Papriky vysievame v januári

Paprika je v našich končinách obľúbená jednoročná rastlina, pestovaná pre svoje plody. Vyžaduje pravidelnú závlahu a teplé podnebie, preto sa jej až na výnimky darí len v južných okresoch, kde sa s úspechom pestuje pre skorý zber aj v skleníkoch a fóliovníkoch. Aby ste na jar mohli sadiť svoje vlastné priesady do záhonov, je polovička januára ideálnym obdobím na vysievanie paprík.

Na úvod pripomeňme, že neexistujú zelené a červené odrody paprík. Všetky papriky sú po opelení najprv zelené a postupom času na slnku dozrievaním menia svoju farbu do červena. Z botanického hľadiska sú zrelé papriky len tie červené a len z nich môžete brať semená pre budúcu úrodu. Rozoznávame však aj konzumnú zrelosť, teda stav, kedy sú plody paprík jedlé a to sú už veľké zelené plody, ktoré už viac nenarastú. Semená z konzumne zrelých, ale botanicky nezrelých zelených plodov papriky vám nevyklíčia. Po vysušení semien je potrebné ich držať na suchom, tmavom a chladnom mieste, ideálne v uzatvorenom sklenenom pohári.

Len semená z červenej papriky vám vyklíčia

V jarnom období sa dajú na tržniciach kúpiť už hotové sadenice paprík rôznych druhov a veľkostí, predajcovia vám zväčša nevedia povedať, o akú odrodu sa jedná a pre záhradkára je to jedna veľká lotéria, čo mu na záhrade vyrastie a aká bude úroda, čo sa týka veľkosti plodov, ich množstva aj chuti.

Šťavnaté plody zelenej papriky

Ak chcete mať istotu, aké rastliny vám zo semien vyrastú a akej úrody sa v lete dočkáte, musíte si priesady predpestovať sami doma. Buď zo semien, kúpených v záhradkárskych potrebách alebo v sezóne aj v rôznych supermarketoch. Alebo mať odložené semená z minuloročnej úrody. Ak ste nepestovali hybridné odrody typu F1, kedy naozaj neviete, čo dostanete zo semien minulej úrody, môžete sa tešiť na opakovanú bohatú úrodu svojich osvedčených odrôd.

Ako vysievať semená paprík

Skúsení pestovatelia už vedia, že semená nie je dobré vysievať do substrátu bohatého na živiny. Práve naopak, na živiny chudobný substrát „donúti“ semená po vyklíčení rozvinúť koreňový systém, aby tých živín rastlinka získala čo najviac.

Preto sa pre výsev aj predáva špeciálny výsevný substrát. Aby ste pri vysádzaní nemuseli bojovať s prepletenými koreňmi viacerých rastlín a jemné sadenice nepoškodili, oplatí sa vysievať semená paprík do takzvaných sadbovačov. Oddeľujú osobitný priestor pre každú rastlinu a tým, že sú plastové, dokážete ich opakovane pred použitím dôkladne vyčistiť, aby klíčiace rastliny netrpeli plesňami. Hubovité ochorenie „padanie klíčiacich rastlín“ je totiž najčastejšou pliagou, ktorá postihuje pestovateľov priesad. Podporuje ju aj nadmerná vlhkosť. Z tohto dôvodu neodporúčame vysievať do použitých papierových preložiek na vajíčka.

Do každého políčka dajte tri semená papriky

Jednotlivé priečinky sadbovača naplňte substrátom a jemne ho utlačte. Potom urobte drobnú jamku na pár milimetrov. Napríklad ceruzkou alebo inou paličkou. Potom do jamky vložte tri semená papriky. Pre istotu, aby vyklíčilo aspoň jedno. Ak sa vám bude dariť a vyklíčia všetky tri, nie je problém neskôr urobiť selekciu a malými nožničkami odstrihnúť najslabšie.

Semienka treba prikryť substrátom a jemne zavlažiť. Prúd tečúcej vody by ich mohol vyplaviť, preto sa odporúča v prvých dňoch používať rozprašovač a vodu na substrát so semenami rosiť. Pozor, klíčiace semená nesmiete preliať.

Priehľadný kryt vytvorí klíčiacim paprikám vhodnú mikroklímu

Ideálnu mikroklímu vytvorí rastlinám priehľadný plastový kryt sadbovača. V amatérskych podmienkach postačí aj mikrotenový sáčok alebo kryt z priesvitného veľkého sáčku.

Sadbovače so zasiatymi paprikami umiestnite na miesto, kde majú dosť svetla, ale nie priveľa tepla. Ideálny je parapet na juh otočeného okna, kde sa veľmi nekúri. Pretože v zimných mesiacoch je svetla menej, ako na jar a v lete, priveľká teplota by spôsobila neskôr vyťahovanie sa rastliniek a tenké krehké stonky. Zapichnuté špajdle a jemné upevnenie paprík k nim čiastočne rieši tento problém, lepšie je ale udržiavať nižšiu teplotu, keď je málo svetla.

