Elektrický traktor do záhrady

V každej väčšej záhrade alebo dome na dedine je treba prevážať rôzne druhy materiálov a jazdiť s obyčajným fúrikom je veľmi namáhavé a nepraktické. A čím je človek starší, tým väčší problém mu robí aj malý svah. Preto sa z našich dvorov a záhrad ozývajú po celé dni spaľovacie motory starších kupovaných ale najmä podomácky vyrobených malotraktorov. Tomu môže byť už onedlho koniec. Slovenský producent ponúka elektrický malotraktor z vlastného vývoja.

Elektrická energia ako zdroj pohonu začína byť moderná nie len v oblasti elektrobicyklov alebo elektroautomobilov. Svoju cestu si nachádza aj do záhrad. Akumulátorové reťazové píly, vyžínače alebo kosačky a aj elektrický fúrik už mnohí bežne používajú. Tak prečo by nemohol byť na elektrinu aj malotraktor?

Elektrický malotraktor

Takto zrejme uvažoval Ing. Rastislav Tribula, PhD, zo Žiliny. Výsledkom práce je malotraktor s elektrický motorom napájaným akumulátormi, osvetlením, kotúčovými brzdami na predných kolesách a s mnohými inými vychytávkami.

Elektrický malotraktor ET 2000

Aké sú jeho hlavné výhody?

  • Vysoký výkon
  • Tichá prevádzka
  • Nulové emisie
  • Jednoduchá obsluha
  • Nízke prevádzkové náklady

 

Môžete ho využiť:

  • V domácnosti – úpravy záhrady
  • V lesohospodárstve
  • V poľnohospodárstve
  • V priemysle
  • Vo verejnej samospráve

 

A čo sa k nemu dá pripojiť?

  • jarkovače, hrobkovače
  • vyorávače, oborávacie kolesá
  • pasívne kypriče, plečky
  • vlečky
  • valce
Príslušenstvo k elektrickému malotraktoru

Viete si predstaviť, že by všetci susedia vo vašej ulici mali namiesto hlučných traktoríkov s vybehanými škodováckymi motormi takúto elektrickú nádheru? Ani by ste nevedeli, že niekto z nich nemôže spávať a preto už zavčas ráno vyrazil so svojím elektrickým traktorom na lúku po seno alebo po drevo na zimu. Nevadilo by vám, že si vy si v nedeľu chcete pospať a sused nemá s kým.

Elektrický malotraktor ET 2000

Energiu pre pohon zabezpečujú 12 V trakčné batérie montované vo dvojici alebo vo štvorici pre zvýšený dojazd. Elektromotor nemá žiadne emisie, zato disponuje plným krútiacim momentom už od nízkych otáčiek a nulovej rýchlosti. Viete sa teda pohnúť s ťažkým nákladom aj vo svahu a ísť krokom, keď to potrebujete. Odpadá starostlivosť o rozvod nafty a čerpadlo alebo palivovú a elektrickú sústavu benzínových motorov traktorov. Pri teplotách pod bodom mrazu sa už z princípu fungovania olovených batérií výrazne znižuje využiteľná kapacita akumulátorov a tým aj dojazd malotraktora.

Na druhej strane tento typ akumulátorov môžete dobíjať kedykoľvek. Samozrejme, že v blízkosti musíte mať elektrickú zásuvku na 230 V. Čím viacej batérie vybíjate, tým viacej sa skracuje ich životnosť, ale mali by ste dosiahnuť 800 až 1200 plných cyklov, kým budete musieť baterky vymeniť. Keďže bežný záhradkár alebo gazda nejazdí s traktorom každý deň, dá sa uvažovať o použiteľnosti s novými batériami niekoľko rokov. Samozrejme, že pripojením malotraktora k nabíjačke vždy, keď je to možné, výrazne predĺžite životnosť batérií.

Elektrický malotraktor ET 2000 na poli

Pre prípad dlhého výletu do hory alebo na pole by asi nebolo od veci naložiť na vlečku aj malý benzínový elektrický agregát 😉 Plnej nezávislosti by sa dalo dosiahnuť nabíjaním pomocou solárnych panelov alebo veternej turbíny. To sú zariadenia, ktoré už tiež nie sú len exotickým prvkom alebo experimentom niektorých jedincov. Ostrovné solárne systémy so zásobnými akumulátormi by premenili tento nateraz exotický elektrický traktor na statného pomocníka na gazdovstve, ktorého prevádzka by si nevyžadovala nijakú platbu za elektrinu z distribučnej siete ani za palivo do pohonného agregátu.

A to už začína byť zaujímavá nie len ekologická ale aj ekonomická alternatíva pre nejedného poľnohospodára alebo chalupára.

Všetky fotografie sú z webu www.etraktor.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.