Aby reďkovky neštípali

Šťavnaté a chrumkavé červené reďkovky sú obľúbenou jarnou zeleninou. Či už na raňajky s chlebom a maslom alebo len tak samé, práve odtrhnuté zo záhona. Každý z nás sa do nich s chuťou zahryzne. Len keby niektoré z nich nepálili. Viete, ako správne vyberať a pestovať reďkovky, aby ste mali úrodu len tých sladkých?

Traduje sa medzi pestovateľmi, že aj sladké reďkovky vám môžu opeliť včely peľom zo štipľavých, ktoré môže pestovať aj tretí sused od vás. Lenže včely a iné opeľovače sú v tom nevinne.

Povera je aj to, že existujú pálivé odrody reďkoviek a že ich mohli pomiešať pri balení do sáčkov, ktoré ste kupovali v obchode, s tými nepálivými. Nemohli. Všetky reďkovky sú chuťou rovnaké. Kto alebo čo teda môže za štipľavosť niektorých z nich?

Vy sami.

Reďkovky nesmú vyschnúť, inak začnú štípať

O tom, či vaše reďkovky budú sladké alebo štipľavé rozhodujete vy. Redkvičky totiž potrebujú pre svoj rast pravidelnú vlahu. Nezáleží na tom, či každý alebo každý druhý deň prší, či majú dosť spodnej vody alebo ich pravidelne zavlažujete. Vodu musia mať stále. Ak totiž na niekoľko dní zastavíte vy alebo nebo prísun vody, zastaví sa ich rast.

Lenže po obnovení prísunu vody sa zmenia na štipľavé. Ďalej budú priberať na váhe, ale už budú pri konzumácii páliť v ústach. Ak vám to vadí, nesmiete byť leniví a v období sucha musíte dopriať vašim reďkovkám dostatok vlahy.

Reďkovky nie len na jar

Ľudia považujú reďkovky za jarnú zeleninu. Vysievať ich môžete do záhonov podľa aktuálneho počasia už v apríli a o mesiac až šesť týždňov, opäť podľa počasia, tepla a vlahy, už môžete zberať prvú úrodu. Do leta, kedy býva horúco a sucho, často stihnete aj druhý výsev dopestovať do konzumnej veľkosti.

Ale aj koncom leta a v jeseni môžete reďkovky vysiať a mať čerstvú a chrumkavú domácu bio zeleninu na svoj stôl. Výsev vám uľahčia praktické výsevné pásiky, potom nemusíte mladé priesady jednotiť, rastú v optimálnej vzdialenosti od seba, aby mali dosť miesta na vývoj buľvy. Na výsev jesennej reďkovky využite miesto po zelenine, ktorú ste už stihli pozberať a máte teda voľný záhon.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.