Do záhrady sa v zime dobre oblečte

Sú ľudia, ktorí záhradu na zimu zazimujú. To sú tí, ktorí do nej chodia len pracovať. Tí ostatní, ktorí vo svojich záhradách skutočne žijú, toto nepoznajú. A do záhrady chodia aj v zime. Či už majú záhradu pri dome alebo ďalej od trvalého bydliska a musia sa do nej prepraviť. V každom prípade je dôležité, aby ste sa do záhrady v zime dobre obliekli. A je jedno, či sa idete do záhrady poprechádzať alebo plánujete niečo aj urobiť.

Základom tepla a zdravia v zime je mať nohy v teple. Lebo aj najteplejší zimník, ušanka a rukavice vám nepomôžu, keď sú nohy mokré od snehu a studené. Takže kvalitná zimná obuv je grunt a na tom potom môžete stavať ostatný zimný odev.

V minulosti panovala poučka i viacerých vrstvách. Platila o športovcoch, turistoch, bežných ľuďoch. Podľa nej je potrebné mať na sebe viac vrstiev preto, aby uzatvorený vzduch medzi vrstvami pôsobil ako dodatočná tepelná izolácia. Základom má byť teda bavlnené tielko alebo nátelník s dlhými rukávmi, ktorý dobre saje pot. Na ňom košeľa, cez ňu vesta alebo sveter, prípadne bunda a na vrch vetrovka, kabát. Rukavice, šál a čiapka nie sú len módny doplnok, ale chránia pred stratou tela hlavu a ruky.

Sedieť v zime na lavičke asi nikto nebude, pohyb zahreje

Takéto oblečenie dobre poslúži, pokiaľ sa pri pohybe kontrolujeme a nespotíme sa. Trochu potu bavlna tielka nasaje a kabát s bundou k telu nepustia vietor a studený vzduch. Takže na prechádzku po záhrade dobré, len nesmiete začať stúpať do strmého kopca. Potom už cítite na chrbte studený pot, rovnako tak keď začnete hádzať lopatou alebo si vymyslíte v zimnej záhrade inú robotu. Zložiť kabát pred začiatkom práce pomôže. Jednak vám nezavadzia pri pohybe, jednak sa pri práci zohrejete a menej sa potíte. No ak neodhadnete správne intenzitu pohybu alebo počet vrstiev oblečenia vzhľadom k teplote vzduchu, je zle. Kapacita tielka nasávať pot je obmedzená a zrazu sa z kusu bielizne, ktorá vás má chrániť, stane vec, čo vás ohrozuje na zdraví. Mokrý studený chrbát znamená prechladnutie, v tom lepšom prípade.

Funkčné materiály pomáhajú aj záhradkárom

Výskum pokročil, nové materiály sa dostali do bežného používania. Dnešná bielizeň nemá úlohu nasať pot, ktorý sa vytvorí pri fyzickej práci, ale odviesť ho z povrchu tela. Použitie funkčnej bielizne, pôvodne určenej pre športovcov, cyklistov, lyžiarov, bežcov, pomáha aj záhradkárom lepšie sa vyrovnať so zimným pobytom v záhrade a s potom, ktorý počas aktivity v nej vzniká. Pot je odvedený do trička či košele nad tielkom, na tele máte pocit sucha a tepla. Dôležité je, že aj vrchná bunda musí byť z podobného funkčného materiálu.

Do záhrady sa v zime musíme dobre a teplo obliecť

Najznámejšou značkou takýchto materiálov je Goretex. Špeciálna štruktúra odevov a obuvi z nich zabezpečí, že para z potu, zohrievaná teplom tela, je odvádzaná vrstvami do ovzdušia, ale kvapky vody z dažďa sa cez odev do spodných vrstiev nedostanú. Môže pršať, padať mokrý sneh, ale telo ostáva stále v teple a suchu. Môžete byť vonku hodiny, zima vám nebude. Samozrejme, že pri práci je dobré sa rozopnúť alebo vrchnú bundu aj vyzliecť a nahradiť ju trebárs vestou. Znížite tak prehrievanie tela a tým aj nadmerné potenie.

Keď prší alebo sneží, je potrebné používať nepremokavú čiapku alebo tú obyčajnú prekryť kapucňou z nepremokavého materiálu. Často sú súčasťou pracovných kabátov, ukrývajú sa v golieri.

Dobré pracovné kabáty v nepremokavej úprave, v ktorých vám nebude zima, dostanete kúpiť v špecializovaných záhradkárskych a gazdovských predajniach alebo v predajniach lesníckej a farmárskej techniky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.