Drviče záhradného odpadu sú užitočnými pomocníkmi

Či už na jar striháte vinič alebo rezom pripravujete ovocné stromy na novú sezónu, musíte riešiť, čo s odpadom, ktorý pri tejto činnosti vznikol. Neminie vás to ani vtedy, keď vaše stromy striháte na jeseň. Vždy vám ostáva na zemi kopa haluziny, ktorú treba upratať. Ak sa na tieto konáre a vetvičky pozeráte nie ako na problém, ale ako na surovinu, veľmi si uľahčíte svoj záhradkársky život.

Najklasickejšie riešenie je spáliť to všetko. Ešte aj dnes často vidieť kúdoly dymu nad našimi dedinami. Prípadne tí k prírode šetrnejší naložia všetko na fúrik a odvezú do strže alebo na kraj lesíka. Hlavne aby bol v záhrade poriadok a čisto. Alebo je tu ešte jedna možnosť. Pripraviť všetky konáre a iný „zelený odpad“ do špeciálnych kontajnerov a (nechať) odviesť do zberných dvorov či priamo na spracovateľské miesto. V mnohých mestách takto organizujú zber zeleného odpadu na jar a na jeseň pre obyvateľov rodinných domov.

Napadlo vás niekedy, prečo je zákonom pálenie záhradného odpadu zakázané a na druhej strane vám zákon prikazuje odovzdať tento odpad špecializovanej firme? To ako vy ho zlikvidovať nemôžete, ale oni áno? A ako ho vlastne likvidujú?

Nie je to žiadna veda. Nadrvia haluze aj trávu a iný rastlinný odpad a nahádžu na veľkú kopu, kde skompostuje. Potom produkt z odpadu zabalia do vriec a predajú záhradkárom ako pestovateľský substrát.

Zbytočná obchádzka, keď si môžete svoj záhradný odpad spracovať a využiť sami vo svojej záhrade. Stačí kúpiť elektrický drvič odpadu a ihneď po skončení rezu nadrviť konáre na drevenú štiepku. Tá má v záhradách mnohoraké využitie.

Drevenú štiepku z ihličnatých drevín s úspechom použijete ako mulč pre maliny, černice alebo čučoriedky, ktorým dodá potrebnú kyslosť pôdy pre lepší rast. Štiepka z listnatých drevín je ideálna na mulčovanie kvetinových záhonov, ale aj pod niektoré druhy zeleniny. Bráni rastu buriny a vyparovaniu vody z pôdy. Na rozdiel od kupovanej borovicovej kôry neokysľuje pôdu a nespomaľuje rast. Veľmi vhodná je drevná štiepka na zasypanie podmáčaných trávnatých chodníkov alebo ciest pre autá.

Drevná štiepka je univerzálnym záhradným materiálom

Drevná štiepka je tiež ideálnym materiálom pre prevrstvenie kompostu a dosiahnutie lepšieho pomeru medzi dusíkom a fosforom v ňom. Vďaka nej vám oveľa rýchlejšie pribudne v kompostovisku materiál a získate oveľa viac čerstvého kompostu pre zlepšenie pôdy na svojich zeleninových záhonoch alebo okolo ovocných stromov.

Podľa veľkosti a pohonu dokážu štiepkovače spracovať rôzne veľké konáre z celej záhrady

A v neposlednom rade je drevná štiepka tiež dobrým palivom do kachlí. Väčšiu účinnosť získate zlisovaním štiepky do peliet, ale peletový lis sa oplatí zadovážiť len v prípade, že máte dostatok materiálu každý rok. Zato štiepkovač je dôležitou a užitočnou súčasťou každej záhrady, kde sa vyskytujú stromy a kríky. Odbremení vás od starostí, čo s haluzinou, premení odpad v cennú surovinu a náklady na jeho nákup sa vám rýchlo vrátia v úsporách na odvoz odpadu a nákup substrátov do pareniska, kvetináčov či do skleníka. Všetko si môžete vyprodukovať sami a lacnejšie.

Drviče odpadu či štiepkovače sa vyrábajú v prevedení s elektromotorom na 230 V alebo 380V a pre použitie na miestach bez prívodu elektriny aj so spaľovacím motorom, podobne ako kosačky. Za úvahu rozhodne stojí zvážiť nákup jednej motorovej elektrocentrály a rôzneho elektrického vybavenia. Na starosti budete mať len jeden spaľovací motor so všetkou tou údržbou motora, sviečok, filtra aj zásoby paliva.

Na hrubé konáre sú v ponuke drviče s frézovacím nožom, typicky s príkonom cca 2800 W a pre konáre do priemeru 42 mm so samopodávačom konárov. Pokiaľ častejšie potrebujete nadrviť tenšie vetvičky či zvyšky zo zeleniny, na to sú vhodnejšie drviče s rotačným kotúčom a nožmi.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.