Pestujte šípky vo svojej záhrade

Divé šípky považuje veľa záhradkárov za nepríjemnú burinu. Vyskytujú sa najmä v zanedbaných záhradách a sú medzi prvými drevinami, ktoré sú pri rekultivácii odstránené. Pritom ich plody na jeseň sú dobrým zdrojom vitamínov nie len do čaju pre záhradkára a počas zimy vítanou potravou pre spevavce, ktoré v lete chránia stromy pred škodlivým hmyzom. Oplatí sa dať im šancu.

Čím je záhrada menšia, tým lepšie si musí záhradkár rozmyslieť, čo v nej bude pestovať. A tiež nikto nechce mať košaté pichľavé kríky v blízkosti bránky alebo domu. No ak máte trochu väčší pozemok, nemal by byť problém nechať šípku rásť v zadnej časti, pri plote a pravidelným rezom udržiavať krík v rozmeroch, ktoré vás neobmedzujú v užívaní záhrady.

Šípky rastú na okrajoch hájov a nevyužívaných záhrad

Takéto pestovanie je vhodné vtedy, keď je vaša záhrada na konci, teda prechádza vo voľnú prírodu, lúky alebo lesný porast. Na hranici viacerých záhrad sa nemusí pestovanie „buriny“ páčiť susedom, ale výrastky sa dajú ľahko eliminovať záhradnými nožnicami, keď sú ešte mladé. Keď totiž divé šípky necháte dva či tri roky bez povšimnutia, dokážu veľmi rýchlo zarásť všetko dostupné miesto.

Na jar kvitne šípka malými ružovými kvetmi, ktoré sa do jesene zmenia na sýtočervené plody. Až do prvých mrazov sú tvrdé, po mraze zmäknú a obsahujú menej vitamínu C. Preto ich zbierame a sušíme ešte pred prvými mrazmi. Pred sušením je vhodné ich umyť a odstrániť jemné chĺpky, ktoré na plodoch zostávajú ako zvyšky po kvetoch. Suché vydržia dlhú dobu.

Pred uvarením čaju je dobré suché plody šípky trochu nadrviť alebo narušiť. Ideálne pár sekundovým „pobytom“ v mixére. Potom ich vložte do zovrelej vody a nechajte pol hodinu postáť. Pred podávaním samozrejme preceďte. Čerstvo nazbierané plody po očistení môžete rovno vložiť do vrelej vody.

Šípkový čaj osvieži

Vo svojej záhrade môžete pestovať nie len „kultúrne“ plodiny a rastliny, ako sú bežne známe ovocné stromy a kríky. Užitočné a chutné sú aj plody drevín, ktoré väčšina ľudí považuje za buriny. Keď im necháte trochu priestoru, nemusíte ich chodiť zbierať do voľnej prírody a liečivé plody starých mám budete mať doma.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.