Kedy a ako vysievame paradajky?

Paradajky sú obľúbenou teplomilnou zeleninou. Všetci poznáme červené a sladké plody, rastúce na kríkoch. Kríky aj plody môžu mať rôzne tvary, pretože existuje viacero odrôd rajčiakov. No majú zhruba rovnakú dobu klíčenia. Optimálna doba ich výsevu je v našich končinách asi v polovici marca.

Sviatoční záhradkári zväčša kupujú už hotové priesady na tržniciach, tí skúsenejší si pestujú svoje vlastné sadenice zo semien. Osivo sa dá (zatiaľ) bežne kúpiť nie len v záhradkárskych predajniach, ale aj v rôznych supermarketoch ako sezónny tovar. Ak záhradkár nechce byť závislý od ponúkaného sortimentu priesad alebo osiva, odkladá si semená svojich osvedčených odrôd na ďalšie roky.

Má to aj ďalšie výhody, keď si pripravujete osivá svojich osvedčených odrôd. Výberom najkrajších plodov na semená robíte prirodzenú selekciu kvality plodov, dlhoročný rast na vašom pozemku robí rajčiny prispôsobené vašim podmienkam pôdy, vlahy aj iných parametrov pozemku. Takéto semená prenášajú najlepšie vlastnosti pestovaných paradajok na ďalšie generácie. Na rozdiel od umelo šľachtených osív, ktoré sú cielene pripravované krížením dvoch rastlín s presne definovanými vlastnosťami samotnej rastliny aj plodov. Avšak s garanciou len prvej generácie, pestovanej zo zakúpeného semena. Najčastejšie býva takéto osivo označené ako „F1“ a pokiaľ z takto vypestovaných plodov zoberiete semená, väčšinou získate rôzne rastliny s nedefinovanými vlastnosťami pôvodných jednotlivých rodičovských rastlín. Osivárske podniky si tým zaisťujú trvalé tržby, veľkopestovatelia zase vysokú úrodnosť. Kto chce byť v pestovaní zeleniny nezávislý, sa takýmto osivám vyhýba. Zároveň získa odolné svoje odrody.

Rajčiny sú chutnou a zdravou súčasťou našich jedál

Aby ste mohli priesady paradajok vysádzať do záhonov asi v polovičke mája, hneď po tom, ako skončia posledné jarné prízemné mrazíky a semená mohli klíčiť a rásť obvyklých 60 dní, je polovička marca optimálnym časom pre výsev.

Aký substrát je vhodný na výsev

Mnohí záhradkári robia chybu, že vysievajú semená do univerzálneho alebo záhradníckeho substrátu alebo do zeminy, ktorú nakopú v záhrade. Dokonca niektoré pramene odporúčajú pozbierať zem z krtincov. Výživný substrát je však pre výsev nevhodný. Používa sa výsadbový substrát, ktorý obsahuje menej živín. Na jednej strane tak mladé rastlinky nerastú príliš bujne, na druhej strane si rastlina dôsledne buduje koreňový systém, aby sa k nejakým živinám dostala. Pre budúcu výsadbu je kvalitný systém korienkov veľmi dôležitý.

Sadenice paradajok sa dajú kúpiť, ale môžete si ich vypestovať aj sami

Ak kupujete výsevný substrát v obchodoch, žiadajte ten so supresívnym účinkom. Mladé klíčiace rastliny ohrozuje hubové ochorenie, ktoré spôsobuje „padanie“ rastlín. Tesne nad zemou sú rastlinky poškodené hubou, doslova padajú a vysýchajú.

Výsevné nádoby

Na výsev paradajok stačia plytké nádoby, ale neodporúčame používať jednu nádobu na výsev viacerých rastliniek. Pri rozsádzaní do záhonov by hrozilo poškodenie jemných korienkov a tým aj vyschnutie rastlín.

Sadbovače zaistia oddelenie korienkov jednotlivých priesad

Ideálnou výsevnou nádobou je plastový sadbovač. Ľahko sa udržuje čistý a dezinfikovaný, každá rastlinka má svoj priestor na korienky a sú opakovane použiteľné.

Substrát v nádobkách ľahko pritlačte, drevenou paličkou urobte malú jamku niekoľko milimetrov hlbokú a do každej vložte jedno semeno rajčiny. Potom zasypte substrátom a jemne ovlhčite. Rozhodne nepoužívajte na polievanie nádobu s vodou, mohli by ste prúdom vody vyplaviť semená. Ideálne je práve zasadené semená rosiť pomocou rozprašovača.

Jemné rosenie nevyplaví semená zo substrátu

Aby sa sadenice nevyťahovali

Pre prvé dni klíčenia a rastu je potrebné vytvoriť paradajkám ideálnu mikroklímu. Na to slúžia plastové priesvitné a jemne perforované kryty sadbovačov. Udržujú teplotu a vlhkosť a zároveň dovoľujú drobným rastlinkám dýchať. Pravidelne ale opatrne je potrebné ich zavlažovať.

Izbová teplota okolo 22 °C je pre klíčenie paradajok vysoká, ideálne je udržiavať ju medzi 15 a 17 stupňami. Súčasne s teplotou treba prispôsobovať aj množstvo svetla. Či skôr naopak. Ak je v miestnosti menej svetla, je potrebné udržiavať nižšiu teplotu. Ak doprajete rastlinám málo svetla (a v jarných mesiacoch po výseve ho je naozaj menej, sú kratšie dni a slnko býva často skryté za oblakmi) ale v miestnosti je teplo, začnú sa rastlinky vyťahovať za svetlom. Ich stonky sú svetlé, tenké a pokrútené, neudržia rastlinku vzpriamenú.

V domácich podmienkach je vhodným miestom na pestovanie vlastných priesad zo semien južne orientované okno v izbe, ktorá nie je vykurovaná, len temperovaná. A kde žalúzie nebránia vstupu prístupu slnečného svetla k pestovaným priesadám.

Priesady zeleniny si môžete dopestovať aj doma

Ak sa vám začnú malé priesady vyťahovať za slnkom a ešte nie je čas ich sadenia do záhona, môžete si pomôcť drevenými špajdľami, ktoré poskytnú slabým rastlinkám potrebnú oporu, než zosilnejú.

Keď po klíčnych lístkoch nasadia vaše paradajkové priesady aj pravé lístky, môžete ich pozorovať, ako každý deň silnejú a sú krajšie. Zhruba po dvoch mesiacoch od výsevu budú pripravené opustiť sadbovač a nájsť si svoje miesto v záhone. Len dajte pozor, aby ich neskolil mráz, ktorý sa môže v polovičke mája u nás vyskytnúť na jednu či dve noci. Ak je predpoveď počasia nepriaznivá, radšej nechajte priesady ešte pár dní v malých kvetináčoch, opatrne ich polievajte a zasaďte ich vonku až keď už nehrozí zlé počasie.

2 Comments

  1. Prosiím o radu a prajem pekný deň,
    vysial som paradajky a to hneď do zakorenovačov.Priesadky sú už vzídené,ale tenúčke a vysoké.Mám ich v byte kde je dostatočné teplo a svetlo.Ako mám zabrániť ich rastu a čo mám robiť,aby zahrubli.
    Kde som urobil chybu a ako ju mám napraviť.Ďakujem vopred a odpoveď a radu

    1. Dobrý deň.

      Váš problém ste sám definovali v texte „v byte kde je dostatočné teplo a svetlo“.

      Prečítajte si opäť odstavec „Aby sa sadenice nevyťahovali“. Aj keď tieto už nezhrubnú. Treba predísť ich vyťahovaniu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.