Tipy na najlepšie darčeky pre záhradkárov: Z týchto budú na vetvi!

Miluje váš dedko, babička, strýko, teta, mamička, otecko či partner záhradkárčenie a prácu okolo domu? Potom vám závidíme – máte veľa možností vo výbere krásneho darčeka k Vianociam, k narodeninám alebo proste len tak pre potešenie. Skvelé je, že sú všetky záhradkárske darčeky praktické a nebudú ležať bez využitia v kúte dielne. Milé pozornosti pre záhradkárov kúpite už za pár eur – v našom článku nájdete inšpiráciu na originálne darčeky, či už máte rozpočet len ​​pár desiatok eur alebo veľkorysejšiu sumu presahujúcu stovku.

1. Netradičné cibuľky, semienka a sadenice

Každý záhradkár je nadšený pestovateľ a takmer každý z nadšených pestovateľov rád experimentuje. Kúpte ako darček cibuľky a semená menej obvyklých rastlín alebo sadenice zaujímavých kríkov a stromčekov. Zo semien odporúčame zložiť darčekový balíček plný farebných kultivarov známych druhov zeleniny – fialové karfioly, biele mrkvy, modré tekvice, strakaté baklažány, žltá a žíhaná paradajky, zlatej „červenej“ repy, žltého mangoldu. Spoločnosť SEMO vydala kolekciu semien nazvanú Paleta farieb, kde nájdete všetky tieto zaujímavo sfarbené plodiny. Odporúčať môžeme aj sadivo fialových zemiakov odrody Valfi alebo Blue star. Zapálených záhradkárov potešia tiež zemiaky s krásnym názvom a zaujímavým tvarom hľúz – Keřkovské rožteky. Pokiaľ chcete potešiť stromčekom, potom voľte dnes už celkom vzácne morušovníky. Ich plody sú vynikajúce a vyzerajú veľmi exoticky. Zaujímavá je tiež jabloň odrody Pink pearl, ktorá plodí jablká s červenou dužinou. Milovníkom páleniek vyrobených z vlastnej úrody sliviek urobia radosť slivkomarhule a broskyňoslivky. Ide o špeciálne krížence, ktoré odolávajú aj nižším teplotám a vyhovujú im slovenské podmienky.

2. Huby na vlastnej záhrade

Viete, že sa dajú nasadiť tiež huby? Pestovanie hlivy ustricovej vo vlastnej hlivárni na balíku slamy je stará známa vec. Rovnako ako hlivu, môžete ľahko v každom hobby markete a v záhradníctve zakúpiť tiež čierny balík so špeciálnou zeminou pre pestovanie chutných šampiňónov. Takto si môžu vlastné huby vypestovať aj tí, čo nemajú súkromný les, ale túžia po plnom košíku. Oveľa originálnejšie je však darovanie špeciálnej hubovej sadby, ktorá je určená na vonkajšiu výsadbu. Vďaka naočkovanému obiliu si tak obdarovaný môže vypestovať obrie pychavky, vynikajúce hríbiky, exoticky vyzerajúce Judášovo ucho alebo huby ázijskej kuchyne – shitake. Cena sadby sa pohybuje okolo 10 eur a vlastné výpestky rastú už o mesiac v závislosti od druhu darovaných húb a na momentálnom ročnom období.

3. Fúrik je základ

Čo potrebuje každý záhradkár? Poriadny a kvalitný fúrik! Klasickým fúrikom s pozinkovanou korbou nič nepokazíte, ako darček by sa však hodilo niečo špeciálnejšie – čo napríklad záhradný fúrik s farebnou korbou? Pre prácu na záhrade odporúčame vyberať fúriky s väčším objemom, teda od 80 l vyššie a s vyvýšenou korbou. Fúriky s farebnou korbou zháňajte skôr v špecializovaných predajniach alebo priamo od výrobcu – napríklad od brnenskej spoločnosti HighTech Industries. Rýdzo česká firma vyrába nespočet tvarov fúrikov určených na stavbu i do záhrady. V ponuke nájdete fúriky s korbou ružovou, červenou, modrou, zelenkavou, fialovou a v ďalších odtieňoch. Na želanie vyrobia aj fúrik podľa vašich predstáv. Príliš neodporúčame fúriky s plastovou korbou, ktorá je náchylnejšia na poškodenie. A pre lepšiu manipulovateľnosť pri práci na záhrade radíme zaobstarať fúrik s klasickou pneumatikou alebo rovno s dvoma kolesami.

