Skalka na záhrade ‒ ako ju založiť

Upravená skalka je pôvabnou dominantou každej záhrady. Hoci založenie stojí istú námahu, vyplatí sa napnúť sily a pustiť sa do jej výstavby. Za odmenu získame malebný záhradný prvok, ktorý bude prinášať potechu pre oči a stane sa zdrojom obdivu každého návštevníka.

Výber pozemku

Skalka by mala zapadnúť do prirodzenej architektúry záhrady. Priamo sa nabáda umiestniť ju blízko kamenného chodníčka, schodíkov alebo terasy, s ktorými bude tvoriť harmonický celok. Situovaná by mala byť na južnú alebo východnú stranu. Zvážte veľkosť plánovaného diela. Skalka bude potrebovať určitú starostlivosť, takže počítajte s časom, ktorý do nej do budúcnosti chcete investovať. Skalku možno vytvoriť aj celkom miniatúrnu, napríklad medzi nášľapnými kameňmi chodníčka alebo osadením kamennej nádoby. Nemala by byť umiestnená pod stromami, aby ste si pri údržbe nepridávali prácu v podobe opadaného lístia alebo ihličia. Zatienená poloha by vás tiež obmedzovala vo výbere skalničiek. A na kedy výstavbu skalky načasovať? Pustiť sa do budovania môžete na jar alebo na jeseň. Na jar, v suchšom počasí, pôjde práca lepšie od ruky, v prípade jesenného založenia získajú kamene cez zimu potrebnú stabilitu.

Ideálny pozemok pre založenie skalky by mal byť zvažujúci. Je možné ju vybudovať aj v rovine, ale potom nebude pôsobiť prirodzene ako v teréne, ktorý potrebný sklon má. Ak dostatočná svahovitosť pozemku chýba a vy máte skalničky radi tak, že sa bez nich nezaobídete, môžete sa pustiť do výstavby aj v tomto prípade. Nesnažte sa však, aby skalka čnela príliš do výšky. Nemala by sa stať dominantným útvarom, ktorý by prirodzene nenadväzoval na ďalšie prvky v záhrade. Kamene v tomto prípade umiestňujte skôr na plocho a rastlinky vysádzajte medzi ne alebo do škár. Avšak ak pre stavbu skalky na záhrade naozaj nie je vhodné miesto, nie je nutné ju stavať za každú cenu.

Úprava pozemku

Zvolený pozemok je nevyhnutné dôkladne pripraviť. Základom úspechu je eliminácia všetkých burín. Ak ste ortodoxný mestský záhradkár, pozemok zrýľujte a odstráňte všetky korene a hľuzy. Predídete tomu, že vám skalka onedlho zarastie burinou. Zvlášť odolné sú pupenec, pýr, žihľava alebo púpava, ktoré korenia hlboko v zemi a keby ste ich odstraňovali až po založení, mohli by ste poškodiť už vysadené rastliny. Vyplejte ich buď ručne alebo použite herbicíd. V prípade použitia herbicídu s vysádzaním skalničiek pár dní počkajte, než z pôdy vyprchá. Ako prírodný, ak chcete permakultúrny záhradkár, iste viete, že pod skalku stačí položiť geotextíliu, ktorá nepustí k pôde svetlo a tým zabráni klíčeniu semien a rastu buriny z koreňov. Ušetríte si tým nielen čas a námahu, ale aj spodnú vodu od zbytočnej chémie. Predtým sa pod skalku pokladala drenáž, tu ale môžete za súčasného skôr suchého podnebia vynechať. Ak predsa len chcete, aby zo skalky bola prebytočná voda odvádzaná, použite 30 i viac cm hrubú vrstvu drenáže tvorenú kamennou suťou alebo štrkom. S výhodou použijete aj staré škridle, položené na geotextíliou.

Súvisiace:  Krmítka pre vtáky
Základ kamennej špirály proti prerastaniu buriny
Poskladané kamene pred vložením substrátu

Výber kameňov

Pri výbere kameňov dodržujte základné pravidlá, aby skalka pôsobila prirodzene. Kamene pre jej výstavbu by mali pochádzať zo záhrady alebo jej blízkeho okolia. Ak chýba na záhrade potrebné množstvo kameňov, možno ich po dohovore nazbierať v lese alebo sa opýtať v najbližšom lome. Iste vám ich radi za odvoz venujú aj majitelia polí, kde sa mnohokrát pekné kamene vyskytujú a poľnohospodárom robia vrásky a ničia im stroje. Výberu kameňov je nutné venovať zvláštnu pozornosť. Vyhnite sa čomukoľvek nepôvodnému alebo dokonca exotickému. Umelým a nevkusným dojmom budú pôsobiť vyhladené a pravidelné okruhliaky, veľké kusy kryštalického kremíka, príliš svetlé vápence alebo travertín. Vyberajte tiež kamene bez ostrých hrán. Obľúbené skalkové stálice sú bridlice, opuky, ruly a pieskovce. Pridanou hodnotou všetkých kameňov je patina lišajníkov, rias a machov.

