Divé včely sú užitočné, aj keď nedávajú med

Aj pri najlepšej starostlivosti o rastliny by sme ostali bez úrody, keby kvety na stromoch, kríkoch alebo zelenine ostali neopelené. Aby sa z kvetov stali plody, musia ich navštíviť opeľovače. Nemusíme byť práve včelármi, aby sme sa dočkali bohatej úrody, hoci je medzi ľudmi rozšírený mýtus, že opeľovačmi sú len včely medonosné. Nie sú totiž jedinými opeľovačmi v záhrade.

Bežné včely z úľov, ako ich väčšina z nás pozná, sú schopné doletieť za kvetmi pre nektár a peľ aj niekoľko kilometrov. Musí však byť pekné počasie, najlepšie slnečno a teplo. Je požehnaním každého záhradkára a poľnohospodára, keď v okolí sa nájde včelár, ktorý chová včely na med alebo keď k jeho poliam či sadom včelári kočujú svoje včely. Vtedy si včely nájdu cestu k rozkvitnutým kvetom a opelia ich.

Niektorí gazdovia sa práve preto, aby pri opeľovaní rastlín a získavaní úrody neboli závislí od cudzích ľudí, rozhodli chovať včely sami. Nie je to však jednoduchá činnosť. Starostlivosť o včelstvá stojí nemálo peňazí, vyžaduje nemálo času a pritom včely ohrozujú tiež choroby a parazity. Ak je primárnym cieľom farmára pestovať konkrétne plodiny, tak potom chov včiel výrazne znižuje efektívnosť produkcie. A chovať včely so všetkými tými starosťami na malom gazdovstve len preto, aby nám rodili ovocné stromy a rástli papriky nie je tiež veľmi efektívne.

Včela medonosná nie je jediný opeľovač v záhrade

Včely musia na váš pozemok, lúku či záhradu doletieť zo svojich úľov. Pritom existuje možnosť, ako mať skvelých opeľovačov priamo doma, vo svojej záhrade. Jedným z nich sú čmeliaky. Pri správnej starostlivosti o záhradu si narobia hniezda priamo v tráve a počas leta až do neskorej jesene opeľujú všetky rastliny v bezprostrednom okolí. Až keď nemajú potravu blízko hniezda, letia o čosi ďalej.

Divá včela na kvete

Ďalším teritoriálnym opeľovačom sú divé včely. Nejedná so o jediný druh, ale ide o hmyz rozmanitých veľkostí aj farieb. Pre spôsob, akým žijú mimo včelstiev, sa im hovorí aj včely samotárky. Obývajú najradšej dutiny v starom dreve. V hradách, koloch, v starej stodole alebo v starých stromoch. A do rovnakých dutín kladú aj vajíčka, kde sa liahne ich potomstvo. Ak máte na svojom pozemku takú nejakú starú zrubovú stavbu, alebo ju má neďaleko váš sused, je veľmi pravdepodobné, že sa tam nasťahovali včely samotárky a lietajú opeľovať kvety v okolí. A na rozdiel od včiel medonosných lietajú aj za chladnejšieho počasia. Či už na jar, v studenom lete alebo na jeseň kedy ešte môžu kvitnúť niektoré druhy tráv alebo kultúrnych rastlín.

Veľký hmyzí hotel pre rôzny hmyz a včely

Aby ste podporili výskyt divých včiel na vašom pozemku a zlepšili opelenie všetkých rastlín, urobte niekoľko umelých príbytkov pre včely samotárky. Môže to byť veľký hmyzí hotel, ktorý okrem včiel využijú aj iné druhy užitočného hmyzu alebo jednoduchý deravý klátik určený len včelám.

Jednoduchý príbytok pre divé včely

Ideálnym miestom, kde divá včela žije a kde kladie vajíčka, sú slepé diery v dreve. Pretože sú samotné včely rôzne veľké podľa druhu, hľadajú si aj rôzne veľké diery. Pre väčšinu z nich sú to otvory v dreve od priemeru 4 mm do priemeru 10 mm, otvorené len z jednej strany.

Vyrobiť si teda taký jednoduchý hotel pre hmyz, či skôr len pre včely je veľmi jednoduché. Zoberiete si drevený klátik, napríklad na kúrenie, alebo len odrezok dreva, hrubý aspoň 5 cm a za pomoci vŕtačky a vrtákov do dreva urobíte diery tak, aby neboli skrz. Rovnomerne ich rozložte po povrchu. Začnite vrtákom priemeru 10 mm, urobte zopár dier, potom ho vymeňte za vrták 8 mm, 6 mm a potom postupujte cez 5 mm k 4 mm vrtáku. Je jedno, ako husto urobíte diery a v akom pomere jednotlivé veľkosti budú. Divé včely si vyberú pre seba taký otvor, aký im vyhovuje.

