Hrdza hrušková: ako predísť infekcii a ošetriť už nakazené dreviny

Hrdze, rozmanitá skupina parazitov rastlín, patrí do ríše húb. Kvetinám, stromom, kríkom aj úžitkovým plodinám hrdze nielen uberajú na kráse, ale obmedzujú ich aj v raste a dozrievania plodov.

S obnaženkou, čiže hrdzou hrušňový (Gymnosporangium sabinae), sa stretáva mnoho majiteľov záhrad, na ktorých pozemkoch rastú ovocné stromy, podľa mena hlavne kultivary hrušky (Pyrus communis), a zároveň dekoratívne konifery – borievky.

Hrušky a okrasné ihličnany ako hostitelia hrdze

Parazitické organizmy vynikajú zložitými životnými cyklami, často vystriedajú aj niekoľko hostiteľov. Hrdza hrušková počas svojho vývoja vyžaduje dva. Hrušky sú chorobou ohrozené, ak v ich blízkosti rastie borievka čínska (Juniperus chinensis) alebo borievka netatová (Juniperus sabina).

Na borievky hrdza hrušková prezimuje. V apríli a v máji sa na infikovaných kríkoch objavia neprehliadnuteľné, oranžové rôsolovité útvary nepravidelného tvaru, veľké až niekoľko centimetrov. Nazývajú sa Telia a vo vnútri sú pripravené zimné výtrusy. Vietor spory za suchého počasia rozpráši, a ak sa v blízkosti nachádzajú hrušky, na nich ako na hlavnom hostiteľovi hrdzu svoj vývojový cyklus úspešne dokončí.

Aj keď je jalovec len medzihostiteľ, hrdza pre neho nepredstavuje iba estetický problém. Telia obrůstající vetvičky sťažujú priechod živín cievnymi zväzkami, a časti nad nimi tak môžu usychať a odumierať.

U hrušiek hrdzu vytvára na plodoch, spodných stranách listov a stopkách červené alebo oranžové škvrny – výtrusnice. V nich sa nachádzajú letné výtrusy, aeciospory. Výtrusnice ukrajujú z aktívnej plochy listov, strom má tak pri silnom napadnutí obmedzený prísun energie, ktorú získava práve prostredníctvom listov zo slnečného žiarenia. Hruška chradne a je celkovo oslabená, infekcie ju tiež robí vnímavejší k ďalším chorobám a mrazu.

Radšej prevencia ako chémia

Na hubové choroby zaberajú fungicídy. Obvykle sú širokospektrálne; s prípravkom, ktorý by hubil iba hrdze, sa väčšinou nestretneme. Fungicídy sa aplikujú v podobe postreku. Ako prípravok zriediť a použiť a tiež ako manipulovať s nespotrebovaným obsahom a prázdnym obalom možno nájsť v príbalovom letákov. Opatrnosť je na mieste. Fungicídy totiž nie sú ani v najmenšom látky prospešné ľudskému alebo inému organizmu.

Ak existuje možnosť, je lepšie nákaze stromov hrdzou hrušňový predchádzať. Odporúča sa medzi hruškami a borievky dodržiavať minimálnu vzdialenosť 200 metrov, alebo na jar Telia z borievok odstrániť skôr, než sa z nich výtrusy začnú uvoľňovať. Ďalším používaným riešením je prekrytie borievok v rizikovom období ľahkou tkaninou.

Mechanizmus účinku a aplikácie chemických prípravkov

Ak chýba možnosť ovplyvniť vzdialenosť borievok a hrušiek (borievky sa napríklad vyskytujú na susedných pozemkoch), potom nie je iná možnosť, než hrušky ošetriť chemicky. Prípravky proti hrdzi (a mnohým ďalším chorobám hubového pôvodu) obsahujú zlúčeniny ťažkých kovov, síru a organické činidlá, ktoré hubám naruší ich metabolizmus.

Širokospektrálne fungicídy zbaví nielen hrušky, ale aj zemiaky, vínnu révu a kvetiny hrdzou, plesní, chrastavitosti, helmintosporióze alebo mnohých druhov múčnatke.

  • Dithane DG Neo-Tec
  • Novozir MN 80

Zložkou prípravkov, ktoré sa líšia len názvom, pod ktorým sú predávané, je mancozeb: zlúčenina obsahujúca zinok a mangán. Možno ich aplikovať na ovocie a zeleninu. Ich postrek spoľahlivo likviduje hrdzu aj na drevinách.

  • Discus

Často používaný fungicíd určený na ošetrenie jabloní, egrešov, ruží, ríbezlí, maku. Účinnou látkou je kresoxim-metyl.

  • Baycor 25 WP

Hrušky, ale aj ďalšie ovocné stromy a kríky hubových chorôb zbaví účinná zmes azolov.

  • Polyram WG

Aktívny látkou je methiram. Polyram WG sa s úspechom aplikuje najmä na okrasné kvety, ale v podstate ho možno použiť na zásah proti hrdzi pri všetkých bylín, stromov a kríkov.

Prvé ošetrenie sa vykonáva pred alebo krátko po odkvitnutí a ďalší by malo nasledovať asi po 14 dňoch. Záverečné ošetrenie sa vykoná na jeseň, krátko po opadnutí lístia, a to nielen u hrušiek, ošetriť by sa mali (pokiaľ je to možné) aj borievky. Postrek sa nesmie vykonávať viackrát, než uvádza návod alebo dokonca preventívne. To by drevinám nijako nepomohlo, spomalil by sa ich rast a nepomáhali by.

One Comment

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.