Život čmeliaka je krátky

Čmeliaky sú dôležitými opeľovačmi v záhradách. Nevyžadujú našu priamu starostlivosť, ale urobia dôležitú robotu a zastúpia aj včely. Napriek svojej robustnosti nie sú pre ľudí nebezpečné. Keď majú v záhrade vhodné podmienky, objavia sa vždy na jar a s koncom jesene sa opäť stratia. Ako žijú čmeliaky?

Dlhý sosák (až 2,5 cm) dovoľuje čmeliakom sať nektár aj z ťažko prístupných kvetov, aké má napríklad ďatelina. Obľubujú kvety farebné, preto sú dobrými opeľovačmi paprík, paradajok a inej zeleniny ale aj egrešov, marhúľ či jabloní. Na rozdiel od včiel vyhľadávajú zdroje potravy, nektár aj peľ, najskôr v blízkosti svojich hniezd, až pri jej nedostatku odlietavajú ďalej. Preto je dobre, ak ich „ubytujeme“ priamo v záhrade.

Čmeliaky dokážu opeliť každý kvet

Na rozdiel od včiel čmeliakom nevadia nízke teploty ani jarný dážď. Kvety na rastlinách opeľujú už pri teplote 5°C aj pri vetre. Pre hniezda vyhľadávajú chladnejšie miesta v zemi alebo v skalných puklinách.

Široká rodina

Rôznych druhov čmeliakov je skutočne veľa, na našom území ich žije podľa rôznych prameňov až 30 druhov. Medzi najznámejšie patrí čmeliak zemný s typickým čiernožltým zafarbením tela a bielym zadočkom. Dobrými opeľovačmi sú ale aj ostatné druhy, líšiace sa veľkosťou aj farebnosťou tela. V jednom čmeliačom hniezde môže žiť až niekoľko sto jedincov.

Na jar môžete vidieť lietať čmeliaky nízko nad zemou. Sú to prezimujúce oplodnené kráľovné, ktoré hľadajú miesto pre budúce hniezdo. Keď ho nájdu, začínajú popri opeľovaní kvetov a zbieraní nektáru klásť larvy budúcich prvých robotníc a neskôr v lete aj trúdov. Prvé robotnice pomáhajú kráľovnej s výchovou ďalšej generácie robotníc.

Keď trúdy oplodnia niektoré z robotníc, opustia hniezdo. Na jeseň si tieto budúce kráľovné nájdu miesto na prezimovanie v zemi a zvyšok hniezda v zime hynie.

Žijú v prírodnej záhrade

Veľké monokultúry plodín a používanie pesticídov je nepriateľom čmeliakov. Nedostatok potravy po celý rok a jedy ich zabíjajú. Rovnakým problémom je starostlivo pestovaný anglický trávnik bez jediného kvetu, nazývaného burina. Keď chcete čmeliaky do svojej záhrady prilákať, vytvorte im vhodné podmienky. Vaša záhrada by mala pripomínať voľnú prírodu, v ktorej nikto nekosí podľa kalendára.

Pritom nejde o to vytvoriť neorganizovaný neporiadok. Pre udržanie čmeliakov v záhrade je dôležité v prvom rade čisté prostredie. Žiadne chemické postreky proti škodcom, ktoré rovnako likvidujú aj užitočný hmyz. A v druhom rade dostatok rozmanitej potravy, teda kvitnúce kvety rastlín.

Ovocné stromy kvitnú na jar a len niekoľko dní. Rôznorodosť ovocia v záhrade poskytne dlhotrvajúci a rozmanitý zdroj potravy aj pre čmeliaky, ale oveľa výdatnejším zdrojom môže byť lúka. Rozkvitnutú lúku môžete pestovať aj medzi stromami. Samozrejme že brodiť sa v tráve do pása, keď chcete skontrolovať stromy alebo prejsť svojím sadom nie je únosné. Je na to jednoduchý postup. Nekosiť všetku trávu naraz a na nízko, ale postupne a na etapy.

Súvisiace:  Kedy ošetriť jablone proti obaľovačovi

Keď začne v máji byť tráva dosť vysoká na to, aby bránila príjemnej prechádzke medzi ovocnými stromami, vykoste úzke, asi trištvrte metra široké (na dva priechody krovinorezom) chodníky a zvyšok trávy nechajte vyrásť a vykvitnúť. Keď sa objavia na lúke kvety, opäť pokoste len časť trávnika, tak tretinu, aby ostalo pre divé včely aj čmeliaky dostatok nektáru a peľu.

Kosenie na etapy prospeje trávniku aj hmyzu

Ďalšie kosenie si naplánujte opäť o týždeň či dva. Medzitým skôr pokosená tráva podrastie. Dokončenie kosenia najstaršej kvitnúcej trávy si naplánujte na obdobie, kedy začne kvitnúť časť lúky, ktorá bolo pokosená ako prvá. Keď prvé „náučné chodníky“ prekrížite ďalšími priechodmi popod stromy, budete mať komunikačný priestor aj dostatok potravy pre užitočný hmyz. Týmto spôsobom hospodárenia s trávou získate trvalý zdroj potravy pre čmeliaky až do jesene.

Tráva nájde vo vašej záhrade využitie aj vtedy, keď ju nepoužívate ako krmivo. Buď ju použijete na mulčovanie záhonov, ovocných kríkov alebo okolo plotov či ako zdroj materiálu do kompostéra.

Keď sú v záhrade vhodné podmienky, čmeliak y sa objavia aj samé

V posledných rokoch je populárny obchod s čmeliakmi. Na jar si kúpite čmelín, z ktorého sa vám vyvinie silné hniezdo a budete mať nie len pracovitých opeľovačov, ale aj zdroj pozorovania v záhrade. Keďže však na jeseň celá kolónia uhynie a prežije len oplodnená samička, ktorá môže prezimovať v zemi mimo čmelína, nepovažujeme tento spôsob chovu čmeliakov za výhodný, samozrejme s výnimkou predajcov. Pre záhradkára je oveľa výhodnejšie pripraviť pre čmeliaky vhodné podmienky aspoň v časti svojej záhrady a využívať ich prirodzený výskyt. Ideálne je, ak vaša záhrada prechádza na jednom konci do voľnej prírody. Uvážlivými zásahmi v tomto priestore spolu s vynechaním chemických postrekov zabezpečíte pre svoju záhradu dostatok opeľovačov a tým aj úrody. Spolu s divými včelami, ktorým stačí pripraviť jednoduché príbytky, budete nezávislí od včiel medonosných, ktoré včelári chovajú v úľoch a ktoré trpia mnohými škodcami či ochoreniami.

Aj keď je život čmeliaka krátky, keď máte prírodnú záhradu, budete mať každý rok dosť opeľovačov a tým aj dosť úrody ovocia a zeleniny.

One Comment

  1. Pingback: Trávu kosíme už od apríla » Dobre a zdravo žiť ľahko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.