Lavičky do záhrady

Určite ani vy neplánujete celý čas v záhrade len tvrdo pracovať. Veď skutočná záhrada je miestom, kde žijeme. Bez ohľadu na to, či ste ju zakladali ako okrasnú alebo úžitkovú. Alebo ako je dnes moderné – peknú záhradu s produkciou potravín. V záhradách by ste mali mať miesta, kde si sadnete a odpočiniete, kde sa pohľadom pokocháte po svojom diele. Okrem altánkov, pergol a terás záhradám pristanú aj lavičky.

Zákutie s lavičkou pod košatým stromom alebo lavička na kopci s výhľadom do krajiny. Jednoduché sedenie alebo vyrezávaná drevená lavička. Alebo ako si vy predstavujete svoju oddychovú lavičku?

Drevená lavička uprostred sadu

Záhradné lavičky sa dajú kúpiť v hobby marketoch, ale kto to skúšal, často smúti nad kvalitou materiálov a prevedenia. Druhou možnosťou je obrátiť sa na špecializovaných výrobcov a do svojej záhrady si kúpiť naozaj dobrú, kvalitnú a pohodlnú lavičku.

Jednoduché sedenie pre partiu priateľov

V zásade máte možnosť vybrať si lavičku drevenú alebo kovovú, či skôr s kovovým rámom. Drevené sedenie nie je také studené, ako čisto kovové, no potrebuje častejšie ošetrenie, aby dlho vydržalo.

Zátišie v záhradke

Niektoré lavice do záhrady sú takmer umeleckým dielom, niektoré ani neskrývajú svoju jednoduchosť. Nie každú lavičku si musíte kúpiť. Šikovnejší majitelia záhrad si iste vedia mnohé vyrobiť sami a ani záhradná lavica nemusí byť mimo rozsah ich záberu.

Robustná drevená lavica

Často stačí iba skrátiť hotové drevené prírezy, ktoré si necháte pripraviť v blízkej firme na spracovanie a predaj reziva. Okrem píly budete potrebovať akumulátorovú vŕtačku a uťahovačku, s ktorej pomocou spojíte drevené diely vrutmi.

Jednoduchú lavicu z prírezov vyrobíte aj sami

Vašu záhradu tak môže zdobiť jedinečné dielo, ktoré nenájdu v iných záhradách. Počas ošetrovania stromov alebo pri iných prácach v záhrade si tak budete mať možnosť kedykoľvek oddýchnuť a uľaviť svojmu telu aj sa pokochať vykonanou prácou.

Zátišie s lavičkou

Ale nielen pri práci využijete lavičku vo svojej záhrade. Od roboty aj kone dochnú sa hovorí a platí to aj o záhradkároch. Posedenie v záhrade môžete využiť aj na čítanie pútavej knihy alebo obľúbeného magazínu spojené s pobytom na slnku.

Klasická lavička s kovovým rámom

Alebo sa v kľudnom kúte záhrady stretnúť s priateľmi a porozprávať sa. Napomôcť tomu môže aj zaujímavý tvar lavičky.

Lavička do oblúka pre stretnutia priateľov

Ale lavičky neslúžia len na sedenie a oddychovanie. Keď ju využijete ako akýsi podstavec pre plody svojej záhrady alebo inú dekoráciu, ozdobia vašu záhradu netradičným spôsobom. Vtedy by ale taká lavička nemala byť skrytá v niektorom zo zákutí, ale mala by stáť na očiach príchodzích alebo viditeľne pri vstupe do záhrady.

Dekoračná lavička poteší najmä na jeseň

V malej záhrade možno máte miesto na jedinú malú lavičku. No ak obhospodarujete väčší pozemok, môžete si dovoliť umiestniť viacero rôznych lavičiek a ich okolie prispôsobiť účelu, pre ktorý ste na tom-ktorom mieste lavičku inštalovali. Napríklad jej okolie vyzdobte obľúbenými kvetmi.

Vychutnať si svoje kvetinové záhony umožní štýlová lavička

Pri umiestňovaní lavičiek do záhrady musíte brať do úvahy nie len smer výhľadu, ale aj smer prevládajúcich vetrov. Aby na vás počas oddychu nefúkalo. Stačí umiestniť lavičku ku kríku alebo zhotoviť prútenú zástenu. Alebo si priamo zhotovte takú lavičku, ktorá s vetrom počíta a ochráni vás. Inšpiráciou vám môžu byť prímorské plážové kreslá.

Na veterné miesto postavte lavičku s pevnou zástenou

Ako materiál na lavičku nemusíte využiť len drevo alebo kov na to určený. Štýlovú a netradičnú lavičku dokážete celkom iste vyrobiť aj z rôznych už nepotrebných vecí. Môže vám v záhrade pripomínať iné vaše hobby alebo úspešnú športovú minulosť. Či len prezentovať vašu fantáziu a schopnosť improvizovať.

Vyradené športové náradie tiež môže slúžiť ako lavička

V našom prehľade záhradných lavičiek nesmieme samozrejme zabudnúť na obľúbený materiál poslednej doby- palety. Niekto vyrába záhradný nábytok zo skutočných starých a používaných paliet, niekto si na to kupuje palety nové a niekto vyrába nábytok tak, aby vyzeral ako vyrobený z paliet, hoci je celý z prírezov dreva. V každom prípade môže mať lavička z paliet zaujímavý vzhľad, otázka je, či bude aj pohodlná.

Záhradné lavičky sa dajú vyrobiť aj z drevených paliet

Netradičné využitie tradičných predmetov – to je recyklácia. Ako základ lavičky vám poslúži vyradené poľnohospodárske náradie, o ktorom by ste to možno nikdy neboli povedali.

Základom netradičnej lavičky môžu byť kolesá zo starého voza

Neviete sa rozhodnúť, či sa vám lepšie sedí na lavičke alebo v kresle? Postavte si lavičku s kreslami. Alebo lavičkové kreslá? Na názve nezáleží, hlavne aby sa vám dobre oddychovalo.

Lavička alebo kreslá?

Lavica do záhrady nemusí byť nič komplikované. V podstate niekoľko ohobľovaných foršní, píla, vŕtačka a uťahovačka, pár vrutov. Za jedno popoludnie môže byť lavička hotová a krášliť vašu záhradu.

Lavicu vyrobíte aj z jedného typu foršní

Nech už sa rozhodnete záhradnú lavičku si kúpiť, nechať vyrobiť alebo ju zmajstrovať sami, veríme že dnešný prehľad záhradných lavičiek rôznych typov aj veľkostí vám bude inšpiráciou. A budeme tiež radi, keď sa pod článkom v komentároch pochválite svoji lavičkami.

2 Comments

  1. Pingback: Máte už svoju záhradnú lavičku? » Dobre a zdravo žiť ľahko

  2. Pingback: Prvá lavička v záhrade | Záhrada v kopci

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.