Netradičný spôsob chovu sliepok

Sliepky sú bežnou súčasťou dvorov pri rodinných domoch. V zásade existujú dva spôsoby, ako chovať sliepky. Prvou je možnosť pevného oplotenia ako výbehu pre sliepky s kurínom. Druhou je možnosť nechať sliepky voľne behať po dvore či záhrade. Ak nechcete, aby vám sliepky zdevastovali záhradu a vadí vám úplne zničený výbeh, máte na výber aj tretí spôsob chovu sliepok.

Kurín ako nocovisko pre sliepky a ich ochranu pred chladom aj predátormi počas noci potrebujete tak či tak. Súčasťou kurínov sú aj znáškové hniezda, kde sliepky ukladajú vajíčka, pre ktoré vlastne sliepky chováme. Okrem toho ale v kurínoch sliepky „ukladajú“ počas noci aj trus. Ten je potrebné odstraňovať, aby sa trus s podstieľkou nestal semenišťom chorôb a parazitov. Najlepším spôsobom, ako v záhrade odstrániť slepačí trus je skompostovať ho na hnojivo. Priame použitie čerstvého trusu na rastliny sa neodporúča, je príliš silný a rastlinám by ublížil.

Sliepky sú hrabavá hydina. Okrem toho, že znášajú vajíčka, celý deň niečo hľadajú v zemi. Prehrabú každý kút svojho vyhradeného miesta. Hľadajú v zemi semená, chrobáky, červíky. Všetko, čo by mohli zožrať. Keď ich zatvoríte do malého dvora, za pár týždňov bude zelená tráva fuč a zostane len rozhrabaná a udupaná zem, kde nič nerastie a nič nežije. Keď sliepky vypustíte do záhrady, rozhrabú a zožerú vám všetku zeleninu a zo záhonov vám ostane spúšť.

Sliepky v ohrade

V zahraničí farmári používajú takéto „Slepačie traktory“. Pojazdné kuríny s oplotením. Klietka chráni sliepky pred predátormi a bráni im v úteku. Pôvodné určenie bolo na vyčistenie trávnika či buriniska a odstránenie hmyzu z pôdy pred sadením či siatím.

Slepačí traktor

Takýto slepačí traktor sa ale dá využiť aj bez toho, že by ste chceli trávnik či pôdu úplne vyholiť. Jednoducho ho necháte na jednom mieste v záhrade niekoľko dní a keď už sa zdá, že by trávniku hrozilo zničenie, večer po tom, ako sliepky zalezú do kurína alebo ráno pred vypustením von, ich preveziete na nové miesto, kde majú opäť čerstvú trávu aj dostatok hmyzu v zemi.

Malý slepačí traktor

Jedna sliepka by mala mať pre seba vonku plochu asi 50 m2, aby z toho hneď neurobila spúšť. V takomto pojazdnom kuríne má každé sliepka plochy výrazne menej, ale niekoľko dní na jednom mieste môžu stráviť. Okrem toho, že sa tu napasú a ušetríte na krmive, miesto aj dobre pohnoja trusom.

Takýto kurín na kolesách je vhodný podľa svoje veľkosti pre chov malého počtu sliepok, od štyroch do desať kusov. To je pre jednu rodinu dostatočný zdroj vajec. Náklady na výrobu nie sú vysoké a zmontovať to dokáže každý trochu zručný kutil. Internet je plný návodov na „Chicken tractor“ a určite nájdete tvarovo aj rozmerovo vhodný pre vás.

Ak plánujete skúsiť chovať sliepky a neviete, či vás to bude baviť, či to zvládnete a či ste dobre odhadli počet sliepok pre zásobovanie svojej rodiny vajcami, je mobilný kurín asi najlepšou a najlacnejšou možnosťou, ako to vyskúšať. Zároveň je najlepšou ochranou sliepok pred dravcami a pokiaľ ho vybavíte pevnou strechou (z plachty, plastu), ochránite sliepky pred prípadnou nákazou vtáčou chrípkou vtáčím trusom. Husté pletivo ohrady zároveň bráni vtákom kradnúť sliepkam krmivo. V takom malom priestore sa zrejme prikrmovaniu sliepok zrnom alebo šrotom nevyhnete. A nezabudnite na dostatok vody pre sliepky.

One Comment

  1. Pingback: Experiment Brojler | Záhrada v kopci

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.