Čo robíte s vianočným stromčekom po Vianociach?

Ozdobený vianočný stromček je symbolom Vianoc v našich končinách. A tak v čase pred Vianocami zháňajú ľudia nie len darčeky pre svojich blízkych, ale aj vianočný stromček, aby ho mohli na Štedrý deň ozdobiť. Väčšina ľudí stromček necháva vo svojich príbytkoch až do Troch kráľov. Tento sviatok pripadá na šiesteho januára. Čo robíte s vianočným stromčekom potom a čo by ste s ním robiť mohli?

Živý vianočný stromček je tradíciou, ale môže s ním byť spojených niekoľko problémov. Od zháňania pravej jedličky alebo peknej borovice po opadávanie ihličia z lacnejších smrekov na koberec. Zaobstarať si živý ihličnan mimo obchodnej siete a dopravovať ho domov bez príslušného dokladu je celkom drahá záležitosť. Aj keď by bolo zaujímavé sledovať, ako by sa polícia stavala k tvrdeniu, že si strom veziem zo svojej vlastnej záhrady do svojho bytu pre svoje potreby.

Práve snaha vyhnúť sa zháňaniu a doprave stromčeka v čase pred sviatkami a jeho nepraktickému skladovaniu vedie mnohé rodiny k tomu, že si zaobstarajú umelý stromček. Najmä ak sú deti odrastené, sviatočnej atmosféry a prekvapení si s rodičmi užili dosť ako malé deti, veľký strom až po plafón k rozžiareniu očiek už nepotrebujú. Potom je na otázku z úvodu článku jednoduchá odpoveď: Zložím z neho ozdoby, poskladám stromček a vložím ho naspäť do škatule, kde nás počká do ďalších Vianoc.

Vianočný stromček je najkrajší živý

So živým stromčekom to nie je také jednoduché. Najľahšie je ho vyhodiť, teda uložiť ku kontajnerom, odkiaľ ho technické služby začiatkom januára odpracú spolu s ostatnými vyslúžilcami. Len nesmiete vianočný stromček odzdobovať v polovičke apríla 😉 Viete si ale predstaviť, že ľahko opadavý vysušený smrek nesiete z obývačky cez kuchyňu a chodbu na schodište a potom dole na prízemie? Bárs by za vami išla manželka a poctivo všetko zametala… Nečudo, že niektorí ľudia vyhadzujú odstrojený vianočný stromček cez najbližšie otvorené okno. Pravda, ak pod ním nič a nikto nie je, a potom zídu dolu a odnesú stromček k smetiakom.

No ale ihličnatý strom je prírodný materiál a tu sme na webe o pestovaní. Nie, nebojte sa, nechceme vás presviedčať, aby ste smrečok po skončení Vianoc zakorenili a pokúsili sa ho pestovať na záhrade. No ale nejaké využitie starého vianočného stromčeka by sa predsa len dalo nájsť, čo poviete?

Ihličie dobre horí. Ak máte krb alebo kachle, môžete ho skúriť či použiť pri zakurovaní. Rovnako tak halúzky a popílené kmene. Je to najrýchlejšie riešenie. My sa ale nechceme stromčeka zbaviť, ale ho využiť.

Ihličie a mladé halúzky sú vynikajúce na mulč pre maliny, černice alebo čučoriedky. Ani nemusíte vyťahovať kvôli jednému stromčeku elektrický štiepkovač, stačí nožnicami nastrihať na malé kúsky a posypať pod rastliny. Takýto mulč okysľuje pôdu a týmto lesným rastlinám to len prospeje, uvidíte na plodoch.

Keď odrežete halúzky asi 5 cm od kmeňa ihličnanu, zostane vám akýsi vešiak. Na jar ho zakopete do záhona, natiahnete z „vešiakov“ hore k zemi špagátiky, dostanete konštrukciu na popínanie hrachu.

Posledný, či skôr predposledný rad výrastkov halúziek s kmienikom nad v minulosti z každého vianočného stromčeka ľudia odrezávali a po očistení kôry to bola skvelá habarka na rozmiešanie prášku v tekutine v kuchyni. Alebo v domácej dielni na miešanie farieb.

Pestujete ruže? Čečina z ihličnatých halúzok je vynikajúca na prikrytie ruží v záhonoch, aby ich ochránila pred snehom a mrazom. Po Vianociach je už dosť neskoro začínať chrániť ruže pred vymrznutím, ale nie je neskoro doplniť ich ochranu o novú vrstvu. Na jar potom všetko môže skončiť ako mulč pre ostružiny a maliny.

Vianočné stromčeky v kvetináčoch

Okrem opakovane použiteľných umelých stromčekov a jednorazových rezaných živých stromčekov je ešte možnosť kúpiť si živý stromček v kvetináči. Predávajú ich nie len supermarkety v predvianočných akciách, ale tiež záhradkárske obchody. Na prvý pohľad sa takéto stromčeky v kvetináčoch líšia iba veľkosťou a cenou. No pozor!

Vianočný stromček v kvetináči nemusí byť živý

Keď kúpite lacný živý vianočný stromček v kvetináči, nemusí to nutne znamenať, že prežije Vianoce. Nie vždy totiž takéto stromčeky majú aj korene! Niekedy sú stromčeky z fariem primitívne vyorané, odrezané od koreňového systému a zasadené do kvetináča do pevnej hmoty, aby rovno stáli. Keď skončia Vianoce, zistíte, že stromček uschýna a ani jeho polievanie vodou nepomáha. Po vykopaní zistíte, že na konci kmeňa je namiesto koreňov pahýľ. Strom bol živý, ale už nie je. Ako s ním naložiť po Vianociach? Ako s tými rezanými.

Iná situácia je pri stromčekoch, ktoré majú v kvetináči korene v substráte. V hypermarketoch to bývajú naozaj malé ihličnany, tak do 25-35 cm výšky. Ozdobené v obývačke bytu vyzerajú milo a veľa ľudí po skončení sviatkov zvažuje zasadiť ich do záhradky.

V podstate to nie je problém. Len si treba uvedomiť, že teplý vzduch v bytovkách si vyžaduje aj zalievanie týchto stromčekov. A že stromčeky pred Vianocami boli v chladnom prostredí a prudká zmena teploty im nesvedčí. Najmä ak majú potom znova ísť von. Krátky pobyt v byte im totiž dokáže „zaraziť postup“. Stromček v kvetináči, ktorý strávil niekoľko dní v byte, v porovnaní s tým, ktorý bol celý čas vonku, dosahuje viditeľne menšiu výšku.

Preto odporúčame takýto stromček nechať na balkóne čo najdlhšie a ihneď po skončení jeho „služby“ ho na balkón vrátiť, kým skončí v záhrade. Tu môže byť zasadený do pôdy, ale tiež ponechaný v kvetináči, aby poslúžil opäť ďalšie Vianoce. V takom prípade obaľte kvetináč hrubou vrstvou bublinkovej fólie, juty alebo netkanej textílie, aby korene nezmrzli. Alebo celý kvetináč zahrabte do pôdy.

Máte vlastné tipy, ako naložiť po Vianociach s použitým stromčekom? Napíšte nám do diskusie pod článkom, budeme sa na ne tešiť.

One Comment

  1. Pingback: Ekologické Vianoce: stromček živý alebo umelý? | Byt v paneláku (sk)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.