Ochrana vody v pôde správnym kosením

Množstvo vody v pôde, ktorá je rozhodujúca pre pestovanie poľnohospodárskych plodín aj trávy, neustále klesá. Ale zadržiavačom vody nie sú len lesné porasty, ako sa traduje, sú to aj lúky a pasienky. V tomto článku sa zameriame na záhradkárov a na to, ako aj malými opatreniami je možné zmierniť alebo dokonca aj zvrátiť nepriaznivý stav v lokálnom meradle. Ako zadržať dostatok vody v pôde iba zmenou myslenia, bez nákladných investícií a ťažkých zásahov do zeme. Síce bez dotácií, zato rýchlo a efektívne.

Pre väčšinu laikov je vodou iba dážď a vodné toky. Veľké rieky môžu obsahovať naozaj veľké množstvo vody a tvrdí sa, že rovnaké množstvo vody, ktoré tečie korytom, tak tečie aj krajinou v okolí rieky. Teda že rieky a potoky obsahujú dvojnásobok viditeľného objemu vody. Avšak okrem naozaj blízkeho okolia tokov je toto všetko voda, ktorá je bez úžitku beznádejne odvádzaná z krajiny a nemá žiadny význam pre pestovanie čohokoľvek, snáď len pre porasty na brehoch riek. Túto vodu je možné použiť na čerpanie a následné využitie v priemysle a poľnohospodárstve alebo aj na zavlažovanie, v závislosti od odčerpaného objemu s väčšími či menšími negatívnymi vplyvmi na nižší tok.

Pre poľnohospodárov, farmárov a záhradkárov má najväčší význam neviditeľná voda pod povrchom. Voda zadržaná pôdou po daždi, z jarného topenia snehu, ale aj voda dovedená podpovrchovými prúdmi z vyšších miest, zo svahov či väčších kopcov. To je voda, ktorá rozhoduje o kvalite a množstve úrody obilnín, sena, zeleniny i ovocia.

Prečo vody v pôde ubúda?

Pretože málo prší? Pretože podpovrchová voda málo priteká (pretože v kopcoch málo prší?)? Pretože sa voda stráca vyparovaním? Pretože globálne otepľovanie? Nikdy sa nedoberiete správneho výsledku, keď budete zamieňať príčiny a dôsledky. Problém úbytku vody v pôde je komplexným problémom. A najmä nesmieme zabúdať, že voda sa z planéty Zeme nestráca, iba mení skupenstvo a miesto výskytu.

Ak pominieme meliorácie, teda odvodnenie krajiny, praktizované v minulom storočí v dobách socialistického poľnohospodárstva s nedozernými následkami až po dnešok, tak veľkým zdrojom strát vody z pôdy je jej vyparovanie z holých plôch. Teda z polí po zbere úrody, nízko kosených lúk, zoraných polí a okopaných záhonov, ak zostaneme v oblasti malých záhradiek. Teda z plôch, ktoré sa prirodzene nikde v prírode nevyskytujú, sú iba dielom človeka.

Dnes je moderné záhrady mestských aj vidieckych domov kosiť každý týždeň na nízky strih. Vzorom je zelený trávnik golfových ihrísk a uhladený trávnik je snom aj pýchou nejedného chalupára či majiteľa vily. A poučka zakladateľov trávnikov znie: Kosiť, hnojiť, zavlažovať. Kosiť, hnojiť, zavlažovať. A úrodu kompletne vyhodiť.
 

Obnažená pôda rýchlo stráca vodu

Pritom kto už kosil vyššiu trávu aj v parnom lete, iste ho prekvapilo, koľko vlhkosti vysoká tráva skrýva. Aj keď tráva alebo kvetová lúka spotrebúva isté množstvo vlahy z pôdy, celkovo vodu v pôde chráni pred vetrom alebo horúcim slnkom a v podstate zabraňuje jej prílišnému vyparovaniu. Rozkvitnutá lúka v ovocnom sade umožňuje stromom a kríkom čerpať z pôdy vodu, ktorá sa beznádejne a bez úžitku vyparí, akonáhle prejdeme celý sad kosačkou, za ktorou zostane na pohľad prvé dni síce pekný, ale nízky trávnik, ktorý za pár dní slnko spáli. A z humóznej pôdy sa stane vyprahnutá zem bez života, ktorá nie je schopná prijať vodu v prípade náhlych dažďov.

