Na vertikálnu podporu okrasných aj úžitkových rastlín sa v záhradách používajú rôzne opory. Jedným z obľúbených spôsobov sú rôzne veľké kusy takzvaných kari-sietí, teda zváraných sietí z oceľových tyčiek, primárne určené na spevňovanie betonárskych konštrukcií a plôch. Konštrukcie zo železa je potrebné chrániť pred vplyvom počasia.
Betonárske siete sú k dostaniu v rôznych veľkostiach. Oká siete bývajú v rozmeroch 10 x 10 až 15 x 15 cm a hrúbka tyčí je tiež rôzna. Pre záhradnícke opory sú najpoužívanejšie priemery 4 alebo 6 mm, ale nie sú výnimkou ani siete s tyčami priemeru 8 mm. Tie sú už ale dosť robustné a ťažké na manipuláciu a aj drahšie. Základný rozmer celej siete býva 2×3 metre a do betónových plôch sa zväzujú drôtom do väčších celkov. Pre použitie v záhrade sa skôr delia. V tenších prevedeniach postačia kvalitné nožnice na oceľové drôty príslušnej miery alebo menšia rozbrusovacia píla.
Kusy oceľových sietí môžete zapichnúť do zeme, prípadne ich spevniť drevenými kolíkmi alebo oprieť o seba dve plochy do tvaru stanu (písmena „A“) a na vrchu ich spojiť či už oceľovým drôtom alebo plastovými sponami. Ďalšou možnosťou je osadiť do zemnej skrutky oceľový stĺpik a kus kari siete k nemu uchytiť dvomi alebo tromi oceľovými závitovými tzv. eska-páskami, pôvodne určenými na upevnenie gumových hadíc k nátrubkom.
Oceľové drôty kari sietí na vzduchu korodujú. Okrem toho, že dostávajú nepríjemnú hrdzavú hnedú farbu, znečisťujú tak nie len ruky ale aj odev záhradkára pri kontakte so sieťami. A vrstva hrdze postupne uberá z hrúbky železa, takže o pár rokov sú tenké siete oveľa menej pevné a môžu sa prelomiť alebo pokriviť. Preto je potrebné ich povrch ochrániť pred prístupom kyslíka zo vzduchu k železu, ktorý je príčinou korózie.
Aký materiál na ochranu železného povrchu použiť
Niekedy sa vám podarí kúpiť úplne nové karisiete, ktoré práve priviezli z výroby a neboli vystavené dažďu, takže nezačali korodovať a ich povrch je čisté železo. V takom prípade po ich nastrihaní alebo narezaní na potrebnú veľkosť ich stačí natrieť jednou vrstvou ochranného laku.
Dnes moderné ekologické akrylové farby je možné použiť aj na železné povrchy. Riedia sa vodou, ak je to potrebné, štetce sa umývajú vodou a neznečisťujú životné prostredie ani nepotrebujete mať zásobu špecifického riedidla na to všetko. Ak ste zo „starej školy“, tak iste radšej použijete syntetickú základnú farbu alebo syntetický email. Pri správnom použití majú dlhšiu životnosť.
Natrieť však sieťovinu nie je také jednoduché. Ak ju opriete o pomocnú konštrukciu (stĺpik, plot…), máte možnosť natrieť jednu stranu, zrejme však nie až úplne dole, kde sa dotýka podložky. Po zaschnutí prvej vrstvy musíte natrieť ešte zadnú stranu a na záver donatierať aj tie posledné miesta. Medzitým vždy umyť štetec, aby nezatvrdol a nemuseli ste použiť nový.
Veľkosť štetcov sa udáva v palcoch a na takéto nátery sa osvedčili ploché štetce o veľkosti 1/2″ (12 mm široké).
Ak sú vaše karisiete už poznačené koróziou, nezúfajte. Hrubú vrstvu ľahko odstránite oceľovou kefou (aby kusy hrdze neodpadávali pod štetcom) a tenšiu bez obáv prekryte špeciálnou farbou na skorodované oceľové konštrukcie, napríklad Alkyton. Je síce asi dvojnásobne drahšia, než bežné nátery, ale obsahuje látky, ktoré pri styku s koróziou ju chemicky zastabilizujú a zabránia ďalšiemu hrdzaveniu konštrukcie. Odpadá tak zdĺhavé obrusovanie, chemické odstránenie korózie, základný náter a vrchný email. Jeden náter zvládne všetko a ochráni vaše záhradné konštrukcie na dlhé roky.
Náterové hmoty dostanete v širokej farebnej škále a záleží len na vás, akú farbu si vyberiete. V záhrade sa nám najlepšie osvedčili tmavá zelená (olivová – RAL 6004; robia sa v nej plotové konštrukcie) alebo sivá farba. Záleží len na vás, či necháte oporné konštrukcie splynúť s okolím alebo ich chcete mať vo výraznej farbe.