Chráňte si sluch a zrak aj v záhrade

Osobné ochranné pomôcky je pojem, ktorý si zvykneme spájať s pracoviskom, kde sa robí manuálne. Väčšinou pokyny bezpečnostného technika berieme ako obťažovanie a sme radi, že doma a v záhrade nás nikto s ničím takým neotravuje. Skôr, kým zoberieme nejaké náradie do rúk, by sme si mali uvedomiť, že aj doma nám hrozia riziká poranenia a úrazu a aj k práci v záhrade by sme mali pristupovať zodpovedne.

Samozrejme, že nie každá činnosť v záhrade je riziková. Pri pletí buriny si motyčkou ublížite asi len sporadicky, skôr sa to prihodí deťom, ktoré pri pomáhaní vystrájajú. Ak však na jar pustíte v záhrade rotavátor, už by ste mali spozornieť. Či skôr byť počas práce pozorní. Predsa len sa jedná o silný stroj a ten treba mať vždy pod kontrolou.

Oveľa častejšie sa pri udržiavaní pozemku používajú rôzne krovinorezy a občas aj motorové píly. Najmä keď je potrebné dať do poriadku pozemok, ktorý sa dlhšie nevyužíval. Alebo pri radikálnom zásahu a zmene spôsobu využívania niektorej časti záhrady.

Aj pri kosení v záhrade sa môže ľahko stať úraz

Hoci to na prvý pohľad tak nevyzerá, používanie oceľového kotúča alebo aj silnejšieho lanka nesie so sebou riziko poranenia očí alebo tváre. Rýchlo sa otáčajúci kotúč pri kosení naráža aj na tvrdšie materiály, ako je tráva. Keď v trávniku „nájdete“ kamienok, kotúč mu udelí značnú rýchlosť a je len vecou náhody, akú bude mať trajektóriu. Keď poletí medzi stromy, nič sa nemusí stať. Pri náraze na budovu si jeho zvuk určite všimnete a ak vás trafí do nohy, to si všimnete celkom jasne. Preto je hazardom chodiť po záhrade s kosačkou v sandáloch alebo šlapkách. Odporúčame členkovú koženú obuv, ktorá stlmí nárazy a je aj odolná vlhkosti či rose. Rovnako tak letné kraťasy nahraďte počas kosenia dlhými pracovnými nohavicami.

Rovnako nepríjemné môžu byť nárazy kúskov stebiel trávy pri kosení motorovým vyžínačom. Na nohách, či skôr nohaviciach si to ani nevšimnete, predsa len krovinorezy a vyžínače majú široké kryty. Ale občasné štípance v tvári nemusia byť len od hmyzu. Minimálne ochranné plastové okuliare pri vyžínači a celotvárový štít pri používaní krovinorezu silne odporúčame.

Veľké kosačky sú spravidla tichšie

Keď kosíte svoj anglický trávnik veľkou kosačkou na kolesách, môže to byť pre vás príjemná polhodinka každú sobotu. Tieto kosačky majú zväčša dobre utlmený štvortaktný motor, takže vám ich zvuk ani nepripadá nepríjemný. Navyše sa používajú pri nižších otáčkach.

Úplne iná situácia býva pri krovinorezoch. Vysokootáčkový dvojtaktný motor máte kúsok za uchom a počúvate ho hodinu či dve. To už je slušný nápor na váš sluch. Ak nechcete ešte dve hodiny po kosení na svojich susedov kričať, mali by ste pri kosení používať aspoň jednoduchú ochranu sluchu. Každý decibel, o ktorý znížite nápor na svoje uši, je dobrý. Pretože zaľahnutie uší po kosení je len nepríjemné, ale trvalé poškodenie sluchu je naozaj vážny problém.

Záhrada môže byť zdrojom obživy pre vašu rodinu, aj keď len zčasti. V prvom rade by to ale mal byť oddych od každodenných pracovných povinností. Či už udržiavate záhradu okrasnú alebo ju máte ako úžitkovú, pri jej obrábaní by ste mali dbať aj na svoje zdravie. Ochrana sluchu a zraku by mala byť v prvom rade vaším záujmom. Doma vás nebude upozorňovať nijaký bezpečnostný technik na zabudnutý ochranný štít alebo chrániče sluchu. K svojmu zdraviu musíte zodpovedne pristupovať predovšetkým vy. Aby ste si svoju záhradu mohli v pokoji užívať čo najdlhšie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.