Kedy ošetriť jablone proti obaľovačovi

Máte radi jablká? Tak to sa celkom isto tešíte na jeseň, kedy budú dozrievať. Zahryznete sa do šťavnatého plodu – a vypľujete červíka, ktorý sa do jablka nasťahoval dávno predtým, než dozrelo a než ste ho zo stromu odtrhli. Ak nechcete zažívať takéto „veselé príbehy“, musíte jablone včas ošetriť. Ale kedy je to „včas“?

Červíky v jablku sú larvy obaľovača jablčného. Napadnuté plody môžu už na strome podľahnúť moníliovej hnilobe. Prvá generácia motýľov kladie vajíčka do plodov niekedy na jar. Presný výskyt záleží od aktuálnych teplôt a počasia. Príroda nám ponúka jednoduchý a spoľahlivý signalizačný systém. Je ním kvitnutie bazy čiernej. Či už je koniec apríla v teplom roku alebo koniec mája v studenom, keď zakvitne vo vašej záhrade čierna baza, je to čas nie len zberu jej kvetu na sirup alebo sušenie do čaju, ale aj na to, aby ste vykonali postrek jabloní proti obaľovačovi.

Jablone už dávno odkvitli a na stromoch sa objavujú malé plodíky, budúca úroda jabĺk, Ak sa o ňu nechcete deliť s obaľovačom, je ten správny čas použiť váš obľúbený alebo doporučený postrek proti jeho prvej generácii a ochrániť svoju budúcu úrodu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.