Ako mulčovať ríbezle, aby to pekne vyzeralo

Možno stojíte pred rovnakým problémom. V záhradke pri rodinnom dome v meste máte vysadený rad ríbezlí. Čiastočne ako živý plot, čiastočne ako zdroj drobného ovocia. Trávnik kosíte, ale trávu vyvážate do zberného dvora. Radi by ste skúsili mulčovanie, ale vadí vám kopa trávy pod každým kríkom. Navyše sa okolo toho zle kosí. Ako to elegantne vyriešiť?

Zrejme ste čosi začuli o permakultúre, chcete využiť to, čo už doma máte, chcete aby tráva nebola odpadom, ale surovinou. Aby každá „vec“ u vás doma mala viac ako jedno využitie. Chcete ušetriť čas (pri vyvážaní trávy) aj peniaze (za benzín). A vraj nebude treba okopávať tie ríbezle, aby tam nerástla burina.

Nezamulčované ríbezle takto vyzerajú len chvíľu, kým sa neobjaví burina

Áno, permakultúra má odpoveď na váš problém. Aj s ríbezľami aj s trávou.

Keď pokosenú trávu z kosačky nebudete skladovať vo veľkých vedrách a voziť ju na zberný dvor, ušetríte sebe kopu času aj benzín a nezbavíte sa cenných živín zo záhrady, ale ich využijete vo svoj prospech. Stačí tú trávu, možno jeden deň preschnutú, položiť na holú zem pod kríčkami ríbezlí. Tu splní niekoľko úloh.

Za prvé pokryje holú zem a zabráni vyparovaniu vody vplyvom slnka a vetra. A tiež zabráni erózii pôdy vetrom. Možno sa to zdá smiešne, taký malý kus pôdy a erózia, ale aj taký malý kus je vaša pôda. Prečo o ňu zbytočne prichádzať?

Za druhé mulč z trávy, časom sena, zabráni prístupu svetla k pôde a tým zastaví rast buriny. Teda inej vegetácie, ktorú nepestujete, keď je to ríbezľový záhon. Takže sa nemusíte trápiť s odstraňovaním popínavej buriny z kríkov ani okopávať.

Pôda pod mulčom bude kyprá a vzdušná, to zaistia dážďovky, ktorým sa v takom prostredí dobre darí. Pôda pod malými kríkmi a stromčekmi sa okopáva aj preto, aby sa prevzdušnila. Vy už nebudete musieť a nebudete sa ani musieť báť, že motyčkou poškodíte plytké korienky kríkov.

Aj keď nástieľka z trávy/sena bráni vyparovaniu vody z pôdy, úplne ho nezastaví. Preto nezabudnite v suchom lete občas ríbezle poliať.

Tráva sa na záhonoch rozkladá, ak jej nedáte tridsať centimetrov, do jesene vám nevydrží. Preto musíte pravidelne mulč dopĺňať. Koľko a ako často záleží od toho, akú dlhú trávu ste na mulč použili a ako často trávnik kosíte. Ak máte pocit, že je trávy priveľa, zvyšok skompostujte. Rozložená tráva pod kríkmi vracia do pôdy živiny, je to ako keby ste ríbezle hnojili. Uvidíte, ako dobre zamulčované trávou porastú.

Mulč môžete položiť aj na zelenú trávu/burinu. Zľahne, nedostane svetlo, do pár týždňov zmizne, rozloží sa.

Ako zariadiť, aby mulč dobre vyzeral

Nahádzať trávu okolo každého kríka zvlášť môže naozaj niekomu pripadať negustiózne. Predsa len chceme mať svoje záhradky pekné. A čo je pekné, to je silne individuálne. Ak zo zadnej strany ríbezľové kríky ohraničuje pletivový plot, nič nám nebráni niečo podobné postaviť aj z prednej strany, teda zo strany našej záhrady. Niečo podobné, ako na nasledujúcej fotografii.

