Rozbor vody v studni zadarmo

Voda je pre každého pestovateľa dôležitá a čistá voda je nenahraditeľná. Aby rastliny dobre prosperovali, potrebujú občasný dážď a dostatok vody v pôde. A keď je zrážok menej a hladina vody v pôde klesá, na rad príde zavlažovanie. Výhodu má každý záhradkár, ktorý vlastní studňu. Viete však, aká je kvalita vody v nej? Máte možnosť zistiť jej kvalitu zadarmo.

Raz ročne má každý občas možnosť nechať urobiť bezplatný rozbor vody. Pravda toto „bezplatne“ má v sebe niekoľko „ale“. Rozbor si môžete nechať urobiť len jeden deň v roku, na Svetový deň vody. Ten pripadá na 22. marca. Rozbory pre občanov robia niektoré pracoviská vodárenských spoločností a okresné pracoviská Regionálneho úradu verejného zdravotníctva, známe pod familiárnym označením „hygiena“.

Ďalšie podstatné „ale“ je, že vzorky vody prijímajú len počas stránkových dní. A keď je Svetový deň vody mimo stránkový deň, tak stránkový deň pred Dňom vody. Treba si dať na to pozor a sledovať internet, čo o rozboroch vody píšu.

Vzorku prineste v čistej fľaši

Ďalšie významné obmedzenie je, že v rozbore vody vám bezplatne otestujú len prítomnosť dusičnanov a dusitanov, teda zvyškov poľnohospodárskej produkcie. Zase tak úplne na nič to nie je. Dusičnany hovoria o prieniku poľnohospodárskych hnojív do vôd, dusitany spôsobujú rozklad hemoglobínu, zníženie schopnosti transportu kyslíka krvou a v extrémnych prípadoch otravu, v lepšom prípade len poškodenie mozgu a orgánov tela. Na Slovensku je povolená hranica pre pitnú vodu 50 mg/l pre dusičnany a 0,5 mg/l pre dusitany. Pre kojeneckú vodu a potraviny je hranica 10 mg/l dusičnanov a 0,1 mg/l dusitanov.

Ak chcete rozbor na ďalšie látky, tak za to si musíte priplatiť nemalé peniaze a v prípade rozboru mikrobiológie vody si vzorky vody prídu odobrať priamo „výskumníci“.

Samozrejme že pri žiadosti o rozbor musíte nahlásiť miesto odberu vody. Celá akcia bezplatného rozboru vody nám vzhľadom na vyššie popísané obmedzenia príde len ako základný celoplošný prieskum kvality vody, ktorého väčšia záťaž je prenesená na občana. Po takomto rozbore vody nemáte istotu, že vodu môžete piť a používať pri varení alebo na hygienu.

Na druhej strane ak rozbor ukáže zvýšený podiel dusičnanov, máte garanciu, že pri zavlažovaní záhrady už nemusíte pridávať nijaké hnojivá, pretože tie sú vďaka poľnohospodárom kdesi „na ceste“ vody od prameňa k vašej studni v nej už obsiahnuté.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.