Vadí vám telekomunikačný kábel nad vaším pozemkom?

Celé Slovensko je zasieťované. Rôzne potrubia a vzdušné vedenia sa tiahnu nad poliami, lúkami, v lesných priesekoch ale aj po uliciach a často nad našimi pozemkami. Ak nám vadia či zavadzajú, nie všetky musíme strpieť. Telekomunikačný kábel môžete nechať preložiť.

Mnoho vedené, ktoré križujú aj naše pozemky, sú pozostatkom minulosti, kedy vlastnícke práva nemali veľkú hodnotu a skôr ľudí deklasovali, než predstavovali hodnotu. A vtedy ľudia, ktorí rozhodovali často žiadne práva nerešpektovali alebo ich aj zámerne porušovali, aby tak dávali najavo svoju moc. A aj súčasné zákony definujú, že rôzne vedenia, postavené podľa vtedy platných predpisov, sa považujú za legálne. A tak na poliach či v záhradách máme betónové či oceľové stĺpy alebo zakopané potrubia a nemôžeme tu stavať či inak zhodnocovať náš majetok, za ktorý ale platíme dane.

To ale neznamená, že si dnes môže kto chce natiahnuť kábel ako mu príde. Dokonca aj keby ste mali pozemok nepravidelného tvaru a chceli by ste spojiť jeho dva body telekomunikačným káblom (prenos internetu, „domáci“ telefón či nejaká signalizácia) a viedli by ste ho „skratkou“ ponad kus pozemku, ktorý patrí inému vlastníkovi, porušujete platnú legislatívu.

A úplne rovnaké to je, keď z ulice vedie telefónny alebo internetový kábel zo stĺpa k vášmu susedovi ponad váš pozemok. Bez vášho súhlasu to je nemožné. Žiaľ je to bežná prax. Prídete jedného dňa domov, do záhrady, na chatu a zistíte, že nad vaším pozemkom, dvorom, záhradou, sadom visí kábel, ktorý tu nedávno ešte nebol. Sused si objednal internet alebo telefónnu linku a montážnik, ktorý pripojenie technicky pripravoval, si uľahčil robotu a natiahol kábel najkratšou cestou zo stĺpa nad vaším majetkom. Čo sa s tým dá robiť?

Zhluk káblov je žiaľ bežnou súčasťou dedinských ulíc

V prípade telekomu stačí zavolať na číslo poruchovej služby a oznámiť im, že nad vaším pozemkom pribudol nový kábel. Samozrejme presná adresa a popisné číslo sú nevyhnutné na identifikáciu. Voláte na call centrum, kde pani alebo pán ani len netuší, kde leží tá vaša ulica či dedina ani to, že je tam nejaký kábel. Len si zapíše vašu požiadavku do systému. Z rovnakého dôvodu zadajte presnú adresu aj meno toho, ku komu kábel vedie. K tomu uveďte, že ste k montáži kábla nad vaším pozemkom nedali súhlas, že si ten kábel neželáte, že vám zavadzia a pri prácach na pozemku (rekonštrukcia budovy, pílenie stromov…) môže dôjsť k jeho poškodeniu. Pravdepodobne budú chcieť na vás kontakt, aby sa mohli s vami spojiť pri prekládke vedenia, ak by bol potrebný vstup za tým účelom na váš pozemok. Väčšinou to nie je potrebné, stačí ak technik kábel spustí na zem a vytiahne z pozemku, rovnako ako ho nad pozemok natiahol. Miestne možnosti musíte posúdiť vy a je na vás, či pri tom chcete byť alebo nie.

Súvisiace:  Festival permakultúry 2017 vo Zvolene

Do niekoľkých dní sa s vami spojí technik a dohodne si s vami termín, ak je vaša účasť nevyhnutná. Nebude mať síce z toho radosť, že musí prekladať vedenie, ktoré nedávno naťahoval. Vy ale máte právo, aby nad vaším dvorom či záhradou neviedol žiadny kábel, ak si to neželáte a sú aj iné možnosti, ako vedenie viesť na cieľovú adresu.

Je úplne jedno, či veríte na elektrický smog alebo nie, či vám vadí elektromagnetické vlnenie alebo to považujete za výmysel. Pre laxný prístup „naťahovačov“ aj ľudí, ktorých sa to týka, vyzerajú stĺpy a ulice našich obcí tak, ako vyzerajú. Ak je možnosť, hoci malými postupnými krokmi, situáciu zlepšovať, urobte to. Najmä ak je legislatíva na vašej strane.

One Comment

  1. Zdravím. Úplne súhlasím, tie káble na dvoch stlpoch, ktoré vidím z okna, strašný pohľad. „Estetický zážitok“ a v noci horor.
    A čo so starým ´socialistickým dreveným dvojstĺpom´ alias opachou, na ktorú si Telekom pripevnil trubku, cez ktorú vedú štyri káble a nimi dodáva internet trom našim susedom. Stĺp stojí na našom pozemku na mieste, kde bude posuvná brána na vstup auta na pozemok, verejná komunikácia je v tej časti veľmi úzka.
    Myslím si, káble na dodávanie internetu nie sú zariadením verejného záujmu, a nie je ani vecné bremeno v LV. Tak čo sa s tým dá robiť?
    Ďakujem za komenty.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.