Pozemok okolo domu je možné používať v zásade dvomi spôsobmi. Jeho produkty sa dajú považovať za výnosy alebo odpad. A podľa toho s nimi nakladať. Časť majiteľov spotrebuje všetko, čo im na pozemku vyrastie, teda nie len pestované ovocie a zeleninu, a iná časť majiteľov všetko zlikviduje a v lepšom prípade odvezie.
Bez ohľadu na to, či uvažujeme o pozemku okolo domu v mestskej zástavbe alebo o dedinskom bývaní, je pôda okolo stavby prírodným zdrojom. A záleží od vnútorného nastavenia majiteľa, ako s ním narába. Či v konečnom dôsledku prináša úžitok alebo vytvára iba náklady. Bez ohľadu na to, či svoju záhradu považujete za úžitkovú alebo okrasnú, je treba si uvedomiť, že sa nejedná o nemenný priestor, ale že sa všetko neustále vyvíja a mení a že v podstate neexistuje bezúdržbová záhrada. Že je treba sa o celý pozemok starať a udržiavať ho.
A to aj keď pestujete len kvety a okrasné kry, alebo dávate prednosť produkcii zeleniny a starostlivosti o ovocné stromy. Sukcesia zaistí, že všetko rastie a pribúda a je treba čas od času kosiť trávu alebo zobrať pílku a orezať dreviny. A tu vzniká tradičná otázka, kam s ním, kam s odpadom.
Teda najprv je potrebné odpovedať si na otázku, či produktom údržby záhrady je odpad alebo surovina.
Zástancovia okamžitého upratania všetkého „nepekného“ volia rôzne nádoby a vrecia pre dočasné uloženie všetkého zeleného odpadu zo svojej peknej záhrady a následný odvoz na zberný dvor alebo neďalekej kompostárne. Veď je to zadarmo. A následne si tu môžu kedykoľvek kúpiť pre svoju záhradu kvalitný kompost.
A nikomu u toho necinká zvonček…
Všetka tá tráva i konáre stromov alebo kríkov predstavujú živiny, ktoré rastliny vytiahli z rôznych hĺbok vašej pôdy. A o to menej živín v zemi zostáva, keď všetko to odveziete preč. Vrátane vody, ktorú ste použili na zavlažovanie, a energie na to použitej. Vlastne preto kompostárne od vás odoberú zelenú hmotu, pretože vedia, že sú to živiny, na ktorých predaji potom zarobia.
Recyklácia pekne doma
Aby pôda okolo domu bola stále vitálna, je potrebné jej živiny dodávať, vracať. Takže aj keď trávu pokosíte, aby bola nízka, pekná a dobre sa po nej chodilo, je rozumné ju skompostovať a vzniknutý kompost s humusom potom pôde vracať. Mimo iné preto, že humózna pôda s vysokým obsahom uhlíka lepšie zadržiava viacej vody z dažďov, teda je potom menšia potreba zavlažovania.
Rovnako to platí o pohrabanom lístí a haluziach. Lístie stačí v núdzi dať na kopu, v lepšom prípade v komposte prevrstviť s pokosenou trávou alebo ešte lepšie s ďalším materiálom, napríklad práve nadrvenými vetvami.
Pár tenkých halúzok do kompostu nastriháte aj záhradníckymi nožnicami, ale ak je kríkov viac alebo sú konáre zo stromu väčšieho priemeru, je elektrický drvič konárov šikovný pomocník. Aj dlhé a rozvetvené prúty nadrví na malé kúsky, ktoré môžete použiť na zamulčovanie záhonov alebo cestičiek v záhrade alebo ako ďalší materiál do kompostu. Ak chováte sliepky, je zo štiepky skvelá podstieľka vo výbehu, ktorú potom obohatenú o fosfor a ďalšie látky zo slepačieho trusu opäť použijete do kompostu.
Čo je lacnejšie
Zástancovia okamžitého odvozu zeleného odpadu zo záhrady argumentujú, že cesta do zberného dvora je väčšinou krátka, takmer nič to nestojí a je to rýchle. Majú kľud a čas na užívanie si záhrady, teda leňošenie.
Naproti tomu zástancovia spracovania suroviny doma argumentujú, že aj keď elektrický štiepkovač stojí nejaké peniaze a elektrina do neho tiež, môžu ho použiť kedykoľvek, nemusia „odpad“ do odvozu skladovať, nemusia zapájať vlečku za auto a často ju ani nemusia kupovať, keď odpad neodvážajú a suroviny z neho nekupujú. A že teda platia za elektrinu, ale šetria za benzín a majú k dispozícii kompost v kvalite, ktorú si sami stanovili. A ktorý nemusia kupovať a dovážať.
Záleží na vás, čomu dáte prednosť. Či pohodlnému životu alebo životu kvalitnejšiemu.