Mulčovanie slamou

Mulčovanie je v našich končinách najznámejšie ako metóda pokrývania kvetinových záhonov drvenou kôrou stromov, prevážne proti prerastaniu buriny. V ovocnej a zeleninovej záhrade sú však oveľa vhodnejšie a dostupnejšie iné materiály. Je to seno a slama. Aké vlastnosti má slama ako mulč?

Nástieľka na pôde bráni rastlinám v prístupe ku slnečnému svetlu a tým zabraňuje ich rastu. Druhou funkciou nástieľky je bránenie vyparovaniu vody z pôdy teplom a vetrom, súčasne bráni prehrievaniu koreňového systému rastlín. A tiež postupným rozkladom nástieľka uvoľňuje do pôdy živiny. V zime dopĺňa snehovú pokrývku a chráni zem pred priveľkým zamŕzaním. Pod nástieľkou ostáva pôda trvale kyprá.

Vo výsledku tak správne mulčovanie bráni rastu burine, šetrí vodu a energiu na zavlažovanie, trvale prihnojuje pestované rastliny a permanentne tak zkvalitňuje pôdu aj bez nárazového prihnojovania hnojom alebo umelými hnojivami. Záhradkár nemusí záhony okopávať, rýľovať, orať či rotavátorovať a pestovanie je tak menej náročné na čas, energiu aj peniaze. Navyše dozreté plody napríklad jahôd alebo paradajok neležia na zemi, ale na mulči a sú chránené nie len pred znečistením, ale aj pred hnilobou spôsobenou mokrou zemou po daždi alebo zavlažovaní na bežných záhonoch.

Mulčovaná zelenina rastie lepšie a je čistá

Kedy je mulčovanie slamou výhodné?

Kôra ihličnanov okysľuje pôdu a s výnimkou malín, černíc alebo čučoriedok je preto do záhrady nevhodná. Najdostupnejším mulčovacím materiálom je seno z trávy, ktorú si záhradkár môže postupne nakosiť a nasušiť vo svojej záhrade. Nízku cenu a ľahkú dostupnosť znevýhodňuje fakt, že seno sa rýchlo rozloží a je potrebné nástieľku priebežne dopĺňať. Typicky vám mulč zo sena vydrží najviac pol roka. O to viac prihnojuje.

Slama ako mulč vydrží na záhonoch oveľa dlhšie, typicky až dva roky. Rozkladá sa oveľa pomalšie a stačí ju dopĺňať raz ročne, obvykle po výsadbe priesad, v tenkej vrstve. Nevýhodou je, že väčšina záhradkárov a pestovateľov si ju nevie zadovážiť pestovaním, ale musí ju nakupovať. Najvýhodnejšie je to tesne po žatve. Dostupná je v malých balíkoch (cca 20 kilových), aj veľkých blokoch (cca 300 kilo) alebo valcových balíkoch (cca 400 kilo). Hmotnosť balíka slamy nezáleží len od jeho rozmeru, ale aj hustoty, akou bola slama zlisovaná. Preto sa môžu rovnako vyzerajúce balíky slamy líšiť v hmotnosti. Cena pri inzercii je väčšinou udávaná za balík bez toho, že by ste poznali jeho hmotnosť.

Hmotnosť kupovaných balíkov musíte brať do úvahy pri jej doprave a uložení na pozemku. Keď už máte slamu na mulčovanie uloženú, dokážete si potrebné množstvá pre nástieľku záhonov brať postupne vo veľkých plastových vedrách alebo fúrikom či Motúčkom.

Ak nemáte dostatočne veľkú lúku alebo je suchší rok a nakosíte menej sena, ako obvykle, je nákup slamy na nastieľanie dobrým riešením. Motorová kosačka a jej prevádzka tiež niečo stojí. Ak nechcete mulč pravidelne cez rok dopĺňať, nastieľanie slamou je tiež výhodnejšie. Obvykle ju získate z miestnych zdrojov a nemusíte navštevovať záhradnícke veľkopredajne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.