Chce vaše dieťa psíka a vy ste podľahli?

Gratulujem. Práve ste si zaobstarali „tyrana“, ktorý vám znepríjemní život. Ak teda zviera prijmete ako zábavu pre svojich potomkov.

Či chcete alebo nie, pes zmení chod celej vašej rodiny. Je nutné počítať nielen so záťažou časovou, ale aj finančnou. Ak ste sa však napriek tomu rozhodli šteňa zaobstarať, urobili ste to najlepšie rozhodnutie svojho života. Nezostáva teda, než vyraziť na nákupy, aby váš maznáčik mal všetko pripravené. A aby bolo vaše nakupovanie bez problémov, pripravili sme vám zoznam toho, čo budete v najbližšej dobe potrebovať.

Pelech pre odpočinok

Každý pes potrebuje svoje teritórium, ktoré slúži iba jemu a cíti sa v ňom príjemne a bezpečne. Nezabudnite na správnu veľkosť. Každé šteňa rýchlo rastie a za pár týždňov môže pelech prerásť. Dôležité je tiež správne umiestnenie. Aj pri odpočinku často psík túži zostať so svojou ľudskou svorkou a miesto pelechu voli radšej miesto na pohovke, alebo pri nohách svojho pána, aby mal o všetkom prehľad. Aj napriek tomu, že mu takýto priestor dovolíte používať, určite pelech kúpte. Bude tým najlepším útočiskom vo chvíľach samoty, na ktorú sa či už chcete alebo nie, musíte pripraviť. Vhodné je doplniť ho o obľúbenú hračku, prípadne obetovať svoje staré nevypraté tričko, ktoré mu dodá istotu vo chvíli vašej neprítomnosti.

Postarajte sa o zábavu

Samozrejme aj spomínané hračky sú dôležitou súčasťou života a to nielen pre duševný rozvoj šteňaťa a krátenie dlhej chvíle, ale aj pre zdravý vývoj zubov a ďasien. Z dôvodu bezpečnosti a kvality namáhaného materiálu ich nakupujte v špecializovaných obchodoch. Vždy berte do úvahy rasu svojho psa. Hračka určená čivave bude určite iná, než pre malého vlčiaka, alebo rottweilera. Každopádne, ak šteňa nezabavíte vhodnou hrou, postará sa o zábavu samo. Bohužiaľ často na úkor zariadenia bytu alebo vášho oblečenia. Na trhu nájdete celý rad pískacích, dentálnych, gumových alebo textilných hračiek. Niektorý pes uprednostňuje plyšové zvieratká, ďalší preťahovadlá, čí hádzacie loptičky. Výber nebýva často jednoduchý, ale určite sami čoskoro spoznáte, čo urobí vášmu šteňaťu radosť. Ak však chcete, aby bolo naozaj šťastné, zapojte sa do jeho hry. Preťahovanie sa o hračku, hádzanie loptičky, ale hlavne mu robte spoločnosť.

Zdravá strava je základ

K tomu aby váš maznáčik vyrástol v krásneho zdravého psa, potrebuje samozrejme kvalitnú a výživnú stravu a tou určite nie sú zvyšky z kuchyne. Ľudská strava môže spôsobiť vášmu psovi veľké zdravotné problémy, či už sa jedná o alergie, či črevné a žalúdočné ťažkosti. Pozor tiež na pochutiny. Len pár štvorčekov čokolády, ktoré šteňa v nestráženej chvíli zje, ho môže stáť život. Tou najlepšou cestou k výberu stravy je nakúpiť kvalitnú potravu určenú pre psov. Určite neurobíte chybu, ak si necháte poradiť svojím veterinárom, alebo v špecializovanej predajni. Nekupujte granule a konzervy pochybného zloženia len preto, že sú lacné. Často obsahujú prísady, na ktoré môže byť vaše šteňa alergické. Jednou z nich je sója, ktorou býva nahradzované mäso. Sója často spôsobuje kožné vyrážky, hnačky, či bolesti žalúdka. A nejde len o ňu, ale aj o prísady obilia, soľ, konzervačné látky, farbivá a ďalšie prípadné doplnky, ktoré môžu vášmu psovi ublížiť.

Pes je mäsožravý tvor a ku svojmu vývoju potrebuje dostatok živočíšnych bielkovín. Prípadné nedostatky nevhodnej stravy sa môžu prejaviť skorým padaním zubov, rednutím srsti, stratou zafarbenie, kožnými, črevnými problémami a podobne. Vývoj a budúci stav šteňaťa je vo vašich rukách. Rozhodnúť sa môžete medzi stravou, ktorú budete pripravovať doma, alebo medzi konzervami a granulami. Výber je nutné podriadiť veľkosti psa v dospelosti. Malý bytový psík nepotrebuje k stavbe tela a výžive kĺbov tak energeticky náročnú a výživnú stravu, ako pes, ktorý bude mať v dospelosti vyše 70 kíl. Pri výbere berte do úvahy aj aktivitu zvieraťa a jeho vek. Malé šteniatko by malo jesť štyrikrát denne. Okolo pol roka je možné znížiť dávky na tri. Šteňatá potrebujú pravidelné kŕmenie a starostlivo zostavený jedálny lístok. Ich život je plný aktivity a telíčko prudko rastie. Šteňa potrebuje často až trikrát viac energie, než dospelý pes.

