Ochrana ovocných stromov pred zimným obdobím

Zima je obdobím, v ktorom väčšina záhradkárov „zazimuje záhradu“. Ostatní pestovatelia alebo farmári vedia, že príroda žije aj v zime, hoci inak, ako v ostatné časti roku. Vegetácia sa väčšinou „prepne do úsporného režimu“, no živočíšna ríša je stále aktívna. A práve preto, že vegetácia spí pod snehom, zver sa snaží nájsť v zime potravu aj tam, kde sa po iné mesiace bežne nevyskytuje. Ale to nie je jediný problém, ktorý hrozí ovocným stromom.

V jeseni preto každý dobrý gazda pripraví svoje ovocné stromy na prichádzajúcu zimu. Aké opatrenia spravíte, záleží od toho, aké stromy pestujete, v akom prostredí a aké je ich ohrozenie. A niektoré opatrenia môžete urobiť aj v priebehu zimy.

Veľkým nepriateľom ovocných stromov sú jelene a srnčia zver. V zime obhrýzajú končeky halúzok s púčikmi alebo kôru na tenších kmeňoch. Tým devastujú koruny stromov alebo ich priamo ohrozujú, stromy môžu uschnúť. Moderné nízkokmenné stromy sú takto v nebezpečenstve počas celého svojho krátkeho života. Staré odrody ovocných stromov, pestované na vysokých kmeňoch s mohutnou korunou sú v nebezpečenstve len prvé roky, kým dorastú do výšky, kedy už do ich koruny zver nedosiahne a kedy sú aj kmene dostatočne hrubé.

Dobrou ochranou proti zveri je oplotenie. Malý ovocný sad sa dá oplotiť ako celok, pri rozsiahlych výsadbách sa jedná o finančne náročnú záležitosť. Kde nie je výskyt srnčej zveri vysoký a stromy sú sadené do redšieho sponu, jednoduchšie je chrániť jednotlivé stromy, najmä ak neskôr z nich majú byť stromy s vysoko založenou korunou. Ku každému stromu zatlčte tri hrubé drevené kolíky vysoké cca 2 metre a dookola natiahnite pletivo. Kmeň aj haluze budú pletivom ochránené pred zverou a nebudú ohryzené.

Zimnou ochranou stromov je aj bielenie kmeňov vápnom. Nejedná sa však o ochranu pred srnami alebo zajacmi, ako sa niekto mylne domnieva. Tento zimný náter stromov ich dokáže do istej miery zbaviť drobných škodcov a machov, ale jeho sila je v niečom inom.

Počas zimy sa miazga zo stromov sťahuje do koreňov, aby tam čakala na jar, kedy stromy znova napučia. Keď uprostred zimy sa jeden deň prudko oteplí, kmene stromov sa vplyvom slnka prehrejú a miazga rozprúdi. Následný nočný mráz môže spôsobiť rozpraskanie kmeňov alebo hrubých konárov.

Preto sa u tenkých hrotiakov v oplotených záhradách dávajú kolíky ku stromčekom z južnej strany, aby chránili kmene aj pred prehrievaním slnkom, a staršie stromy sa natierajú vápnom. Vápno kúpite v predajniach stavebnín ako prášok vo vreciach 5, 10 alebo 25 kg. Rozmiešajte ho s vodou v pomere asi 1,5 kg vápna na 10 litrov vody a takouto riedkou kašou maliarskou štetkou natrite kmene odspodu až k prvým konárom a neurobíte zle, keď do vzdialenosti cca pol metra natriete aj haluze.

Súvisiace:  Gaštany a orechy zo stromov nezrážame

Ak ste nestihli urobiť náter na jeseň, využite niektorý slnečný a teplejší deň aj uprostred zimy, kedy teplota vystúpi nad nulu, aby náter stihol zaschnúť, kým sa večer znova ochladí a voda zamrzne.

Keď sa o svoje ovocné stromy postaráte pred zimou a počas nej budete prikrmovať drobné vtáčiky, na jar sa môžete tešiť, ako pekne kvitnú a v lete a jeseň na dobrú úrodu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.