Strihanie viniča začína po Troch kráľoch

O kvalite a množstve úrody sa rozhoduje ďaleko predtým, ako sa pripravujeme na jej zber. V prípade hrozna sa začína všetko už skoro začiatkom januára. Vonku panuje zimné obdobie, na väčšine vinohradov leží sneh, ale vinár už musí zobrať do rúk nožnice. Práve v tomto čase sa totiž zakladá úroda a určujeme jej kvalitu aj množstvo.

Zjednodušene by sme mohli povedať, že začiatok vegetácie viniča je fixne viazaný k jeho strihu. Čím skôr ostriháme hrozno, tým skôr začnú na ňom rásť nové výhony a s nimi aj listy a strapce. A čím neskôr budeme robiť rez, tým pozdejšie sa začne celý proces a tým pozdejšie budeme zberať úrodu.

Celé to však nie je také jednoduché a priamočiare. Skorý rez môže zapríčiniť vymŕzanie viniča, neskorý rez môže spôsobiť nedostatočné dozretie plodov. Svoju úlohu tu zohráva aj umiestnenie vinohradu a lokálna mikroklíma, celkové podnebie aj odroda. A tiež veľkosť vinohradu a počet rúk, ktoré má vinohradník k dispozícii. Úplne inak sa k rezu stavia človek, ktorý stihne svoj vinohrad ostrihať za jeden či dva dni a inak ten, ktorému to môže trvať celkovo aj mesiac.

Všeobecne sa odporúča začať rez viniča po Troch kráľoch – teda po šiestom januári. Ak sú však predpovedané na polovičku januára tuhé mrazy, neostrihaný vinič ich znáša lepšie, ako ostrihaný. Ak je vinohrad vybudovaný na mieste, kde je častejší výskyt mrazov, tiež je asi lepšie počkať na príhodnejší čas. Neoceniteľné rady môžu poskytnúť starí miestni vinári, znalci pomerov, majúci roky skúseností.

Rozsiahly vinohrad si vyžaduje veľa ľudí na udržiavanie

Veľký vinohrad sa strihá dlhšiu dobu. Niektorí začínajú už pred Vianocami, iní po Novom roku, aby stihli všetko pripraviť na produkciu. Svoje tu hrajú aj rôzne odrody a ich odolnosť voči vymŕzaniu aj voči chorobám. Okrem naštudovaných vedomostí sú opäť dôležité lokálne skúsenosti.

Spôsob rezu

Ako správne ostrihať vinič? Na túto jednoduchú otázku dostanete pravdepodobne veľa protichodných odpovedí. A jedna univerzálna naozaj neexistuje. Opäť záleží od miestnych podmienok aj pestovanej odrody. A na tom, či dávate prednosť prírodnému pestovaniu a teda vyváženému množstvu úrody aj zdravia koreňov, alebo či sa jedná o produkčný vinohrad s cieľom maximálneho úžitku aj za cenu oslabenia koreňov, zníženia odolnosti voči chorobám a s krátkou životnosťou. A samozrejme potrebou častejších postrekov. V podstate sa jedná o to, či si hrozno pestujete pre seba alebo pre cudzích 🙁

Najrozšírenejší spôsob strihu je asi na ťažeň a čapík. Teda na jeden dlhý produkčný a druhý záložný výhon. Záložný preto, že ak by sa ten hlavný ťažeň, určený na tohoročnú produkciu, z nejakých dôvodov poškodil, umrzol, či inak prišiel k úhone. V takom prípade vyberajte ťažeň čo najvyššie, ale z dobre vyzretých prútov. Minimalizujete tým riziko napadnutia chorobou alebo prízemným mrazom. Ostatné halúzky ostrihajte tak, aby ste koreňu spôsobili čo najmenej rezných strán. Tie sú miestom, kde môžu do rastliny vniknúť choroby. Neurobíte zle, ak tie najväčšie zatriete štepárskym voskom.

Súvisiace:  Chemické postreky proti hmyzu škodia vašej záhrade

Niektorí vinári dávajú prednosť dvom rovnako dlhým letorastom, orientovaným na opačné strany koreňov.

V zásade je jedno, koľko tých halúzok budete mať, pre rastlinu je dôležité celkové zaťaženie. Koľko výhonov (očiek) je na ťažni alebo koľko ich je celkovo na oboch protiľahlých ťažňoch. Podaktorí exaktní pestovatelia idú dokonca na prepočet očiek na meter štvorcový vinohradu. Potom sa môžete z rôznych prameňov dozvedieť, že na čapíku majú byť dve očká a na ťažni šesť, ale aj desať. Opäť musíme zdôrazniť, že je to závislé od miestnych podmienok ale aj od pestovanej odrody hrozna. A od toho, či chcete vinohrad rýchlo „vyťažiť“ alebo dávate prednosť rovnováhe medzi produkciou a produkčnou schopnosťou vinohradu.

Mechanické nožnice musia byť naostrené a čisté

Pozor na nožnice

Dôležité je mať počas strihania záhradnícke nožnice nie iba ostré, ale aj čisté. Tupé alebo zle nastavené nožnice nerobia ostré rezy, ale drvia konáriky a spôsobujú väčšie rany na kríkoch a tie sú vstupnou bránou pre infekcie chorôb či drevokazných húb. Ak ostriháte napadnutý koreň, roznášate si infekciu práve nožnicami po celom vinohrade. Navyše špinavé nožnice sa ťažko stláčajú alebo otvárajú.

Naolejovanie strojným olejom nie je najlepší nápad, ak pracujete so živým materiálom. Rôzne čistiace a mazacie oleje sú určené viac pre strojárske výrobky, ako záhradkárske. Pre očistenie nástrojov radšej použite lieh a papierové utierky, ktoré po použití zlikvidujte. Na rozdiel od textilných opakovane používaných utierok si nimi neroznášate znečistenie. A na premazanie použite silikónový olej, ktorý je používaný aj v potravinárstve.

Akumulátorové nožnice sú rentabilné len vo veľkých vinohradoch

Január je vhodným mesiacom na zber očiek pre štepárske účely alebo celých prútikov pre rozmnožovanie osvedčenej odrody. Vegetatívne množenie zaručuje rovnaké vlastnosti nových koreňov, ako mala materská rastlina.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.