Ak sa psíkovi rozhodnete pripravovať domácu stravu, počítajte nielen s vyššou finančnou a časovou záťažou, ale aj s rizikom nedostatočne vyváženej potravy, čo môže na vyspievajúcom organizme nechať nenapraviteľné následky. Nie je totiž jednoduché skombinovať všetky potrebné živiny a odhadnúť potrebné množstvo tak, aby sa šteňa neprejedalo. Preto radšej voľte priemyselne vyrábanú stravu, ktorá je špeciálne určená pre šteňatá a mladých psov. Nie je dôležité, či sa rozhodnete pre kapsičky a konzervy, alebo zvolíte kvalitné granule. Aj tie dokážu zabezpečiť všetky živiny a vitamíny. Či už zvolíte čokoľvek, nesnažte sa o zbytočnú kombináciu domácej a priemyselne vyrábanej stravy. Organizmus psa a najmä šteňaťa je veľmi citlivý, trvá určitú dobu, než si na podávaný druh potravy zvykne a v prípade častých zmien reaguje vracaním, alebo hnačkami. Pri podávaní potravy dodržujte predpísané dávky, ktoré vždy nájdete na obale zakúpeného výrobku, alebo na základe odporúčania veterinára. Aj keď práve šteňa má vysoké nároky na výživu, nie je správne ho prekrmovať. Obezita v období rastu môže spôsobiť veľa zdravotných problémov pri vývoji kostí a kĺbov. Váhu šteňaťa pravidelne sledujte a hodnoty zapisujte.

Pokojné miesto pre kŕmenie

Svojmu šteňaťu by ste mali pripraviť aj bezpečný kút, kam mu budete chystať misku s jedlom a čistou vodou. Kým potravu musíte odmeriavať, k vode by malo mať šteňa prístup po celý deň. Neodbývajte svojho psíka nekvalitnými, ľahkými nádobami od potravín. Šteňa je nemotorné a temperamentné a misku by ľahko prevrhlo. V obchodoch s potrebami pre psov nájdete praktické misky, ktoré sú pevné, so širokým dnom, často aj s prísavkou, ktorá zabráni nechcenému pohybu nádoby.

Vodítko na vaše prechádzky

Už malé šteňa je nutné zvykať na venčenie na vodítku. V obchodoch sa stretnete s celým radom vodítok, určených pre rôzne rasy psov. Samozrejme nákup vášho prvého vodítka nebude nákupom posledným. Vodítko zvoľte podľa veľkosti psa, podľa účelu, ku ktorému má slúžiť, ale samozrejme tiež podľa jeho vzhľadu. Ak budete používať vodítko k výcviku psa, vyberte krátke a pevné. Naopak na dlhé voľné vychádzky môžete zaobstarať navíjacie. Zaobstarať možno aj špeciálne vodítka na stopovanie, ktoré umožnia psovi veľký pohyb, bez toho aby ste nad ním stratili kontrolu. Dosahujú často dĺžky až 15 metrov. Vyberať môžete z vodítok kožených, textilných, látkových, či pletených, podľa toho, ktoré sa vám bude páčiť.

Bez obojku to nejde

Je samozrejme, že každé vodítko je nutné upnúť na obojok. Tých je na trhu opäť nepreberné množstvo. Môžete vyberať podľa farby, materiálu, typu, jednoducho podľa svojho vkusu. Vždy nezabudnite brať úvahy veľkosť a budúci rast vášho psa. Obojok neupínajte príliš pevne. Vždy len tak, aby ste medzi obojkom a krkom ľahko pretiahli prsty. U malého šteniatka nepoužívajte škrtiacu kovovú retiazku, ale voľte radšej pohodlnejší kožený. Na druhej strane nesmie byť obojok príliš voľný, aby sa psík pri behu nezachytil a nezranil sa. Namiesto remienka môžete zvoliť postroj (popruhy) a to buď typ, ktorý obopína predné nohy, alebo obopínajúci hrudník. Zvlášť pre malého psa, rovnako ako pre drobné temperamentné rasy, je ten spôsob vedenia oveľa pohodlnejší a bezpečnejší. Navyše popruhy možno využiť i pre bezpečný prevoz psa v aute. Stačí ich psíkovi nasadiť a upevniť na vhodnom mieste vo vozidle.

Keď sa psík stratí…

A nakoniec jedno dôležité odporúčanie. Označte svojho psa. Každé šteňa, ktoré si zaobstaráte, musíte zo zákona prihlásiť v mieste svojho trvalého pobytu. Od jeho troch mesiacov veku ste povinní platiť ročný poplatok podľa danej sadzby. Vo chvíli, keď psíka prihlásite, dostanete psiu známku s identifikačným číslom. Túto známku upevnite na obojok svojho šteňaťa. V prípade zabehnutiu máte vďaka známke oveľa vyššiu nádej na jeho nájdenie. Prípadnú identifikáciu psa je možné znásobiť pripnutím adresára. Adresár je malá schránka, ktorá sa tiež pripína na obojok alebo postroj psa, v ktorej je umiestnený kontakt, prípadne adresa majiteľa.

Rozhodnutie pre život so psom je veľmi závažné a hlavne záväzné. Pes býva pri správnej výchove tým najvzácnejším darom pre každého človeka, ktorý má srdce na svojom mieste. Pre každého, kto pochopí, že rozhryzené topánky, alebo poškriabaný nábytok je zanedbateľný problém, ľahko vyvažitelný vďačným a láskyplným pohľadom psích očí. Bohužiaľ nie vždy tento názor zdieľa celá rodina. Následné spory a domáca nervozita nie je vhodné prostredie pre ľudí, ani pre psov. Naviac zvyčajne končia (v lepšom prípade) umiestnením psa v útulku. Veľké sny končia a utrpenie nevinného zvieraťa začína samotou. Nezabudnite preto, že… „Keď si niečo skrotíš, navždy už za to máš zodpovednosť. Máš zodpovednosť za svoju ružu…“ (Malý princ -Antonie de Saint-Exupéry)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.