Kúpili ste si malého psíka a okrem radosti vám robí aj vrásky na čele? Neviete ho naučiť, kadiaľ sa má po dvore pohybovať a aby pri hre nebehal po kvetinových záhonoch? Nechcete ho zatvárať do voliéry a nemôžete byť s ním stále v záhrade, aby ste mu nedovolili vbehnúť medzi kvety? Existuje jednoduché a účinné riešenie.
Malý psík nevidí rozdiel medzi zelenou trávou a farebnými kvetmi. Aspoň nie v tom, že po trávniku sa chodiť môže a medzi kvetmi nie. Pre neho je celý dvor a celá záhrada jedno veľké neprebádané a zábavné územie a všetko chce spoznať. Že pri tom stúpi na kvet, zlomí byľ alebo pri hrabaní myši poškodí korene nejakého kvetu si neuvedomuje. Ani to, ako tým nazlostí gazdinú. Ani nechápe jej krik a hromženie, keď uvidí tú spúšť.
Oplotiť všetky kvetinové a zeleninové záhony nedáva zmysel. Ani nízke ozdobné plôtiky z dreva alebo zváraného pletiva nie je riešenie. Nízku ohradu šikovný a hravý psík ľahko preskočí, vyšší plot zase bude brániť voľnému pohybu ľudí a ani nemusí v záhrade dobre vyzerať. A uväzovať psa na reťaz, keď nie sme s nim na dvore nie je dobré pre psa, ani pre jeho vzťah k nám.
Riešenie je prekvapivo jednoduché. Zamulčovať bezprostredné okolie záhonov, ktoré chceme pred nezbedným psíkom chrániť, materiálom, ktorý mu pohyb v záhonoch znepríjemní, ale neublíži. Takým prírodným materiálom sú šišky z borovíc. V suchom počasí ich otvorené končeky sú pichľavé. Zapichávajú sa do jemných labiek a preto sa psík po prvej skúsenosti s takýmto mulčom chráneným záhonom radšej vyhne.
Borovicové šišky sa dajú nazbierať nie len v lesoch, ale oveľa ľahšie v mestách, na sídliskách. Často sa vysádzajú v blízkosti panelákov a popadané šišky na zemi sa ľahko zbierajú. Za štvrťhodinku naplníte poľahky aj dve či tri igelitky. V záhrade a okolo domu ich ale rozhodne budete potrebovať viacej, takže takéto zberateľské prechádzky si asi budete musieť zopakovať.
Mulč zo šišiek nevydrží na záhonoch večne, postupne sa rozkladá, ako aj mulč z kôry alebo slamy. Nie je ale nič jednoduchšie pripraviť si malú zásobu šišiek v kôlni a materiál okolo záhonov dopĺňať. A opätovne si ich v lete alebo na jeseň nazabierať. V mestách nebudú nami pozbierané šišky pod stromami nikomu chýbať.
Takto ochránené záhony sa nepáčia ani mačkám, ktoré sa z rovnakých dôvodov ako psi začnú takýmto záhonom vyhýbať, prestanú stúpať po kvetoch a radšej ich obídu. Nikto ich nemusí odtiaľ vyháňať, nikto nemusí záhony strážiť. Keď poprší, borovicové šišky sa stiahnu do stredu, ich konce pichajú výrazne menej. Ale stačí chvíľka slnka, šišky vyschnú, otvoria sa a opäť plnia svoju ochrannú funkciu. Navyše, šiškový mulč okolo záhonov môže aj dobre vyzerať a bráni v raste burine.