Myš v dome: Ako sa zbaviť nevítaného hosťa

S poklesom teplôt a nedostatkom potravy sa začnú myši z polí, lúk a záhrad sťahovať do ľudských obydlí. Hľadajú tu útočisko a zdroje potravy. Poradíme vám, ako zamedziť myšiam, aby osídlili vašu domácnosť. Ak sa u vás predsa len zabývajú, ponúkame riešenie, ako sa ich zbaviť.

Upratujte potraviny

Toto pravidlo je jednoducho splniteľné, ale veľmi účinné. Ak u vás myši nenájdu výdatný zdroj potravy, nemajú tak vysokú motiváciu sa k vám nasťahovať. Občas sa nejaká objaví, ale nie v masovej miere. Upratujte preto všetko, čo môže myšiam poslúžiť za potravu. Myš sa prehryzie igelitom, látkou, papierovou krabicou. Voľte preto uzavreté police, pevné plastové boxy s vekom, dovretú chladničku.

Upratujte zákutia

Pri upratovaní nevynechávajte kúty, pohybujte nábytkom, robte ruch. Ak pri zametaní a vysávaní pohybujete nábytkom, odsúvate skrinky, myši tým rušíte. Starostlivým upratovaním tiež odstránite omrvinky z jedla, ktoré by myšiam poslúžili ako obživa.

Kúpte si mačku

Ak máte radi mačky a nie ste alergici, mačka poslúži ako prevencia aj ako následné riešenie problému. Je však potrebné počítať s tým, že niektoré domáce mačky myši nežerú. Iba ich zahryznú a hrdo donesú majiteľovi. Zmierte sa teda s častým odstraňovaním myšacích mŕtvoliek.

Použite osvedčenú pascu na myši

Naťahovacia pasca na myši je klasickou a rokmi preverenou metódou. Do pasce sa dá návnada, pastička sa natiahne a čaká sa na myš. V momente, keď myš odoberie návnadu, mechanizmus sa uvoľní a dôjde k rýchlemu usmrteniu hlodavca. Nevýhodou je nutnosť odpratávanie zabitých myší. Pri voľnom položení pasce v interiéri môže dôjsť k nepríjemnému zraneniu domáceho zvieraťa alebo zvedavého dieťaťa.

Jedovaté nástrahy

Pre ich používanie platia prísne bezpečnostné pravidlá. Tieto druhy pascí sa používajú často v prevádzkach, za spolupráce s odbornými firmami. V domácnosti je použitie jedovatých nástrah nebezpečné pre domáce zvieratá. Je teda potrebné návnadu riadne umiestniť mimo ich dosahu. Určité riziko predstavuje aj pre deti, ktoré by mohli chcieť ochutnávať farebné granulky.

Menej známe druhy smrtiacich pascí

Čeľusťová pasca

Je tvorená dvoma roztvorenými plastovými čeľusťami, medzi ktoré je vložená návnada. Akonáhle sa myš dostaví k odobratiu návnady, dôjde k prudkému sklopeniu čeľustí. Hlodavec je tak rýchlo usmrtený. Nevýhodou čeľusťovej pasce je, že nemusí dôjsť k usmrteniu myši, ale k jej chyteniu a zraneniu. Myš sa tak trápi a umiera pomaly a v bolestiach.

Pasca s lepidlom

Jedná sa o lepidlo umiestnené na vhodný podkladový materiál, čo môže byť napríklad plochá miska. Doprostred sa umiestni návnada. Myš idúca pre návnadu je nútená vstúpiť na lepidlo, kde zostane prilepená, a je teda chytená. Na prvý pohľad sa pasca javí ako vhodná alternatíva bez nutnosti myš usmrtiť. Možno ju vybrať pomocou rastlinného oleja. Táto skúsenosť je však pre myš natoľko stresujúca, že si v snahe uniknúť sama často spôsobuje ťažké zranenia, a nakoniec aj tak umiera. Kvôli pomalej a bolestivej smrti je používanie pascí s lepidlom nevhodné.

Súvisiace:  Budovať záhradu úžitkovú alebo okrasnú?

Pasca s elektrickým prúdom

Je to moderná smrtiaca pasca využívajúca elektrický prúd. Myš je po odobratí návnady zasiahnutá elektrickým výbojom a na mieste usmrtená. Pri tejto pasci je potrebné dávať pozor, aby nedošlo k zasiahnutiu necieľových živočíchov, prípadne zvedavých detí.

Metódy, ktoré myš prežije bez ujmy na zdraví

Odchytové klietky

Ľudovo nazývané aj „ekologické pastičky“ slúžia k odchytu nevítaného hlodavca, ale nie k jeho likvidácii. Po odchytu je myš vypustená späť do prírody. Je však potrebné myš odniesť alebo ešte lepšie odviezť dostatočne ďaleko od miesta odchytu, aby netrafila späť. Pokiaľ ju len vyhodíte na záhradu, bude doma skôr ako vy. Odchytovú klietku je potrebné často kontrolovať. Nechať v nej myš umrieť hladom a smädom je kruté a zbytočné.

Elektrický plašič

Elektrický plašič je založený na vysielaní zvukov, ktoré sú pre myš neškodné, ale veľmi nepríjemné. V ideálnom prípade sa preto myš po určitej dobe odsťahuje. Človek ani ostatné zvieratá tieto zvuky nevnímajú a nemajú na ne podľa výrobcu žiadny škodlivý vplyv. Prístroj nemôžete používať iba ak chováte hlodavce. Plašič je vhodné použiť aj ako prevenciu. Niektoré myši sú v domácnosti natoľko spokojné, že ju odmietnu opustiť aj napriek prítomnosti plašiča. Plašič teda bohužiaľ nie je vždy účinný.

Pasce domácej výroby

Človek je tvor kreatívny a šetrný. Mnohé pasce preto vznikajú svojpomocne priamo v domácnostiach. Jedná sa o rôzne systémy odchytu do plastových fliaš, nástrahy končiace pádom myši do vody. Ak sa rozhodnete pre domácu výrobu pasce na myš, berte do úvahy, že aj myš je živý tvor cítiaci bolesť. Niektoré spôsoby likvidácie myší sú zbytočne pomalé a bolestivé. Ak sa rozhodnete myš usmrtiť, konštruujte pasce vždy tak, aby bol celý proces rýchly a bezbolestný.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.