Ako múdro zabaviť vašu bytovú mačku a ušetriť pritom peňaženku?

Mačky sú úžasné, ale ľahko tvrdohlavé stvorenia. Sú to jedny z mála dravcov, ktorí lovia aj pre radosť. Ani s plným bruškom nestrácajú svoj elán a vytrvalosť k hre. Rady objavujú nové veci, prenasledujú a číhajú na svoju korisť. A tak sa každý majiteľ bytovej mačky raz dostane do bodu, keď jeho štvornohý kamarát už preliezol všetky kúty ich spoločnej domácnosti, vymietol všetky pavučiny, preliezol všetky šuplíky a skrine.

Unudená šelma sa začne dožadovať vašej pozornosti alebo vymýšľať spôsoby, ako vás alebo okolie prinútiť k hre. Pokiaľ jej neponúkneme vhodné podnety, môžu tieto hry skončiť aj dosť nepodarene – na rad totiž príde škrabanie gauča, zhadzovanie kvetináčov, preliezanie skríň a mačka sa tak v tejto chvíli môže javiť ako nezvládateľný zdroj neporiadku a ničiteľ vybavenia vášho bytu.

Bez podnetov k hre sa mačka stáva unudenou, apatickou a podráždenou. Každá mačka vyžaduje inú intenzitu pozornosti a aktivity, máloktorá sa však úplne uspokojí so stereotypom. Nie je teda od veci pripomenúť si pár jednoduchých aktivít, ktoré môžete vášmu miláčikovi ponúknuť. Skúsení majitelia sa delia o svoje nápady, ako zabaviť bytové mačky a pritom ušetriť vašu peňaženku.

Alobal, korok alebo tyčinka do uší?

Rovnako ako všetko ostatné, aj hračky a vybavenie pre mačky je dobrým biznisom. Oddaní majitelia bezhlavo nakupujú drahé škrabadlá, preliezky alebo hračky. Pritom sú mačky dosť nenáročné a k hre im hocikedy stačí veľmi málo. V podstate ide o to vzbudiť u mačky jej lovecké pudy, vydráždiť ich a vhodným spôsobom stimulovať. Väčšinou na to postačia úplne obyčajné veci, ktoré už máte doma.

Svoje o tom vie aj panička Zuzka (26): „Keď sme si zaobstarali našu prvú mačku, kúpili sme do bytu veľa zbytočných vecí a hračiek. Nakúpili sme najrôznejšie vybavenie, ale ako čas ukázal, naša mačka pritom milovala úplne tie najobyčajnejšie veci. K hre ju maximálne vypudil napríklad korok od vína, s ktorým sa zvládla hrať hodiny. Ďalšou zamilovanou vecou sa stali ušné tyčinky. Na tie ste u nás doma mohli naraziť prakticky všade. A čo malo vôbec najväčší úspech, bol pokrčený kúsok alobalu. Guličku z neho vytvorenú micka preháňala po celom byte. Páčil sa jej zvuk, ktorý alobal vydával pri pohybe po podlahe.

PET viečka

Ďalší tip má pre nás Radko (31): „Naša mačka odjakživa miluje vodu. Niežeby sa chcela priamo kúpať, ale voda ju fascinuje. Raz mala manželka napustenú plnú vaňu, mačka sedela na kraji a ako vždy vodu pozorne pozorovala. Manželke do vane spadlo viečko od šampónu a nastal nevídaný pohľad – ako viečko plávalo po hladine, mačka začala bezhlavo behať okolo v snahe viečko uloviť. Nedbajúc na to, že je celá zmáčaná, nakoniec vrchnák naozaj ulovila a ešte pri tom pobavila celú rodinu. Odvtedy máme na kraji vane postavený hrnček s pár nazhromaždenými PET viečkami. Kedykoľvek sa ide niekto z nás kúpať, hodíme do vody pár kúskov a naša mačka má o zábavu postarané.

Pri týchto aktivitách však mačky nikdy nenechávajte bez dozoru – voda ich síce zaujíma, ale plávanie nie je práve tou najobľúbenejšou aktivitou.

Tunel zo starej karimatky

Na trhu nájdete nepreberné množstvo tunelov a preliezačiek pre mačky, ktoré tieto stiesnené a členité priestory naozaj milujú. Treba dodať, že obstarávacia cena preliezačiek je dosť vysoká. Navyše ide o pomerne veľké a neforemné vybavenie, ktoré sa vám bude váľať po byte. Šikovnú alternatívu má pre nás pani Elena (19): „Dlho som chcela svojej mačke zaobstarať tunel. Potom som jedného dňa vypratala skriňu a narazila som na starú zmotanú karimatku a zrodila sa láska – mačka sa do nej okamžite schovala a začala si dovnútra nosiť svoje poklady. Karimatka bola celá doškriabaná, ale to mi vôbec nevadilo. Nakoniec som karimatku rozmotala a oba jej konce opäť ohla, aby vznikli dva tunely. Keď hra prestala mačku baviť, znova som podložku hodila zmotanú do skrine.

