Zima je pre záhradkárov a pestovateľov časom oddychu, ak máme na mysli rastlinstvo v našich záhradách. Príroda však rozhodne nespí, najmä nie divá zver. Tá stále ťažšie a ťažšie hľadá pre seba potravu pod vrstvou zamrznutého snehu a tak sa za ňou vydáva aj do miest, kde ju cez leto vídať menej často. Do našich záhrad, kde poškodzuje ovocné stromy a kríky. Ploty nie sú jedinou ochranou proti divej zveri.
Jelene a srny zvykneme označovať divou zverou, ale to nie je správne, nežijú divo v prírode, sú systematicky chované a v zimných mesiacoch prikrmované členmi poľovníckych združení. Do lesov im vozia tony sena alebo padaných jabĺk. Je to regulérny chov za účelom zisku, či už vlastným lovom alebo predajom odstrelov bonitnej klientele. Zverou spôsobované škody na poľnohospodárskych kultúrach poľovníci neberú do úvahy a zdráhajú sa preplatiť škody ako malým záhradkárom, tak veľkým poľnohospodárom. Pritom poškodený nemá podľa platných zákonov právo chrániť svoj majetok pred nájazdom chovanej zveri so zbraňou v ruke. Ak by lesná zver nebola prikrmovaná, podľa zákonov prírody by sa tak nemnožila, prípadne by slabšie jedince uhynuli a prírodné potravinové zdroje by boli dostatočné. Prenesene tak môžeme povedať, že škody v záhradách a na poliach nám spôsobujú poľovníci a ich nenažranosť. Ako sa môžeme brániť?
Ako už bolo spomenuté, strieľať ich nie je dovolené. Ostáva už len ich nejako odradiť od toho, aby nám chodili po záhradách. Nie len zver. Autor má osobnú skúsenosť, ako cez jeho záhradu v intraviláne obce prešiel poľovník bez toho, že by sa pozdravil a mal zlomenú zbraň!
Najčastejšou ochranou záhrady pred zverou jej oplotenie. No ani plot vysoký meter osemdesiat nemusí stačiť, keď sa jeleň rozhodne, že si pochutná na výhonkoch vašej jablone. Srnčia a jelenia zver obľubuje najmä halúzky s púčikmi voňavých druhov, ako sú jablone, hrušky, slivky alebo broskyne či marhule. A dobre obžratý strom to „nemusí rozdýchať“ a môže uschnúť. Proti srnkám stačí aj menší plot, tak do 1,5 metra, proti laniam radšej ten 180 cm.
Kým srnčia zver si rada pochutnáva na šťavnatých koncoch vetví alebo na kôre mladých stromov, diviaky sa pustia do koreňov. Rozryjú záhradu ako pluh a hľadajú nie len hľuzy a korienky, ale aj drobné živočíchy a larvy. Na „vzorne upravených “ políčkach také niečo nenájdu, ak pestujete vo svojej záhrade permakultúrnym spôsobom, stane sa terčom diviačieho ataku práve vaša záhrada.
A často nepomôže ani plot, najmä ak je starší. Čo robiť, keď uprostred zimy objavíte poškodený plot okolo svojho pozemku? Najlepšie by bolo nahradiť poškodené pletivo novým, hoci provizórnym. Výstavbu nového plota alebo nahradenie celého pletiva novým je lepšie nechať na jarné mesiace.
Plot ochráni, pach odplaší
V mieste poškodeného plota, alebo ak máte možnosť niekoľko metrov pred plotom proti smeru prevládajúcich vetrov, umiestnite pachové odpudzovače divej zveri. Dodávajú sa ako jednotlivé spreje, tak celá súprava.
Lesklé pliešky sa vo vetre hýbu, odrážajú svetlo, robia hluk a dve filcové plochy na ich vrchu po nastriekaní peny vydávajú pach predátorov, ktorých sa zver bojí. Samotné nosiče pachu si viete vyrobiť aj doma. Stačia k tomu hubky na riad, použité PET fľaše a ostrý nôž.
Kryt z PET fľaše chráni hubky pred dažďom. Odpudzovače umiestnené asi vo výške kolien až pása dospelého človeka by mali byť od seba vo vzdialenosti 5 až 8 metrov a ak sa dá, niekoľko metrov pred chráneným priestorom. Zver si môže na ich pach zvyknúť a ten časom tiež vyprchá. Preto sa odporúča po dvoch až troch týždňoch savé plôšky prestreknúť a pri tom striedať modrú a červené nádobu.
Vytvorená „bariéra“ odpudzovačov pred plotom záhrady nedovolí zveri prísť až k plotu a snažiť sa ho prekonať za účelom hostenia sa vo vašej záhrade. Treba pripomenúť, že pach sa šíri v smere vetra, preto je potrebné na to myslieť pri rozmiestňovaní odpudzovačov, aby bola chránená celá záhrada pri rôznych smeroch vetra.
Pachové odpudzovače samé výrazne znížia útoky lesnej zveri na vaše poľnohospodárske kultúry a spolu s plotom, či už starým alebo nedokonalým, ochránia stromčeky pred poškodením. Dve tuby jedného balenia vydržia aj v niekoľko desaťárovej záhrade aj dva roky. Investovať do sady sa rozhodne vyplatí.