Zasiate papriky pravidelne kontrolujte a substrát opatrne roste. Keď sa objavia klíčne lístky, začnite substrát opatrne zavlažovať priamo vodou, ale tak, aby sa voda nedostala na listy.

Papriky veľmi dlho klíčia a rastú do výsadbovej veľkosti. Ideálny čas na sadenie priesad paprík do voľnej pôdy je približne v polovici mája, kedy odzneli májové noci s prízemnými mrazíkmi a pôda je dostatočne prehriata, aby papriky mohli ďalej rásť. V závislosti od zemepisnej polohy môže byť tento čas posunutý. Zhruba štyri mesiace trvá paprikám dosiahnuť veľkosť, kedy sú schopné samostatne existovať, preto je prvá polovica januára u nás ideálnym časom na ich výsev.

Semená papriky pred uskladnením dobre vysušíme

Kúpiť hotové priesady na trhu je pohodlné, ale ich vlastný výsev vám umožní mať nie len kontrolu nad tým, aké odrody budete vo svojej záhrade pestovať, ale v prípade, že vysievate osivo z vlastnej minulej úrody, pomáha vám zachovávať druhovú pestrosť a mať overené a odolné odrody vo svojej záhrade. Pritom nie ste závislí od toho, čo vám trh ponúkne za osivo a či vôbec bude osivo dostupné (a za akú cenu).

V bežnom panelákovom byte nie je problém dopestovať 60-80 priesad paprík a popri tom neskôr aj inej zeleniny, v rodinnom dome ešte viac. V prvý rok sú nákladom cena za sadbovače a substrát, neskôr už len za substrát a trocha svojho času. Za trochu starostlivosti získate nie len kvalitné a overené plody papriky, ale aj pocit nezávislosti od vonkajšieho skomercionalizovaného záhradníctva.

8 Comments

 1. Pingback: Predĺžené leto | Moja záhradka

  1. Záleží od toho, čo je vaším cieľom.

   Ak chcete siať, kľudne ich vysejte.

   Ak očakávate úrodu, stačí si pozorne prečítať ešte raz článok.

   A ak ste si chceli len pokecať, rado sa stalo 😉

 2. Papriky sa vysievajú 60 dní pred výsadbou na konečné stanovište. Ak začnete vysievať teraz a papriky následne budú vegetovať 4 mesiace v sadbovači, tak zastavia rast zdrevnatejú a neprinesú žiadnu úrodu.

  1. A vyskúšali ste si to?

   My áno. Nie každý totiž žije na Orave, aby vysádzal v lete… A nie každý vysieva z prešľachtených holandských semien z českých sáčkov do substrátu bohatého na živiny. Vy môžete mať iné podnebie a mikroklímu, ako iní. Ako v mieste výsevu a rastu, tak v záhrade. A potom, pranostiky prestávajú platiť. Namiesto kalendára treba používať teplomer.
   Skrátka naše niekoľkoročné skúsenosti ukazujú, že sa oplatí papriky vysiať v januári, aby polovica rastlín mohla ísť v apríli do zeme, a keby predsa len na zmrznutých nebolo plus 15C, ako nedávno, tak to istí druhá polovica slabších priesad. 😉

   Prajem Vám, nech sa Vám z Vašich semien vo Vašej záhrade darí a nech máte zo všetkého radosť a zdravé potraviny.

 3. Vyskúšali. Papriky pestujem desaťročia, v južnejšej oblasti a len výnimočne sa vyskytne rok, že výsadba s pred 15. mája prežije. Napriek tomu vysádzam už 1. mája, to záhradkárovi jednoducho nedá. Pestujem skoré hybridy, Slovakia, Amy, Lungy, Fehér atd s vegetačnou dobou 90-110 dní.

  K tej teplote, nieje dôležitá teplota cez deň, ale teplota pôdy a nočná teplota vzduchu. Ak paprika čo i len trochu prechladne – nemusí uhynúť, tak sa z toho šoku dlho spamatáva a úroda sa odďaľuje minimálne o 14 dní.
  Moje skúsenosti sú že netreba to preháňať, my nie sme južné taliansko, nám stačí mať úrodu z volnej pôdy v júni, júli. Počkajte do polovice – konca februára. Ak vysádzate do sklenníka, vysievajte o mesiac skôr.

  1. My hybridy nepestujeme, máme svoje odrody, prispôsobené našim podmienkam. A koniec februára je na výsev paprík v 8 z 10 prípadov neskoro.

   Väčšina známych a čitateľov sa orientuje podľa pranostík alebo starých zvykov, nerešpektujúc aktuálne podmienky. A potom sa zbytočne pripravujú o úrodu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.