Súvisiace:  Ako využiť orechové lístie v záhrade

Ako kosiť trávu rozumne

Pokiaľ nie je pre vás tráva zdrojom sena pre hospodárske zvieratá, nemusíte kosiť podľa počasia a kalendára. A nemusíte kosiť celú plochu naraz. Pokiaľ seno využívate na kŕmenie v malej miere alebo senom mulčujete, môžete si dovoliť kosiť trávu na etapy. Namiesto celej parcely si ju rozdeľte napríklad na štvrtiny a najprv vykoste úzky pás uprostred. Po niekoľkých dňoch pauzy pridajte ďalšiu štvrtinu, rozdelenú na dve polovice, čím rozšírite stredový pás. Keď sa dostanete k pásom poslednej štvrtiny, uprostred už bude rásť dosť vysoká tráva na to, aby bola ochranou vašej lúky pred vysušením a súčasne oázou pre hmyz a potravou pre včely.

Alebo môžete v trávnatej ploche medzi stromami na jar namiesto celoplošného kosenia vytvoriť kosačkou chodníky medzi stromami alebo k bránke a keď ostatná tráva trochu povyrastie, stále máte voľný priechod po nízkej tráve. Po pár dňoch kosačkou prejdite po inej trajektórii, čím získate trávu, ale súčasne zostane trávou pokrytá dosť veľká plocha, aby zabránila nadmernému odparovaniu vody. Postupne dokoste všetky plochy na záhrade ale niekde už tráva povyrastie natoľko, že vždy máte zásobu trávy na kosenie a stále je plocha dostatočne chránená pred vysušovaním vetrom a slnkom.

Lokálne tak výrazne zlepšíte hospodárenie s vodou. Nemusíte toľko zavlažovať, ako susedia, ušetríte za vodu a za elektrinu pre čerpadlo. A všetky rastliny budú lepšie prosperovať.

Neveríte? Tak si to vyskúšajte

Máte pocit, že si vymýšľame? Že zmena postupu v kosení trávy nemôže výrazne ovplyvniť množstvo vody v pôde pod vašimi nohami? Neverte nikomu ani slovo, neverte ani nám! Všetko si sami vyskúšajte, nech nenaletíte nejakému šarlatánovi.

Stačí experiment na malej ploche. Vo vašom trávniku vykoste úplne na nízko plochu veľkosti 30 x 30 cm a pozorujte. Za pár dní bude táto plocha beznádejne suchá a zem popraskaná. Potom strčte ruku do trávy vedľa, je jedno či ráno alebo popoludní, zistíte, že je medzi stonkami vlhko.

Keď predpoveď hlási týždeň vysokých teplôt, prejdite kosačkou jeden pás s nízkym nastavením a potom vedľa pás, kde nastavíte výšku trávnika na 7 cm. Sami uvidíte, kde tráva lepšie odolá pôsobeniu slnka a vetra.

Kosenie trávnika si naplánujte

Nie podľa kalendára, ale podľa predpovede počasia. Nemusíte svoj trávnik, či už okrasný v predzáhradke, alebo medzi ovocnými kríkmi či v sade kosiť každý piatok na rovnakú výšku. Ak hrozí dlhšiu dobu vyššie teploty bez zrážok, radšej kosenie vynechajte a nechajte trávnik vyšší, tráva samotná lepšie odolá suchu a teplu a viac vody zostane v pôde.

Súvisiace:  Presádzanie starších stromov

Naopak, ak sa očakáva výdatný dážď v priebehu ďalších dvoch alebo troch dní, pokoste trávu pokojne na väčšej ploche a pokojne na nízko, kosačkou alebo krovinorezom, a po dosušení sena a jeho zbere vám záhradu ovlaží dážď a doplní vlahu do pôdy. Za tri dni tráva natoľko podrastie, že opäť budete mať šťavnatú trávu dostatočnej výšky, aby zvládala odolávať vyšším teplotám a chrániť drahocennú vlahu medzi koreňmi.

One Comment

  1. Pingback: Monitoring sucha nie je riešením - Moja záhradka

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.