Ako pestovať kanadské čučoriedky a vyrobiť z nich domáce víno

Opad z ihličnatých stromov – smrekov, borovíc a okrasných konifier spôsobuje okyslenie pôdy. V ich blízkosti sa preto darí len máloktorým trvalkám. Tieto zákutia záhrady však možno využiť čisto prakticky na pestovanie drobného ovocia – kanadských čučoriedok. Tie naše lesné na záhrade nevyrastú. K svojmu rastu totiž potrebujú konkrétne druhy …

Veľkosť samozásobiteľského gazdovstva

Cena za bývanie a peniaze za potraviny patria k najväčším výdavkom každej rodiny alebo jednotlivca. Ak nemáte možnosť zvýšiť svoj zárobok, možno uvažujete, ako znížiť výdavky. Kto býva v bytovom dome, veľa priestoru na šetrenie nemá. Vlastníctvo záhrady a voľný čas dávajú lepšiu perspektívu. Akú veľkú plochu musíte mať k …

Hrdza hrušková: ako predísť infekcii a ošetriť už nakazené dreviny

Hrdze, rozmanitá skupina parazitov rastlín, patrí do ríše húb. Kvetinám, stromom, kríkom aj úžitkovým plodinám hrdze nielen uberajú na kráse, ale obmedzujú ich aj v raste a dozrievania plodov. S obnaženkou, čiže hrdzou hrušňový (Gymnosporangium sabinae), sa stretáva mnoho majiteľov záhrad, na ktorých pozemkoch rastú ovocné stromy, podľa mena hlavne …

Gaštany a orechy zo stromov nezrážame

Jeseň je v znamení zberu úrody. Zbierame plody dozreté na stromoch aj spadnuté pod nimi. Niektoré na konzum, niektoré na uskladnenie a niektoré na ďalšie spracovanie. A zatiaľ čo by asi nikoho nenapadlo zrážať zo stromov ešte nezrelé jablká alebo hrušky, často sme svedkami toho, ako sú palicou zrážané na …

Kedy ošetriť jablone proti obaľovačovi

Máte radi jablká? Tak to sa celkom isto tešíte na jeseň, kedy budú dozrievať. Zahryznete sa do šťavnatého plodu – a vypľujete červíka, ktorý sa do jablka nasťahoval dávno predtým, než dozrelo a než ste ho zo stromu odtrhli. Ak nechcete zažívať takéto „veselé príbehy“, musíte jablone včas ošetriť. Ale …

Pestujte šípky vo svojej záhrade

Divé šípky považuje veľa záhradkárov za nepríjemnú burinu. Vyskytujú sa najmä v zanedbaných záhradách a sú medzi prvými drevinami, ktoré sú pri rekultivácii odstránené. Pritom ich plody na jeseň sú dobrým zdrojom vitamínov nie len do čaju pre záhradkára a počas zimy vítanou potravou pre spevavce, ktoré v lete chránia …

Strihanie viniča začína po Troch kráľoch

O kvalite a množstve úrody sa rozhoduje ďaleko predtým, ako sa pripravujeme na jej zber. V prípade hrozna sa začína všetko už skoro začiatkom januára. Vonku panuje zimné obdobie, na väčšine vinohradov leží sneh, ale vinár už musí zobrať do rúk nožnice. Práve v tomto čase sa totiž zakladá úroda …

Budovať záhradu úžitkovú alebo okrasnú?

Každý máme iný dôvod, prečo budovať záhradu. Každý sme dostal iný impulz, ktorý nás „vyhnal“ do prírody. A preto je aj každá záhrada iná. Každý od pobytu v nej očakávame niečo iné. Oddych od ruchu veľkomesta, produkciu ovocia, potešenie z farebných kvetov, relax pri žblnkajúcej vode alebo dopestovanie vlastnej bio-zeleniny. …

Ako mulčovať ríbezle, aby to pekne vyzeralo

Možno stojíte pred rovnakým problémom. V záhradke pri rodinnom dome v meste máte vysadený rad ríbezlí. Čiastočne ako živý plot, čiastočne ako zdroj drobného ovocia. Trávnik kosíte, ale trávu vyvážate do zberného dvora. Radi by ste skúsili mulčovanie, ale vadí vám kopa trávy pod každým kríkom. Navyše sa okolo toho …

Divé včely sú užitočné, aj keď nedávajú med

Aj pri najlepšej starostlivosti o rastliny by sme ostali bez úrody, keby kvety na stromoch, kríkoch alebo zelenine ostali neopelené. Aby sa z kvetov stali plody, musia ich navštíviť opeľovače. Nemusíme byť práve včelármi, aby sme sa dočkali bohatej úrody, hoci je medzi ľudmi rozšírený mýtus, že opeľovačmi sú len …