Lufa – vypestujte si v záhrade domáce potreby

Myslíte, že sme tentoraz trochu prestrelili? Že pestovať si pri dome zeleninu aj ovocie je normálne, ale plastové výrobky už je pritiahnuté za vlasy? A kto hovorí o plastoch? Výrobky z plastov sú náhradou za pôvodne prírodné alebo iné obvyklé trvanlivé výrobky. A tie často netreba kupovať, stačí si ich vypestovať.

V predajniach vám často ponúknu „ekologické“ výrobky z prírodného bambusu, ktoré vraj šetria prírodu. Prírodu možno šetria, no rozhodne nie vaše peňaženky. Ekológia je v prípade bambusových ponožiek, vechtíkov či príborov a iných výmyslov len spôsobom, ako vo vás vyvolať pocit viny a otvoriť peňaženku v prospech obchodníkov, ktorí na opačnom konci sveta zlikvidovali kus prírody v mene zisku a zamorili ovzdušie exhalátmi z nákladných lodí. A prečo to máme robiť v situácii, keď si vieme vypestovať v našich podmienkach adekvátne produkty a ešte k tomu zadarmo. To je podľa nás skutočná ekológia a ekonomika, nie prachsprosté kšefty s ľudskou hlúposťou.

Tak ako je bambus ideálnym prírodným a ekologickým a tiež obnoviteľným zdrojom v mieste svojho prirodzeného výskytu, podobne je to aj u nás s našimi odvekými prírodnými zdrojmi. Ale taká konopa siata bola úspešne kriminalizovaná, aby nás vystavila ekonomickým žralokom a tak si musíme stavebné a izolačné materiály kupovať zväčša zo Západných firiem, lebo na tom všetci vrátane vlády zarobia. No stále existuje minimálne jedna rastlina, ktorú si môžete legálne a ľahko vypestovať vo svojej záhrade a používať v maštali, kúpeľni aj kuchyni.

Lufa, prírodná trvanlivá špongia na umývanie

Hubka na riad, špongia, vecheť. Všetci ich používame a niektoré domácnosti celkom veľa. Aj na gazdovstve potrebujete umývať všakovaké nádoby na krmivo alebo vodu pre hospodárske zvieratá, pre psov či mačky. V kuchyni sa používajú na umývanie riadu, v kúpeľni je dobré poumývať si celé telo príjemným materiálom. Na to všetko môžete použiť plod lufy.

Samozrejme si môžete hubky z lufy aj kúpiť, al prečo by ste to robili, keď lufa vyrastie aj na vašej záhrade, podobne ako uhorka, ktorej je podobná. A rovnako ako uhorky sa lufy aj pestujú. Semienka vysejete „na Marka do jarka“ do záhona alebo do sadbovačov a potom do záhona, radšej trochu ďalej od bežných uhoriek, aby sa vám vzájomne neopelili.

Pre lufy je dobré postaviť pevné opory, podobne ako pre uhorky. A potom nechať vyrásť a dozrieť. Pod šupkou sa skrýva pevné sieťované jadro, plné semien. Tie si samozrejme odložíme pre ďalší výsev alebo pre našich priateľov. Čím menej daní zaplatíme tejto vláde, tým menej rozfrcká na nezmysly, lebo cesty, školy a nemocnice aj tak nefungujú.

Zrelé plody lufy na konci sezóny ošúpeme od kožovitej šupky a vnútornú sieťovinu dobre vyplákame v studenej vode a necháme vyplaviť všetky semená. Vzniknuté sieťované šúľky necháme vysušiť a môžeme začať používať. Niekomu vadí žltkavá farba a preto ich bieli, ale podľa mňa je to zbytočné, ide len o farbu a nejaký „civilizačný“ pocit.

Veľké lufy môžete nakrájať nožom na menšie kúsky, akurát do ruky, tie menšie používať tak, ako sú. A s nimi umývať nie len riad v kuchyni, vedrá po upratovaní alebo nádoby na kŕmenie pre hydinu. Vydržia neskutočne veľa, málo sa derú a ak sa vám už budú zdať opotrebované, jednoducho ich hodíte do kompostu. Takže nakoniec ušetríte ešte aj za odvoz odpadu. Kam sa hrabú exotické bambusové špongie za drahé peniaze!

Semená uskladňujte tak, ako uhorkové. Ak budete mať dobrý rok a dopestujete tri rastliny lufy, tak budete mať toľko hubiek na riad, že vám ju stačí pestovať každý tretí rok. Alebo ju začať predávať 😉

K produkcii potravín (ovocie, zelenina, škrupoviny, vajcia aj mäso) a energie (palivové drevo, elektrina z fotovoltických elektrární) môžeme pridať domáce potreby (špongie z lufy) a časom možno rozšírime svoju mieru autarkie ešte o niečo ďalšie 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.