Chemické postreky proti hmyzu škodia vašej záhrade

Prichádzajúca jar poteší každého pestovateľa. Ovocné stromy a kry najprv ukážu nalievajúce sa kvetné puky a neskôr rozkvitnú farebnými kvetmi ako prísľubom budúcej bohatej úrody. No radosť nám v tomto otepľujúcom sa období pokazí invázia rôzneho hmyzu a škodcov. Prezimovali pod kôrou alebo v pôde pod stromami a teraz sa snažia v boji o prežitie pripraviť nás o budúce plody našej práce. A záhradkár zvažuje: „Postriekať, nepostriekať?“.

Hmyz, tak ako aj ostatné živočíchy, sú len jedným stupňom v hierarchii potravinového reťazca. Zatiaľ sa síce neobjavujú na našom jedálnom lístku, ale v prírode majú svojich nepriateľov a predátorov. Najznámejšou dvojicou sú vošky a lienky. Vošky patria medzi savých škodcov, ktoré žijú zo štiav mladých vetvičiek a lienky sú navzdory svojmu milému vzhľadu dravce v ríši hmyzu. A ako to už v tom zvieracom svete býva, dravcov a lovcov je oveľa menej, ako koristi, hoci predátori majú výdatný apetít a lovia často.

Milá lienka je vo svete hmyzu nebezpečný dravec, ktorému chutia najmä vošky

Na tejto dvojici sa pokúsime ukázať vám, ako môže nevhodný chemický postrek namiesto záchrany ovocia spôsobiť nadmerné rozšírenie škodcov z ríše hmyzu vo vašej záhrade.

Insekticídy nepoznajú rozdiel

Keď objaví záhradkár na svojich stromoch vošky alebo aj iný škodlivý hmyz, väčšinou siahne po postrekovači a fľaštičke so svojím obľúbeným či osvedčeným insekticídom. Po postriekaní stromov hynú všetky vošky, ale s nimi aj lienky, včely, a tiež hmyz, ktorý na prvý pohľad nevidíme. Zahynie všetko, čo náš postrek zasiahne.

Postrek proti škodcom môže zahubiť aj užitočný hmyz

Zdalo by sa, že čím skôr zasiahnete postrekom proti hmyzu na stromoch, tým skôr sa zbavíte škodcov. Širokospektrálne prostriedky proti hmyzu zabijú aj časť ich predátorov a užitočného hmyzu, ale to by sa dalo považovať za mierne vedľajšie škody.

Dalo, keby sa všetky druhy hmyzu rovnako rýchlo a dobre rozmnožovali a vyvíjali. Lenže to tak nie je. Kým užitočná lienka potrebuje na vývoj od larvy po dospelého jedinca, schopného ďalšieho rozmnožovania, celý jeden rok, jej potrava (ktorou sa kŕmia aj larvy aj dospelce lienok) potrebujú na kompletný vývoj smiešne krátky čas. V ideálnych podmienkach dokážu svoj vývojový cyklus zopakovať až dvanásťkrát za sezónu! Ak teda chemicky zabijete väčšinu vošiek a väčšinu lienok, škodcovia sú schopní sa regenerovať v priebehu pár týždňov a ďalej sa množiť, kým vyciciavajú vaše ovocné stromy, ale lienky sa z tohto útoku ledva spamätajú najskôr za rok. Tak a teraz postriekajte vaše stromy chémiou!

Ako ničiť škodcov a chrániť ich predátorov?

V prírode vždy existuje rovnováha a ak je narušená, systém sa snaží ju obnoviť. Ak sa niekde objaví priveľa škodcov, určite sa objavia aj ich likvidátori. Otázka je, ako dlho to potrvá a či chceme tak dlho čakať a riskovať stratu úrody ovocia alebo jej značnej časti.

Plošnému rozširovaniu škodlivého hmyzu napomáhajú naše neuvážené zásahy, teda pestovanie jedinej plodiny či odrody na veľkej ploche. Monokultúry sú rajom škodcov bez možnosti úkrytov pre ich lovcov a nepriateľov. Riešením pri pestovaní ovocia a zeleniny v súkromných záhradách je nepestovať na veľkej súvislej ploche, ale rozdeliť záhony na menšie a kombinovať rôzne rastliny. Spolu s inými opatreniami takéto záhrady nazývame permakultúrne. Okrem iného podporujú rozširovanie hmyzích ochrancov a chránia nás pred nadmernou chémiou v potravinách.

Pŕhľava vo vašej záhrade môže byť užitočným pomocníkom

Súčasťou permakultúrneho prístupu k záhrade je tiež používanie postrekov na prírodnej báze, ktoré pôsobia selektívne na škodcov. Takým je napríklad jednodňový výluh z pŕhľavy proti voškám. Stačí nechať pŕhľave jeden kút vo vašej záhrade a z buriny sa stane účinný pomocník. Pretože sa vošky rozmnožujú rýchlo a nastupuje jedna generácia za druhou, postreky z pŕhľavy musíte opakovať približne každé dva týždne. Ale to by ste museli aj tie chemické. Lenže žihľava neublíži lienkam a ucholakom, ktoré vám v boji s voškami účinne pomáhajú. Navyše ovocie z takto ošetrených stromov môžete konzumovať prakticky okamžite bez rizika tráviacich alebo zdravotných ťažkostí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.