Pre bohaté kvitnutie čínskej ruže

Veľa ľudí doma pestuje ibištek, čínsku ružu a pritom stále netuší, ako kvitne. Zasadia ju do primeraného kvetináča, doprajú jej kvalitný substrát, nezabúdajú na pravidelnú zálievku a stále nič. Aj keď je substrát menený alebo pravidelne prihnojovaný, rastlina má dlhé prírastky, veľké množstvo zdravých zelených listov, ale nekvitne. Je na dobre osvetlenom mieste, ale stále neprináša svojím majiteľom radosť. Čo čínskej ruži chýba, že nekvitne?

Čínska ruža, ibištek čínsky, nemá rada mráz. Preto je možné ju na terasách a balkónoch pestovať u nás cca od polovice mája, po „zmrznutých“. V lete aj pekne kvitne na koncoch mladých výhonkov. Keď sa blíži jeseň a teploty vonku klesajú k piatim stupňom Celzia, je dobré čínsku ružu presťahovať do vnútra. Hoci aj k oknu otočenému na severnú stranu. Aj tu dokáže pokračovať v kvitnutí.

Čínska ruža v plnom kvete

Aby ste ale bohato kvitnúci ibištek mali každý rok, nesmie mať obavy z radikálneho kroku. Pravidelný zimný rez nerobí dobre len stromom alebo viniču, prospieva aj ibišteku. Keď ho zrežete koncom januára, celá korunka ibišteka sa omladí, vytvorí nové výhony a tie budú obsypané kvetmi. Zahustená koruna bude kvitnúť celé leto a celú jeseň. A pri dobrých podmienkach aj celú zimu. Preto nesmiete mať obavy a aj napriek tejto nádhere zoberte nožnice do ruky a konáriky ibišteka skráťte.

Zrezaný ibištek v panelákovom byte

Na obrázku je radikálne zrezaný ibištek, pestovaný v tvare stromčeka. Kmienok je ponechaný vo výške asi jeden meter. Halúzky sú z pôvodnej dĺžky skrátené na konečných 1 až 3 centimetre. Možno to na prvý pohľad vyznie barbarsky, ale už po krátkej dobe vyrašia úplne nové halúzky a do mája narastú na dĺžku približne dvadsať centimetrov. A do leta sa postupne predlžujú a objavujú sa na nich kvety, najmä po opätovnom vyložení ibišteka na balkón.

Pozor na ostré slnko

Prudký prechod z relatívneho prítmia bytu na balkón môže v máji spôsobiť rastline šok. Na prvých pár dní jej teda zabezpečte tieň, aby si na zmenu prostredia zvykla. Napríklad korunku na niekoľko dní obaľte bielou netkanou textíliou. Aj tak sa asi nevyhnete viac či menej kompletnému zhodeniu listov. Tie však rýchlo narastú a čínska ruža bude dobre prosperovať. A hlavne pekne a bohato kvitnúť.

Odstrihnuté halúzky ibišteka nechajte vyschnúť, poslúžia vám ako opory k menším kvetom. Alebo ich na jar použijete na miešanie farieb, keď sa pustíte do renovácie či kreatívnych prác.

Keď chcete podporiť kvitnutie svojej čínskej ruže, v januári ju radikálne zrežte.

2 Comments

  1. Na listoch Ibišteka urobil taký drobný biely výsyp ibišteka ako keby boli listy posypané bielou drobnou krupicou.O akú chybu sa jedná a aký postrek na to by som potrebovala?

    Vopred ďakujem

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.