Gaštany a orechy zo stromov nezrážame

Jeseň je v znamení zberu úrody. Zbierame plody dozreté na stromoch aj spadnuté pod nimi. Niektoré na konzum, niektoré na uskladnenie a niektoré na ďalšie spracovanie. A zatiaľ čo by asi nikoho nenapadlo zrážať zo stromov ešte nezrelé jablká alebo hrušky, často sme svedkami toho, ako sú palicou zrážané na zem orechy a gaštany. Ako to môže stromom ublížiť?

Ak sledujete občas televízne záhradkárske magazíny, tak nestor slovenského ovocinárstva dôrazne nabáda všetkých divákov, aby orechy strihali zásadne v prvej dekáde mája, lebo inak by im to mohlo ublížiť.

Okrem rezu v nevhodnú dobu sú stromy orecha kráľovského (vlašského) citlivé aj na iné poranenia kôry. Práve také vzniká vtedy, keď sa netrpezlivý záhradkár snaží obiť orechy zo stromu päť-šesť metrov dlhou drevenou palicou, ktorú len nemotorne drží vzhľadom na jej dĺžku a hmotnosť v rukách a na jednu ranu do orecha pripadá päť rán do konárov. Takéto poranenie kôry v sychravom jesennom období je vstupnou bránou pre choroby a výtrusy húb do doteraz zdravého stromu. Následky sa neprejavia hneď, ale o pár rokov môže začať strom chradnúť.

Oveľa lepšie sú následky zlého zberu vidieť na strome gaštana. V priebehu pár rokov začnú konáre stromu usychať, až napokon vyhynie celý strom. Je to preto, že rakovina gaštana, ktorá trápi všetky veľké aj malé porasty gaštanov, sa šíri vzduchom z napadnutých aj uhynutých stromov, ktoré ich majitelia neodstránili a stále stoja suché a choré na ich pozemkoch ako zdroj nákazy. Stačí potom jedna rana do konára a vytvoríte vstupnú bránu infekcie, čím sa pripravíte v krátkej dobe o celý strom aj jeho úrodu.

Okolo stromu gaštana treba aj opatrne kosiť, najmä vyžínačom, aby ste neporanili jeho kôru na kmeni. Výhodné je, keď okolo kmeňa používate pokosenú trávu ako mulč, ktorý má okrem ochrany kmeňa pred poranením aj iné blahodárne vlastnosti.

Zrelé orechy ležia pod stromom

Zrážanie gaštanov a orechov zo stromov pripomína trhanie nezrelých jabĺk zo stromu. Tie sú kyslé, nemajú správnu chuť. Presne ako orechy a gaštany. Chutné sú len zrelé a zrelé sú tie, ktoré spadli na zem pod strom.

Samozrejme, že keď prídete pod strom, kde práve dozrievajú tieto plody, raz za týždeň, môžu vás veveričky alebo myši predbehnúť a úrodu pozbierať. Riešením je mať v záhrade šikovnú mačku a nebyť lenivý, nájsť si čas každý deň podvečer prejsť sa popod stromy a práve spadnuté orechy i gaštany pozbierať.

Iba tak si zaistíte dobrú úrodu nie len tento rok ale aj do budúcich období. Zrážaním nezrelých plodov na zem ubližujete svojim stromom a skracujete im ich životnosť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.