Prútený plot nám môže byť inšpiráciou

Môže to byť nízky, asi 10 cm nad zemou vysoký plôtik z prútia. Väčšinou sa na budovanie takýchto prútených vecí odporúčajú halúzky vŕby prútikárskej (Salix Viminalis), ale nie je to jediná možnosť. Do zeme môžete zapichnúť aj konáriky z iných drevín, napríklad po reze stromov. Nemáte ich dosť? Skúste poprosiť susedov, oni tiež celkom iste takýto odpad vyvážajú na smetisko. Ešte vám poďakujú, že to nemusia nikam voziť. Na jar je pôda vlhká a mäkká, dobre sa vám budú prútiky do zeme zatláčať. Do ruky si zoberte plochý kameň alebo kus plastu, aby ste do dreva netlačili dlaňou, ani v rukaviciach to nie je nič príjemného.

Kolíky môžu byť vo vzdialenosti 20 až 30 cm od seba. A na vypletanie použite akýkoľvek rovný prútik, napríklad „vlk“ zo stromov alebo prútiky po strihaní viniča, možno aj tie staré ríbezľové prúty sa budú dať použiť. Dobre sa plôtik robí z čerstvých, ešte pružných prútov.

„Záhradka“ okolo stromčeka z prútia na mulč

Okrúhla ohrádka je vhodná okolo stromov alebo solitérnych kríkov. Okrem mulču z trávy je vhodná aj na uloženie lístia, vietor ho nerozfúka. Keď zamulčujete na jeseň lístím, do jari je fuč, rozloží sa na živiny.

K ríbezliam bude vhodný priamy nízky plot (žiaľ nemáme vhodnú fotku), ktorý oddelí trávový mulč pod ríbezľami (ale aj inými kríkmi) od trávnika. Nebudete mať problém s kosením trávnika ani s rozťahovaním sa mulču po celej záhrade. Bude presne tam, kde mu určíte jeho miesto.

Využitím nielen trávy ale aj halúzok po reze sa pomaly stane kúsok vašej záhrady permakultúrnej. Využijete procesy bežné v prírode vo svoj prospech. Využijete materiál, ktorý by sa inak stal odpadom. A ušetríte si zbytočnú prácu aj peniaze. Najprv za jeho vývoz a potom za nákup hnojív.

3 Comments

 1. Pingback: Zber vŕby vo veľkom » Dobre a zdravo žiť ľahko

 2. Dobrý den,
  mám obavu, když takto budu nastýlat rybízy a angrešty, že za několik let bude u nich hromádka kompostu z nastlané trávy. A rybízy budou růst „na kopci“.
  Jaké jsou vaše zkušenosti?

  Už teď mám totiž starší rybízy trochu nad okolním terénem, protože děda k nim sypal popel. A je vidět, ze tyto keře trpí suchem, ikdyz je 2x týdně zalévám (jižní svah, většinu dne na sluníčku). Nové prozo sázím několik cm pod úroveň terénu.

  A ještě dotaz: jak pěstujete ředkvičky, mrkev a cibuli? Také je nějakým způsobem mulčujete, nebo je pěstujete normálně na okopávaném záhoně?

  Děkuji za předem odpověďi

  1. Mali by ste si to vyskúšať. Tráva sa postupne rozkladá, kompostuje, ako správne píšete. Ale kompost sa nevŕši, rastlina živiny spotrebuje. Preto sa musí každý rok dopĺňať, permanentne.

   Aj reďkovky, mrkvu a cibuľu pestujeme mulčovanú. A preto nemáme problém s vlahou, lebo presne na to je mulč. Chrániť koreňový systém rastlín pred prehrievaním a vysušovaním vetrom či slnkom.

   Skúste pozrieť stránku http://zahradavkopci.sk/mulc-zostava-na-zimu-na-mieste/ a ďalšie články. A vyskúšajte si mulčovanie, oplatí sa.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.