Uskladnenie slamy na mulčovanie

Slama je vhodný materiál na nastieľanie v záhradách. Hodí sa aj pre zeleninu aj pre ovocné stromy a kríky, ale tiež k ružiam alebo aj iným okrasným rastlinám. Ideálnym obdobím, kedy slamu získať, že jeseň, po žatve, kedy jej je najviac aj najlacnejšia. Viete ale ako slamu na mulčovanie najlepšie uskladňovať?

Každý poriadny gazda uloží svoje poľnohospodárske produkty v suchu, pod strechu. Aby dážď, vietor, mráz a sneh nič nezničil. A to sa týka aj sena a slamy. A tak je to určite správne. Keď používate seno na kŕmenie a slamu na podstieľku zvieratám.

Ak chcete používať materiál na nastieľanie k rastlinám, mali by ste čosi vedieť o jeho vlastnostiach. Prvoradou úlohou nástieľky je zakryť holú pôdu. Teda tam, kde je okopané okolo pestovaných rastlín. Aby tam nevyrástla burina, aby sa zem nevysušovala. Teda aby ste nemuseli okopávať. Aby vám napríklad zelenina dobre rástla.

Vyvýšené záhony so zeleninou zamulčované slamou

Nastieľať môžete slamou, senom, drevnou štiepkou. Uhlíkatý mulč ale viaže na seba dusík z pôdy a tým odoberá rastlinám živiny. Teda na prechodnú dobu mierni ich rast. A takýmto materiálom je aj čerstvá slama.

Ale ak chcete, aby rastliny dobre rástli a nejde vám len o neokopávanie okolo nich, používať čerstvú slamu na mulčovanie nie je najlepší nápad. Potrebujete starú slamu. Ak nemáte možnosť starú slamu kúpiť, lebo gazdovia na okolí vám predajú len z tej novej, ani sami už starú nemajú, kde ju vziať? Ako si ju pripraviť?

Nová slama uložená na daždi do jari trochu zostarne

Nebojte sa nechať slamu na vzduchu. Teda na vetre, na daždi, na snehu, na slnku. Uložte balíky slamy na seba tak, aby boli vystavené pôsobeniu počasia celú jeseň aj zimu. Škoda ich zakrývať nepremokavou plachtou. Keď slamu nepoužívate ako podstieľku pre hospodárske zvieratá, nepotrebujete ju suchú. Susednému gazdovi vysvetlite, že tá „hnitá“ slama je ideálna pre rastliny, lebo neviaže dusík a nespomaľuje ich rast.

Navyše staršia slama sa skôr rozloží. Netreba čakať dva či tri roky. A rozkladajúci sa mulč vytvára zospodu novú vrstvu kyprého substrátu, plného živín, pre vašu zeleninu. Nie len, že na zamulčovanom mieste nemusíte okopávať. Vy tu nemusíte ani rýľovať ani hnojiť. Každú jar po výsadbe pridáte tenkú vrstvu slamy na vrch, aby ste udržali pôdu vlhkú a kyprú.

One Comment

  1. Pingback: Stavba kurína IV. – Znáškové hniezda | Záhrada v kopci

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.