Akú obuv do zimnej záhrady

Hoci pre niektorých ľudí zima znamená zazimovanie záhrady, stále sú záhradkári, ktorí svoje záhony alebo sady na zimu neopúšťajú. Alebo jednoducho majú svoju záhradu hneď za domom a to, že napadol sneh predsa neznamená, že sa v nej ukážu až na jar. Keď však chcete svoju záhradu v zime navštíviť a je úplne jedno, či preto, že sa v nej chcete pokochať a prísť na iné myšlienky alebo potrebujete urobiť nejakú prácu, dôležité je správne sa obuť. Ako?

Väčšina ľudí pracujúcich s pôdou má zafixované ako univerzálnu záhradkársku obuv gumáky. V blate alebo v daždi či dokonca v hnoji je takáto čižma, dokonale tesniaca proti vnikaniu vody do vnútra, zrejme ideálna. Gumová vrstva, ktorá bráni vode namočiť ponožky a ochladiť nohy má aj inú vlastnosť. Dokonale bráni vetraniu nôh v gumákoch. A to znamená nie len spotené ponožky a neskôr dobre zapáchajúce, ale najmä chlad. A to je v zime veľmi nepríjemná vlastnosť obuvi.

Gumáky pre malých aj veľkých záhradkárov

Ak teda nevyhnutne musíte v zimnej záhrade niečo urobiť a všade je plno vody, gumáky môžu byť dobrou voľbou, ak sa do hodiny či dvoch vrátite do tepla, aby ste neprechladli.

Osvedčeným materiálom na obuv, ktorá má niečo vydržať, je koža. Najmä nad členok vysoké kožené topánky pevne obopínajú chodidlo a chránia tak aj pred vytknutím členku na nerovnostiach. Dajú sa kúpiť aj ako pracovná obuv a v závislosti od dezénu podošvy sú viac či menej vhodné na chodenie na mokrej či zamrznutej tráve, hline alebo po snehu.

Kožené topánky vydržia naozaj veľa

Hrubá podrážka dáva možnosť používať ich aj pri rýľovaní, kedy sa tenké podrážky najmä športovej obuvi veľmi ľahko o hornú hranu rýľa ľahko zlomia.

Kožená topánka však nie je najlepšou voľbou do mokra alebo do snehu. Či už je tráva na jeseň mokrá po daždi alebo pred zotmením od rosy alebo je vlhký sneh, koža pomaly vodu do seba nasáva. Niekoľko hodín v kožených topánkach nič necítite a potom zrazu, keď sa hrubá koža celá premočí, vám začne byť na nohy zima. Vtedy je najvyšší čas vrátiť sa domov alebo aspoň prezuť mokré kožené topánky za iné, suché, samozrejme je treba vymeniť aj ponožky. Inak hrozí prechladnutie. A keď je nám zima od nôh, nezachráni to ani hrubý kabát a čiapka až na uši.

Dobrá topánka na nepremočí ani na snehu

Keď hľadáme vhodnú obuv do záhrady, môžeme sa „poobzerať“ u ľudí, ktorí trávia v prírode tiež veľa času, hoci nie starostlivosťou o ovocie a zeleninu. Turisti naozaj potrebujú kvalitné oblečenie a topánky, pretože počas dlhého pobytu v prírode ich môže zastihnúť všelijaké počasie.

Trekingové topánky sú vhodné nie iba pre turistov, ale aj pre záhradkárov

Moderné trekingové topánky sú vybavené kvalitnou a členitou podrážkou, s ktorou sa môžete bezpečne pohybovať nielen po skalách a po vychodených chodníkoch, ale nepošmyknete sa ani na mokrej tráve alebo zamrznutom snehu. Povrch topánok je vyrobený zo špeciálnych vrstiev, ktoré neprepúšťajú vodu z dažďa alebo roztopeného snehu do vnútra topánky, no dovoľujú pare, vlhkosti z potu, preniknúť z topánky smerom von. Tak sú vaše nohy stále v suchu a tým aj v teple. Nohy sa v nich nespotia a nechladia.

Hovorí sa, že v záhrade neexistuje zlé počasie, len zle oblečený záhradkár. Keď budete správne oblečení a správne obutí, môžete ísť do svojej záhrady kedykoľvek, bez ohľadu na aktuálne počasie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.