Usadenie kameňov

Pri usadzovaní kameňov dôkladne premýšľajte a pravidelne sa na vznikajúce dielo pozerajte z riadneho odstupu. Uvedomte si, že nestaviate malé hory, ale využívate prirodzených vlastností terénu. Oplatí sa dať si načas a starostlivo skúmať a skúšať polohu každého kameňa. Zostaviť kamene do prirodzeného útvaru je umenie, hlavne nesmú vyčnievať žiadne ostré hrany. Z najväčších kameňov postavte základ skalky – zapúšťajte ich do zeme asi z jednej tretiny. Inšpirujte sa v prírode – najmohutnejšie balvany sa nachádzajú na úpätí kopcov a menšie na ich vrcholoch.

Kamene nestavajte na výšku, zabudovávajú sa na plocho, aby z terénu nevyčnievali neprirodzene. Pri skladaní kameňov sa veľakrát stane, že niektorý z nich budete umiestňovať niekoľkokrát, kým dielo nebude dokonalé. Medzi kamene a do štrbín, do ktorých budete vysádzať rastliny, utlačte substrát. Ak je zemina príliš ílovitá, premiešajte ju s pieskom. Možno pridať aj trochu listovej hrabanky alebo kompostu, aby rastliny mali do začiatku dostatok živín.

Vysádzanie rastlinami

Skalničky sú medzi záhradkármi veľmi obľúbené. Niet sa čomu čudovať. Sú pestro vyfarbené, nenáročné na starostlivosť a väčšinou nepotrebujú ani hnojenie. Dobre sa vyrovnajú aj so suchším podnebím. Slovensko sa radí medzi skalničkárske veľmoci. Záhradníci organizujú burzy kvetín a vymieňajú si skúsenosti. Tieto stretnutia sú cenným zdrojom inšpirácie a poznatkov. Pri výbere tých správnych skalničiek neváhajte a požiadajte skúsenejší pestovateľov o radu. Ďalšie informácie nájdete v odborných knihách. Pri vhodne zvolených rastlinách sa zo skalky môžete tešiť od jari do jesene.

Rastliny sa musia postupné zapojiť

Skalničky vysádzajte do škár a štrbín aj s koreňovým balom. Druhy plaziace sa po povrchu pôdy umiestňujte do hornej časti skalky, vzrastom vyššie skalničky do jej spodného poschodia. Po výsadbe okolie rastliniek zasypte štrkom. Štrk zabráni vyrastaniu buriny a udrží vlhkosť u koreňov. Rastliny sa čoskoro rozrastú, už druhú sezónu sa môžete tešiť z ich zväčšujúcich sa trsov a bohatých kvetov.

Súvisiace:  Jedlé divé rastliny
Po dvoch rokoch

Voľba skalničiek sa riadi podľa toho, koľko slnko príslušná rastlinka potrebuje. Lomikamene, nízke floxy, taričky, turany či najrôznejšie materine dúšky – tie všetky vyžadujú oslnené stanovište. Na stranu najviac naklonenú k slnku sadíme skalnice a rozchodníky, ktoré sa zmestia aj do tých najužších škár. Rozchodníky budú spestrovať skalku aj mimo dobu ich kvetu. Majú totiž zelené lístky s nádychom do fialova. Do polotieňa vysádzame prilbice, kamejk, zbehovce, prvosienky, ale aj niektoré kultivary materinej dúšky, veroniky, heuchery alebo exotické opuncie. Polotieň až tieň svedčí aj papradiam, sasankám alebo čechravám. Skalka môže byť pôvabná aj v zime. To zaistia stálozelené trvalky a byliny a tiež rastliny kvitnúce v skorých jarných mesiacoch. Trebárs čemerica rozkvitá už v januári. Vysadiť môžeme aj neopadavé trpasličí ihličnany. Zelené po celý rok budú azorely, vresy, tarice alebo devätorník. Na zimu sa odporúča chúlostivejšie skalničky prikryť čečinou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.