Druhy muškátov a ich starostlivosť

Muškáty patria k azda najpopulárnejším balkonovým rastlinám, ktoré vďaka ich dokonalej adaptabilnosti môžu byť pestované nie len v exteriéri, ale aj v interiéroch. Tieto tropické trvalky z Južnej Afriky sa zvyčajne pestujú ako letničky, aj keď je možné ich zazimovať vo veľmi teplom podnebí. Ich nenáročnosť a krásne farebné prevedenia z nich robia dokonalé dekoratívne rastliny, ktoré hravo rozžiaria akýkoľvek priestor.

Druhy muškátov

Aj keď existuje viac ako 200 druhov muškátov, iba niektoré sa pestujú ako bežné jednoročné muškáty na okrasné záhradníctvo:

Pelargonium hortorum: Ide o najbežnejší druh muškátu. Kvety sú zvyčajne odtieňov červenej, fialovej, ružovej, lososovej, purpurovej a bielej farby. Listy sú oválne a rastú na dužinatých stonkách. Kvety môžu byť jednoduché s piatimi okvetnými lístkami alebo dvojité.

Pelargonium peltatum: Jedná sa o muškáty s brečtanovými listami, ktoré vyzerajú veľmi podobne ako Pelargonium hortum, no zvyčajne sa sadia do závesných kvetináčov, nakoľko ich stonky nie sú tak dužinaté a lepšie sa prispôsobujú prostrediu. Kvety sú zvyčajne ružovej, červenej, fialovej alebo bielej farby.

Pelargonium domesticum: V tomto prípade ide o väčšie rastliny s veľkými, zvrásnenými listami. Rastliny sú vzpriamené s drevnatými stonkami, dorastajúce do výšky aj jedného metra. Ich kvety majú často výrazný škvrnitý vzhľad, ktorý sa líši od jednoliatych farieb iných jednoročných muškátov. Miniatúrna verzia tohto typu je známa ako anjel muškátový.

Pelargonium domesticum: Tento typ si vás zaručene získa svojou znamenitou vôňou. Môžu napríklad voňať po ružiach, citróne, mäte borovici, ovocí a dokonca aj čokoláde. Kvety bývajú malé a často nevýrazné a tvary listov sa budú líšiť. Zaujímavosťou je, že sa dokonca dajú využiť aj pri varení.

Starostlivosť o muškáty

Ak sa rozhodnete pre pestovanie muškátov v interiéri, budete im musieť zabezpečiť viac svetla na kvitnutie a teplotu aspoň 18-21 °C cez deň, a minimálne 13 °C v noci, čo by pri interiéri nemal byť žiaden problém. V kvetináčoch sa im bude najlepšie dariť v dobre priepustnej pôde. Muškáty milujú vlhké prostredie, a tak ich počas horúcich suchých dní nezabudnite pravidelne polievať.

Pre svoj optimálny rast budú potrebovať aspoň 6 až 8 hodín priameho slnečného svetla. Aj keď sú vaše muškáty ozdobou vášho balkóna, na zimu ich počas veľkých mrazov určite nenechávajte vonku.

Každé štyri až šesť týždňov po celú dobu aktívneho vegetačného obdobia používajte vo vode rozpustné hnojivo na izbové rastliny alebo hnojivo s ďalšími organickými látkami. Izbové alebo črepníkové rastliny môžu vyžadovať presadenie, akonáhle prerastú, čo sa zvyčajne prejaví vädnutím medzi zalievaním. Pravidelné odkvitnutie niektorých kvetov tiež pomôže podporiť ďalšie kvitnutie, a preto vaše muškáty pravidelne sledujte a zastrihávajte zvädnuté lístky. Pri zalievaní vonkajších rastlín je najlepšie vyhnúť sa nadmernému zavlažovaniu, kedy sa voda bude držať na zemine a nevstrebe sa, pretože to môže viesť k škodcom alebo chorobe. Rastliny muškátov sa ľahko zakoreňujú z odrezkov a môžu sa na jeseň rozmnožovať na prezimovanie vonkajších rastlín.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.