Množenie liesok

Lieskové orechy sú u nás považované skôr za divé lesné plody, ale čoraz viac liesok sa objavuje aj v našich záhradách. Hoci sa v obchodnej sieti dajú kúpiť vylúpané lieskové orechy najmä z dovozu, dajú sa bez problémom pestovať a na jeseň pozbierať. Ak máte vo svojej záhrade krík, ktorého plody vám chutia a radi by ste si namnožili ďalšie kríky rovnakej odrody, poradíme jednoduchý spôsob.

Tak ako iné stromy dajú sa aj liesky pestovať zo semien, teda z lieskových orechov. Má to však dva háčiky. Všeobecne kým začnú semenáče prinášať úrodu, vždy to trvá dlhšie, ako štepené stromčeky/kríky. A pri semenáčoch nie je zaručené, aké budú mať ich plody vlastnosti. Od materskej rastliny sa môžu líšiť preto, že neviete zaručiť, akou odrodou boli kvety rastliny, z ktorej semená oberáte, opelené.

Semenáč liesky

Množiť vrúbľovaním overenej odrody na vhodný podpník je jednoduché u stromčekových foriem drevín, ale u kríkov by ste museli naštepiť niekoľko prútov a aj tak by vám zo zeme vyrastali nové prúty pôvodného semenáča. Preto sa kríky väčšinou množia odrezkami. Ríbezle, egreše, kustovnicu alebo iné drobné ovocie rozmnožíte tak, že asi 25 cm odrezky halúzok dáte do sypkého substrátu a počkáte, kým zakorenia.

Nakopcovaná lieska

Kríky liesky rozmnožíte spoľahlivejším spôsobom. Skoro na jar odrežete tesne nad zemnou jednu alebo dve krajné vetvy vašej obľúbenej liesky a kýpeť zasypete zeminou do výšky asi 10 cm. Do jesene sa vedľa kríka objavia nové malé výrastky, vhodné na presadenie.

Obnažené korienky nových sadeničiek liesky

V období vhodnom na jesennú výsadbu stromčekov opatrne odhrabte nakopcovanú zeminu a odhaľte jemnú koreňovú sústavu. Z odrezaného kýpťa lieska do boku pustí plytké korene, niekedy aj viac ako tri, a z nich vyrašia smerom hore nové halúzky. Korienky stačí pri pôvodnom kríku odstrihnúť záhradníckymi nožnicami a máte niekoľko malých sadeníc liesky.

Lieska zasadená na novom mieste

Nové sadenice liesok zasaďte tam, kde sa vám to najlepšie hodí. Pri plánovaní výsadby nezabudnite, že takýto malý stromček sa časom rozrastie na košatý krík a ten bude zaberať nejaké miesto.

Ak už máte krík liesky rozrastený viac, než ste predpokladali, rez kríka môžete využiť aj na jeho rozmnoženie. Odstráňte na jar niekoľko krajných vetví, prihrňte ich zeminou a na jeseň máte mladé sadenice rovnakej odrody.

Tri lieskové oriešky pre každého z nás

Ak ste našli v prírode liesku a radi by ste mali z nej aj vo svojej záhrade, postupujte rovnako. Zrežte niekoľko krajných vetví, ktoré využijete napríklad ako opory k rajčinám alebo ako základ pre vypletané plotové dielce z vŕby a na jeseň si do záhrady prinesiete nové zárodky kríkov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.