4. Pomocníci na zber

Kam s vlastnými výpestkami? V čom preniesť ovocie a kde plody uskladniť? Podobné otázky rieši záhradkári často, preto s darčekom v podobe pomocníka na zber nikdy nešliapnete vedľa. Veľkú radosť urobí objemný prútený hospodársky kôš. Odporúčame ho nechať vyrobiť ručne na zákazku od skúseného výrobcu, a to z poctivého tuzemského prútia – nie z ratanu alebo z pedigu. Pre uskladnenie ovocia sú zase vynikajúcim darom špeciálne prepravky a zostavovacie regály do komôr a pivníc. Potešia tiež priestranné sitá na sušenie ovocia a byliniek. Ak sa váš záhradkár venuje pestovaniu ovocných stromčekov, neváhajte mu zaobstarať kvalitný lis na ovocie čiže moštovač. Moštovač odporúčame doplniť rovno aj demižónom pre uchovanie vylisovanej šťavy z ovocia. Užitočným pomocníkom a milým darčekom na záhradku je tiež česáčik na ovocie s teleskopickou tyčou, vďaka ktorému nebude musieť záhradkár zbytočne vyťahovať rebrík. Pohodlne totiž zožne všetky plody hojdajúce sa vo výške aj 3 metre.

5. Pomocníci na pestovanie

Má váš záhradkár malý pozemok alebo je jeho rajónom iba balkón? Nevadí, priestor pre pestovanie mu môžete pomôcť rozšíriť darovaním špeciálnych vakov na pestovanie. Vaky môžu byť umiestnené na zemi, ale aj zavesené trebárs cez zábradlie balkóna. Praktickým a originálnym darčekom sú tiež vreckáre na pestovanie rastlín – hodia sa napríklad na jahody, ktoré môžete ku vreckári prikúpiť ako súčasť daru. Klasické náradie na záhradu v podobe rýľa, lopaty a hrablí je tiež skvelý, ale už bežnejší darček. Stavte aspoň na originálnejší tvar a pekné farebné vyhotovenie. Darovať možno aj kompostéry alebo napríklad foliovníky. Veľké fóliovníky sa cenovo pohybujú do sto eur, vy však môžete do darčekového papiera zabaliť napríklad špeciálne fóliovníky určené pre pestovanie paradajok alebo skladné parenisko. Perfektný bude aj darčekový balíček s obsahom v podobe rôznych druhov hnojív a zaujímavých lapačov škodcov – trebárs žltých chytačov na vrtivky čerešňové alebo výsevných pásov so semenami rastlín, ktoré vytvoria prirodzenú barikádu pred slimákmi. Vzhľadom k čím ďalej suchším rokom ocení nejeden záhradkár tiež objemnejšie nádoby na dažďovú vodu.

6. Darujte rovno záhradku

Viete, že by vašu blízku osobu záhradkárčenie bavilo? Alebo chcete darovať nový koníček, o ktorom dotyčný nemal doteraz ani potuchy? Aj to sa dá! Kúpa pozemku vyjde na veľa tisíc a vo väčších mestách je takýto krok vzhľadom k nedostatku voľných záhradkárskych plôch a miest v záhradkárskych kolóniách skôr len snom. Ale pozor! Vďaka čoraz väčšej obľube komunitných záhrad môžete darovať aspoň záhon, na ktorom môže obdarovaný pestovať takmer čokoľvek. Zapátrajte vo svojom okolí po ponuke komunitných záhrad a zarezervujte ako krásny darček záhon alebo vak pre pestovanie. Prenájom na rok sa cenovo pohybuje pár desiatok eur, radosť z takéhoto daru však bude nevyčísliteľná. Ako malý a milý bonus môžete pripojiť predplatné niektorého zo záhradkárskych časopisov – z populárnych menujeme napríklad časopis Bylinky, Záhradkár, chalupár, Receptár, Záhrada prima nápadov alebo Flóra na záhrade.

Medzi ďalšie skvelé nápady na originálne dar pre záhradkárov patria aj oblúky a podpery na popínavé rastliny, záhradné LED osvetlenie a klasické petrolejové lampy, záhradné hojdačky a hojdacie závesná kreslá, kŕmidlá a hniezdne búdky pre vtáky, záhradné lavičky… Napadá vás iný zaujímavý tip na darček pre záhradkárov? Podeľte sa oň s nami aj s ostatnými čitateľmi!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.