Klátik umiestnite na miesto kryté pred dažďom a pred vetrom. Najlepšie orientované na juh alebo východ. Či už na zem, alebo až do výšky poldruha metra. Že je „izba obsadená“ zbadáte podľa toho, že sa na jej konci objavila svetlo sivá záslepka z hliny.

Včely samotárky nakladú do chodbičiek vajíčka, z ktorých sa neskôr vyvinú larvy, a peľ, ako potravu pre budúce potomstvo. Potom dierku zapchajú a ak je chodbička dosť dlhá, nakladú ďalšie vajíčko a ďalšiu dávku peľu a opäť zaštupľujú. Až po koniec chodbičky. V teplom počasí v chodbičiek vylietavajú nové včely.

Jednoduchý hotel pre divé včely

Hmyzí hotel dostať kúpiť aj v rôznych supermarketoch. Kým v doma vyrobenom hoteli pre divé včely môžete badať prvé obsadené dierky už po pár týždňoch, v tých kupovaných sa divé včely udomácnia až po roku, či dvoch. Dôvodom je fakt, že kým domáci hotel pre včely je z prírodného materiálu a rozumný záhradník ho nenatiera nijakou farbou, tie kupované sú lakované. A táto umelina hmyzu veľmi nevonia. Potrebuje to istý čas, kým dážď a mráz odstránia túto lakovú vrstvu a kým sa včelám začne váš kupovaný hmyzí hotel páčiť.

Kupovaný hotel musel rok dozrieť, kým sa oň včely začali zaujímať

Klátiky s dierkami sa dajú nahradiť aj dutými suchými steblami. Na miestach s veľkým výskytom vtákov je dobré pred vletové otvory osadiť hustú kovovú mriežku, lebo niektoré vtáky si radi pochutnajú na divých včelách. Mriežka ich ochráni pred takýmto smrteľným útokom.

Divé včely lietajú do okolia najviac 80 metrov od miesta, kde sa narodili. Ak máte dlhú záhradu, odporúčame osadiť hmyzí hotel tak, aby boli od seba vzdialené cca 50 metrov. Aby nová generácia našla priestor pre potomstvo v bežnom dosahu. Nové generácie už zase budú mať dosah na ďalší kus záhrady.

Ako získať viac včelích opeľovačov

Keď máte dlhý alebo široký pozemok, môžete poukladať vedľa seba viacej navŕtaných polienok. Keď bude dostatočný počet chodbičiek zalepených, prenesiete polienko na druhý koniec záhrady. Včielky, ktoré sa tu narodia, budú toto miesto považovať za svoj domov. Takto viete za jednu sezónu podstatne rozšíriť záber svojich vlastných opeľovačov.

Rovnaký princíp sa dá použiť, ak si chcete s iným záhradkárom „vymeniť“ svoje divé včely a rozšíriť druhovú pestrosť na svojom pozemku. Na jeseň odneste polienko so zalepenými chodbičkami k nemu, resp. doneste si takéto polienko s larvami k sebe a na jar, keď sa včielky vyliahnu, nájdu svoj domov vo vašej záhrade.

Divé včely nie sú agresívne, neútočia na ľudí, v podstate o nich ani neviete. Vedeli by ste však, keby sa z vašej záhrady stratili, keby nemal kto opeľovať kvety. Oplatí sa teda venovať trochu času príprave vhodných príbytkov pre ne, v tom najjednoduchšom prípade na to potrebujete odpadné drevo a jednu vŕtačku s tromi-štyrmi vrtákmi do dreva. V porovnaní s včelami medonosnými síce nemáte z nich med, ale ani nepotrebujú celý rok žiadnu vašu starostlivosť. Iba stačí, aby ste vždy nechali časť vašej lúky nepokosenú, rozkvitnutú, aby stále mali prístup k peľu a nektáru. Za to sa môžete spoľahnúť, že vždy budete mať úrodu, lebo máte svoje vlastné usilovné včely.

3 Comments

  1. Pingback: Ale iba včely a covid budeme vyzdvihovať | Dobre a zdravo žiť ľahko

  2. Pingback: Na akú plochu treba akú kosačku - Moja záhradka

  3. Pingback: Keď nie mráz, tak krúpy - Moja záhradka

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.