Ako využiť orechové lístie v záhrade

Jeseň je pre každého majiteľa pozemku obdobím, kedy nie len zberá úrodu, zaslúžené plody svojej práce, ale tiež časom, kedy sa v záhrade upratuje. Čo to presne znamená záleží na jednej strane od toho, akú záhradu má, či okrasnú alebo úžitkovú, na druhej strane od štýlu, v ktorej je záhrada prevádzkovaná. Klasickí záhradkári všetko odstraňujú, permakultúrni aj na jeseň využívajú pre rozvoj záhrady to, čo je pre iných odpadom. Týka sa to aj spadaného lístia zo stromov, osobitne orechového. Čo s ním?

Stromy sa pred zimou zbavujú listov preto, aby obmedzili výpar vody v čase, kedy je pre nízku teplotu príjem vody koreňmi obmedzený. Pre nás to môže byť fascinujúce farebné divadlo, ktoré obdivujeme a fotografujeme alebo problém v záhrade, ktorý neustále upratujeme.

Skrátka každý vidí romantiku v niečom inom. Jeden v pestrej farebnej škále všade v sade, iný v dokonalej zelenej nádhere udržiavaného trávnika, bez jedinej buriny či opadaného listu. Skoro všetci však lístie spod stromov zhrabujú. Rozdiel je v tom, ako s ním nakoniec naložia.

častokrát to končí ako na obrázku. V mene upratovania svojej záhrady zasviníme vzduch všetkým ostatným. Veľa záhradkárov a majiteľov domov na jeseň zhrabané lístie a zvyšky rastlín spaľuje, lebo nevidí ich ďalšie využitie napríklad kompostovaním.

Osobitne to platí o listoch z orecha kráľovského, o ktorom sa traduje, že pod ním nič nerastie. Pretože listy vraj obsahujú látky, ktoré iným rastlinám bránia v raste, v medziach konkurenčného boja flóry o živiny a vodu. Preto namiesto v kompostéri končia na spálenej kope.

Inhibítory rastu môžete efektívne využiť aj vo svoj prospech. Z problému spravte výhodu. Iste máte aj vo svojej záhrade miesta, kde by ste nechceli, aby rástla tráva, iste máte plochy, kde by ste sa radi zbavili buriny. Tam všade môže byť orechové lístie vaším pomocníkom a spojencom. Stačí ho po zhrabaní preniesť na takéto miesto.

Typickým príkladom môže byť nádrž na vodu umiestnená tesne pri plote. V úzkom priestore ťažko budete pravidelne burinu odstraňovať. Ak sa chcete vyhnúť použitiu chemických postrekov v blízkosti nádrže, z ktorej vodu používate na zavlažovanie záhrady, je orechové lístie tým pravým prírodným prostriedkom pre vás. Naložte ho do úzkej medzery, tu sa časom rozloží a výrazne spomalí rast nežiadúcich bylín.

Podobne cez zimu zakryte listami z orecha chodníky alebo iné plochy, kde nechcete, aby čokoľvek rástlo alebo si želáte aby tu tráva rástla len pomaly. Smelo navŕšte aj vrstvu 30 cm vysokú. V jesenných dažďoch lístie namokne a oťažie a nemusíte sa báť, že by ho rozfúkal vietor. Do jari sa kompletne rozloží, nič po ňom neostane.

Proti parazitom sliepok pomáha aj orech

Chovatelia sliepok vedia, ako dokážu sliepky potrápiť parazity. V dobách, kým neboli dostupné moderné veterinárne prípravky, sa sliepky chránili preventívne pridaním drvených sušených listov orecha do podstieľky v kurínoch. A účinné je to aj dnes. Stačí suché lístie zhrabať a umiestniť v suchom prístrešku, odkiaľ si ich raz za týždeň za košík zoberiete a pomrvíte ich do slamy. Sliepky sa vám poďakujú zvýšenou znáškou domácich vajec. Za niečo, čo by ste inak vyhodili alebo spálili.

Ak naozaj nemáte nijaké využitie pre suché listy orechov, môžete ich aj skompostovať. Odporúčame však nie samotné, ale spolu s iným rastlinným materiálom. Tak dokážete eliminovať inhibičné vlastnosti orecha a získate tak dostatok kompostu pre jarné použitie v záhrade.

Ideálne je orechové listy prejsť kosačkou so zberným košom, kde sa podrvia a pomiešajú s trávou. Keď spojíte posledné kosenie trávy v záhrade so zebrom opadaného lístia všetkých stromov, spojíte príjemné s užitočným. Získate dostatok materiálu do kompostéra a súčasne si upracete celú záhradu pred prichádzajúcou zimou. Bez toho, že by ste pálili cenné suroviny, bez toho, že by ste znečisťovali vzduch sebe aj susedom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.