Pokiaľ nevlastníte staršiu podložku, môžete namiesto drahého tunela ponúknuť vašej mačke akúkoľvek krabicu. Stačí do strán vyrezať otvory a tunel je na svete! Keď mačku hra omrzí, škatuľu jednoducho hodíte do triedeného odpadu.

Mačací program v televízii

Máte doma krásnu televíziu so širokou uhlopriečkou? Nemusí robiť radosť len vám! Celkom slušne môže poskytnúť zábavu aj vášmu štvornohému maznáčikovi. Tip vám prináša Michal (27): „S priateľkou sme jedného večera sedeli pri televízii, keď bežala nejaká scéna, kde bol záber na vtáčie krmítko. V tom sa odnikiaľ prirútila naša mačka, vyskočila na televízny stolík a začala číhať. Pomyslel som si, že na internete musia byť videá priamo pre mačky. A tiež že áno! Narazili sme na podobné videá, kde je v zábere napríklad akvárium s rybičkami, vtáčia búdka, alebo klietka s myškami. Keď sa naša mačka nudí, naladíme jej mačací program a vieme, že máme pár minút pokoj. Treba ale dodať, že v zápale boja mačka nešetrí okolie televízora, takže sme odniesli kvetináč a nechali televízny stolík úplne prázdny, aby mala naša mačka miesto na pobehovanie. Sledovať, ako loví vtáčiky v televízii, je pre nás asi najzábavnejší televízny program.

Kartónové škrabadlo, kus kôry zo stromu alebo polienko

Škrabadlo patrí medzi základné vybavenie pre každú bytovú mačku. Nielen že si tu šelmy brúsia svoje pazúriky, ide aj o miesto, kde mačka môže nerušene odpočívať. To hovorí väčšina zasvätených sprievodcov vybavením pre mačky žijúce v domácnosti. Čo ale k tomu môže dodať skúsený majiteľ?

Adam (34): „Nášmu kocúrovi sme kúpili obrovské sisalové škrabadlo. Mali sme ho doma nachystané ešte kým sme si doviezli mačiatko domov. Do škrabadla sme investovali nemalé peniaze. Malo niekoľko poschodí a stĺpiky boli omotané sisalovým vláknom. Aké sklamanie prišlo, keď sme zistili, že kocúra luxusný domček vôbec nezaujíma. Chcel spať s nami v posteli alebo na skrini a škrabať chodil gauč. Hľadali sme teda nejakú alternatívu a naša veterinárka nám poradila obyčajné kartónové škrabadlo, ktoré zoženiete v každom lepšom zverimexe. Škrabadlá majú rôzny tvar. Nášmu kocúrovi najviac vyhovuje kratšie zvlnené škrabadlo. Stojí okolo 10 € a jeho životnosť je niekoľko mesiacov. Kocúrovi sa ihneď zapáčilo a vďaka bohu, miesto gauča sa naučil chodiť tam. Keď je škrabadlo zničené, jednoducho letí do triedeného odpadu. Tvar kupujeme zakaždým trochu iný, aby kocúra škrabadlo neprestalo nudiť. Pazúriky mu občas zastrihneme, takže je kartón na škrabanie dostačujúci.

Ďalší tip má pre nás Jitka (56): „Dlho sme hľadali spôsob, ako mačke obrúsiť pazúriky, pretože strihanie bol vždy obojstranný boj. Potom manžela napadlo mačke ponúknuť kúsok kôry, ktorú vo zvieracích potrebách kupujeme našim plazom do terárií a čuduj sa svete, mačka si kôru zamilovala. Prestala škrabať nábytok a drahé škrabadlá, ktoré sme predtým nakúpili, leteli z domu. Skrátka je to kus prírody a mačke sa asi páči, ako drevo vonia. Preto jej manžel do kúta postavil ešte kus polienka. Raz za čas vymeníme kôru aj polienko. Naša micka je úplne spokojná.

Zo skúseností majiteľov jasne vyplýva, že než zaobstaráte drahé vybavenie pre vášho štvornohého miláčika, je niekedy lepšie počkať a najprv pochopiť preferencie a dynamiku hry, ktorú vaša mačka preferuje. Väčšinu drahých položiek je možné pohodlne nahradiť lacnejšími a hocikedy efektívnejšími variantmi. Ušetrené peniaze môžete investovať napríklad do nákupu kvalitnejšieho krmiva.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.