Aby sme sa mohli kvetmi ruží tešiť v lete a na jeseň, musíme im dopriať dobrú starostlivosť už počas zimy a na jar. Aj keď ruže sú predovšetkým teplomilné a suchomilné rastliny, dokážu prezimovať aj v našich zemepisných podmienkach. Na zimu ich musíme tiež dobre pripraviť a po skončení zimy naštartovať vegetačný cyklus. Kedy je najlepší termín?
Pred vymŕzaním ruže treba chrániť v zásade dvomi spôsobmi. Prihrnúť kŕčok nad terénom zeminou, pilinami alebo iným rastlinným mulčom a konáriky najlepšie ochráni čečina z ihličnanov. Keď na prekrížené vetvičky zo smrekov napadne sneh, vytvorí dokonalú perinu. Keďže sneh nebýva po celú zimu, niektoré z vetvičiek ruží môžu na koncoch zamrznúť. Práve preto konáriky ruží pred zimou nestriháme, aby sme neohrozili koreňový systém.
K rezu ruží pristupujeme až na jar. Odstráňte vetvičky, ktoré môžete využiť ako mulč pod maliny a černice alebo ak pestujete čučoriedky, tiež uvítajú okysľujúci materiál. Rozhrňte bal okolo koreňového krčka, prípadne prihnojte pôdu kompostom. A tiež ostrihajte konáriky ruží. Je možné, že niektoré z nich budú na koncoch zamrznuté, ale spodok kríčka je určite živý.
Vzhľadom k členitosti nášho územia aj premenlivosti počasia medzi jednotlivými rokmi nie je možné stanoviť obdobie rezu ruží presným dátumom z kalendára. Ale je tu možné riadiť sa presnými ukazovateľmi Prírody. Takým signálom, kedy rezať ruže, je obdobie, kedy u vás kvitne zlatý dážď (Zlatovka prostredná). To býva zvyčajne marec či apríl. Ak je dlhá zima a chladná jar, kvitne pozdejšie, ak zakvitne skôr, signalizuje to skorý nástup jari vo vašom okolí.