Zelenina pestovaná na balkóne

Ľudia v mestách si často sťažujú na nemožnosť vypestovať si svoju vlastnú zeleninu a ovocie. Nemajú pozemky, ak by aj nejaké mali, tak cestovať každý deň za mesto sa im vidí neefektívne a aj tak nemajú čas venovať sa svojím záhonom. No takmer každý panelák má priestor pre minizáhradku a tým nemyslíme spoločný kus trávnika pred vchodom. Trochu čerstvej zeleniny si dopestujete aj na obyčajnom balkóne.

Pýchou každej gazdinky, ktorá venuje trochu času aj kvetinám, je nádherný rozkvitnutý balkón. Už na jar, ako prestanú všetko zelené ohrozovať mrazy, sa balkóny a okná bytoviek zazelenajú letničkami a u tých šikovnejších aj prezimovanými trvalkami v truhlíkoch. Každoročne domáce panie obnovia kvetináče a truhlíky, doplnia zásoby kvetinového substrátu a nakúpia v hypermarketoch letničky, prípadne navštívia miestne tržnice. Investujú nemálo peňazí, aby potom všetko starostlivo polievali pitnou vodou z vodovodu, ktorá v mestách tiež začína byť čoraz drahšia.

Kríčkové paradajky pestované na balkóne paneláku

Čo keby ste namiesto muškátov zasadili do truhlíkov priesady malých cherry rajčín? Do jedného 60 cm hrantíka sa vám vojdú na balkón štyri sadenice. Nie sú také veľké, ako záhradné odrody, sú určené práve pre pestovanie v stiesnených podmienkach. Plody sú veľké v priemere asi 2 až 3 cm a ich guľatý tvar a sýta červená farba prinúti nejednu susedku sa vás opýtať, aké kvety to na svojom balkóne pestujete. Bude pre vás zábavné pozorovať výraz tváre, keď im oznámite, že sú to paradajky.

Semená malých kríčkových rajčín dostať kúpiť skoro na jar v rôznych hypermarketoch a samozrejme v záhradkárskych predajniach. Keď ich vyseje asi v polovici marca, budete mať v polovičke mája, v ideálnom čase po skončení jarných mrazíkov, hotové sadenice do svojich truhlíkov. Len substrát pre ne nekupujte kvetinový, ktorý často obsahuje prídavok hnojív pre intenzívnejšie kvitnutie, ale obyčajný záhradnícky.

V podstate za rovnakú starostlivosť, akú by ste venovali okrasným kvetom, za rovnaké množstvo substrátu a vody sa vám vaše zeleninové hrantíky odmenia každodennou dávkou vitamínov na váš stôl. Stačí ráno pri príprave raňajok vyjsť na balkón a máte za tanierik malých šťavnatých miniparadajok. Pre štvorčlennú rodinu sa oplatí pestovať miniparadajky na balkóne v štyroch 60 cm truhlíkoch.

Ak si trúfate aj na pestovanie paprík, tie musíte vysievať už v polovici januára, trvá im trochu dlhšie, kým vyklíčia a vyrastú do veľkosti, kedy ich môžete presádzať a dať na balkón. Len im doprajte väčší hrantík, oplatí sa štvorcový asi 45 cm, zaberie menej miesta ako okrúhly.

Jabĺčková paprika pestovaná na balkóne spolu s reďkovkou

Kým pre cherry rajčiny nemusíte riešiť opory, pre papriku pestovanú na balkóne určite zapichnite do kvetináča drevený kolík, ku ktorému rastlinku priviažete, aby lepšie odolávala vetru a aj hmotnosti zrelých plodov.

Pod paprikami nájdu svoje miesto aj iné drobné odrody zeleniny. Veľmi rýchlo, cca za mesiac, dokáže narásť červená reďkovka. Kým sú priesady malé, majú reďkovky dosť slnka a potom už ich vytrhnete a veľké papriky ničomu netienia.

Na balkóne sa ľahko pestuje aj pažítka

Vedľa paradajok a paprík si na balkóne ľahko vypestujete aj pažítku. Ak ju nestihnete včas skonzumovať napríklad k chlebu s maslom na raňajky, vytvorí pekné kvety a razom tak máte z čisto úžitkového balkóna aj balkón okrasný.

Vedľa pažítky môžete vysiať semená mesačných jahôd. Ale radšej ich dajte do viacerých truhlíkov.

Mesačné jahody v truhlíku na balkóne

Mesačné jahody získali svoj názov podľa toho, že sú schopné zakvitnúť a dozrieť každý mesiac, až do mrazov. A mrazy vydržia aj na balkóne. Celú zimu môžete truhlíky s jahodami nechať na balkóne, na jar znova zakvitnú. Nerozmnožujú sa poplazmi, ale nové lístky vyrastajú zo stredu, staré by ste mali včas odstraňovať, aby ste im urobili miesto.

Opelenie kvetov rastlín na balkóne zaistí hmyz, ktorý bez problémov lieta aj v takýchto výškach. Balkónové paradajky dokonca opelí aj samotný vietor, takže sa nemusíte báť, že by ste nemali úrodu.

paprika a paradajka

Keď vymeníte krásne kvety za jedlé rastliny, váš balkón bude rovnako pestrý, ako v minulosti. Len získate miesto na produkciu vlastných potravín, ktoré budú vždy čerstvé a zaručene bez umelých hnojív a postrekov. Vždy keď dostanete chuť na šťavnatú paradajku alebo chrumkavú papriku či sladkú jahodu, nemusíte chodiť do obchodu. Jednoducho si vyjdete s deťmi na balkón a pochutnáte si.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.