Na myši s lepidlom

Našu uloženú úrodu musíme chrániť. Okrem nás si na ňu brúsia zuby aj myši. Celý rok o nich takmer nevieme, ale na jeseň sa začínajú sťahovať do tepla. Vyhľadávajú pivnice, komory, pôjdy alebo stodoly a lozia, aby hľadali niečo pod zub. Pri svojom apetíte a rýchlosti rozmnožovania dokážu zásoby úrody doslova zdecimovať. Proti myšiam treba intenzívne bojovať a najmä efektívne.

Najlepším spôsobom, ako udržať myši na uzde, je mať dobrú mačku. Tento domáci predátor je odvekým nepriateľom hrabošov, ale na druhej strane nerešpektuje hranice pozemku. Mačka si robí, čo chce a túla sa kade chce. Nedá sa teda povedať, že by dokonale strážila náš dvor a záhradu. A okrem toho pri svojich potulkách mačka dokáže poškodiť aj kvety či zeleninu.

Mačky lovia myši

Keď mačku nemáte alebo nechcete ju nechať pobehovať po komore, musíte s myšami zatočiť inak. Môžete rozostaviť pasce a do nich dať voňavú návnadu. Sú ľudia, ktorí myši odchytia a odnesú do lesa. Môže to vyzerať ľudomilne, či skôr ako láska k zvieratám, ale myš, ktorú vypustíte v lese alebo v prírode, sa môže znova vrátiť a hlavne plodí ďalšie potomstvo. Pasca, ktorá myš chytí a bleskurýchle zabije, podstatne znižuje výskyt hlodavcov v dome a jeho okolí. Kompost si s nimi hravo poradí.

Myš chytená do pasce

Mechanické pasce mnohých ľudí odrádzajú, boja sa, že si klepnú po prstoch pri neopatrnej manipulácii. Klasické pasce sú totiž veľmi citlivé. Stačí jemný pohyb pliešku s návnadou a ten uvolní rameno na silnej pružine. Kto vyskúšal, vie ako dlho po takejto rane prst bolí.

Jednou z nevýhod mechanickej pasce na myši je fakt, že je jednorazová. Ak máte v miestnosti viacej myší, chytí len jednu. Musíte teda dať pascí viacej, viacej návnad a viacej krát ich naťahovať. Teda aj väčšie riziko úrazu.

Chytené myši na lepidle

Lepiace pasce na myši odstraňujú obe nevýhody. Pri ich príprave nehrozí, že si ublížite a dokážu chytiť viacej myší naraz, aj postupne. Ak teda chodíte na chalupu len občas, pasce na myši s lepidlom sú pre vás riešením.

Môžete kúpiť hotové pasce alebo si ich vyrobiť. Na trhu je viacero produktov, prevážne v tube. Lepidlo z tuby nanesiete na kartón rozmeru asi 30 x 30 cm v kruhu, lepidlo sa roztečie na širší pás. V strede urobte plochu asi 2 x 2 cm a na ňu položte návnadu.

Hlodavcov je viacero druhov. Jedným vonia syr, iným slanina. Ako návnada je dobrý aj vlašský orech, nalepte jeho polovicu. Dobre poslúži aj kúsok údenej klobásy alebo obal od údenej parenice 😉 Kartón s lepidlom a návnadou položte k stene, myši málokedy behajú krížom cez miestnosť, radšej popri stenách, a neurobíte zle, keď ho položíte pod regál, kde je viacej „súkromia“.

Keď sa myš pokúsi dostať k potrave, prilepí sa na lepivý pás okolo nej. A vedľa nej sa môžu prilepiť ďalšie. Lepidlu nevadí teplo, sucho ani vlhkosť či mráz. V podstate by vydržalo od jesene do jari, keby ste pascu nevyhodili pre nachytané myši.

Myši nie len načínajú vrecia so zrnom, ohrýzajú uskladnené jablká alebo kradnú orechy. Pretože hlodavce nemajú močový mechúr, močia kade chodia a tým roznášajú choroby. Preto treba proti nim dôrazne bojovať a odháňať ich alebo vynášať do lesov nepomáha.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.