Oplotenie aj bez betónovania

Ochrana záhrady ako celku alebo jej rozdelenie na viaceré časti sa nezaobíde bez oplotenia. Rovnako tak dvor pri dome je potrebné rozčleniť, najmä ak chováte hydinu či psa. Najjednoduchším riešením je vybudovať plot z pletiva. Fyzicky rozdelí plochu, ale opticky ju necháva prepojenú a nebráni vám vo výhľade na celý pozemok. Najnáročnejšou prácou pri budovaní oplotenia je osadenie stĺpov. Mnoho síl aj náklady vám ušetria nové technológie.

Pletivá pre oplotenie záhrad a dvorov dostať v rôznych výškach a záleží len od vás, či si plochy rozčleníte pletivom vysokým 150 cm, čo nebráni pohľadu ponad plot, ale udrží drobné zvieratstvo na určenom mieste, alebo potrebujete plot vysoký 1,8 či dokonca 2 metre, aby ho nepreskočil statný pes či nepreletela rozvášnená sliepka. Jednotlivé časti záhradky pôsobivo oddelí aj plotík o výške jeden meter, pričom ide skôr o symbolické rozdelenie alebo o snahu zabrániť deťom behať po celej záhrade a zničiť tak krehkú zeleninu.

Bez ohľadu na to, aký druh a výšku pletiva zvolíte, pri budovaní oplotenia musíte najskôr postaviť stĺpy, ktoré pletivo ponesú. Použiť môžete betónové stĺpy, stĺpy z oceľových rúr alebo štvorhranných profilov, dnes už dodávaných ako pozinkované alebo pozinkované a poplastované pre ešte väčšiu životnosť. No a klasikou sú drevené koly.

Pre všetky druhy stĺpov treba najskôr v zemi vykopať jamy alebo použiť ručný či motorový zemný vrták a potom stĺpy upevniť. Udusaním zeminy, udusaním štrku alebo zabetónovaním. Alebo použiť zemné skrutky.

Čo sú to zemné skrutky

Zemné skrutky sú hrubé oceľové kužeľové rúry s hrubou žiarovo pozinkovanou vrstvou, ktoré sa ručne alebo pomocou strojného vybavenia zavŕtajú do pôdy. Do ich valcového otvoru na vrchu sa upevňujú tvarové podložky pre ďalšie konštrukcie alebo sa do nich vkladajú oceľové stĺpiky. Ich kolmosť sa nastavuje tromi oceľovými skrutkami a proti vytrhnutiu sa fixujú nasypaným drveným kamenivom do medzery medzi vnútornou stenou zemnej skrutky a vonkajším obvodom vloženého stĺpika. Trecí uhol zaistí, že sa ostrými hranami kamienky „zahryznú“ do ocele a nie je možné stĺpik v skrutke otočiť alebo vytiahnuť. Na prvý pohľad sa to mnohým ľuďom zdá ako nepravdepodobné, ale kto už niekdy potreboval stĺpik zo zemnej skrutky vytiahnuť vie, že je to veľmi náročná práca.

Pri ručnom osádzaní zemných skrutiek a pri montáži stĺpov pomáha jednoduchá stĺpiková vodováha.

Pre bežné použitie sa dodávajú zemné skrutky s vonkajším priemerom 60 alebo 68 mm a s dĺžkou 550, 650 a 800 mm. Objednať sa dajú aj dlhšie skrutky prípadne ich valcové nástavce. Väčšie dĺžky sa používajú do menej únosnej pôdy alebo keď je potrebné na vruty osadiť ťažšie konštrukcie. Pretože zemné skrutky sú vhodné nie len na stavbu plotov, ale aj ako základ pre chatky, terasy alebo pre bilboardy.

Súvisiace:  Ako využiť orechové lístie v záhrade
Osadenie zemnej skrutky pomocou tyče alebo montážneho kľúča je rýchle

Ideálnym časom pre osádzanie zemných skrutiek je jar alebo jeseň, kedy je pôda relatívne vlhká, ale pevná. Rozširujúci sa závit postupne roztláča pôdu okolo tela skrutky a tým ju zhutňuje. V štrkových alebo kamenistých pôdach je vhodné predvŕtať si osu diery pre skrutku vrtákom do betónu ručnou akumulátorovou vŕtačkou, osvedčil sa vrták priemeru 12 alebo 18 mm a dĺžkou 600 mm s takzvaným SDS upínaním, ktoré bez problémov uchytíte aj v niektorých akuvŕtačkách.

Ak osadzujete zemné skrutky uprostred leta v úplne suchej pôde, pomôže okolie vrutu preliať jedným vedrom vody, ktorá vsiakne do hĺbky a pôdu zmäkčí.

Sú situácie, kedy ste nútený postaviť stĺpiky alebo inú konštrukcie v zime. Pre klasické betónovanie nemysliteľná situácia, rovnako ako kopanie do zamrznutej pôdy. Ani pre zemné vruty to nie je ideálny čas, ale aj do zamrznutej pôdy viete zemnú skrutku dostať, pravda za použitia jednej finty.

Horúca voda pomôže

Po vymeraní miesta pre zemné skrutky prevŕtajte zmrznutú zem príklepovou vŕtačkou už spomínaným vrtákom priemeru 12 mm do hĺbky asi pol metra. Potom 10 cm dlhým vrtákom vyvŕtajte na kružnici priemeru cca 8 cm okolo stredovej diery ešte päť či šesť dier do zeme. Keď nasadíte zemnú skrutku hrotom do predvŕtanej diery, začne sa pomaly zakrúcať do zeme, kým jej kužeľové rozšírenie už nebude vládať zamrznutú pôdu roztláčať.

Pomocou zemných skrutiek osadíte stĺpy aj v zime

Vtedy príde na rad horúca voda, zohriata v elektrickej rýchlovarnej kanvici alebo v kovovom čajníku na plynovom variči. Pomaly oblejte okolie skrutky, voda vnikne aj do okolitých vyvŕtaných dier a pôdu rozohreje. Za mierneho kolmého tlaku môžete pokračovať v zavrtávaní zemnej skrutky do požadovanej hĺbky.

Trenie fixuje stĺpy

Do osadených zemných skrutiek vložte oceľové stĺpy a pomocou stĺpovej vodováhy ich usaďte v kolmej polohe dodávanými pozinkovanými skrutkami v zemnej skrutke. Keď sú stĺpy vyrovnané, prichádza čas na ich dokonalé zaistenie v skrutke a tým aj v zemi.

Rôzne návody odporúčajú používať drvené kamenivo frakcie 2-5, teda veľkosti jednotlivých kúskov od 2 do 5 mm. Pretože vnútorný priemer zemnej skrutky 60 mm je cca 57 mm a priemer stĺpa 48 mm dáva rozdiel 9 mm, teda pri osadení stĺpa presne v ose skrutky vychádza 4,5 mm medzera okolo stĺpa.

Stĺpik sa najskôr fixuje v kolmej polohe skrutkami vo vrute

Život však nevychádza ideálne a ani montáž plota na zemné skrutky nemusí byť vždy taká. Pri mierne vychýlenej skrutke potom môže stĺpik pri snahe o kolmé postavenie dotýkať sa na jednej strane steny skrutky a na druhej vychádza väčšia medzera.

Súvisiace:  Elektrická alebo motorová "motyka"

Keď však skombinujete oceľové poplastované stĺpy priemeru 48 mm so zemnými skrutkami 68 mm, aj pri mierne sklonených vrutoch osadíte bez problémov stĺpiky pomocou bežne dostupného kameniva frakcie 4-8. Zoženiete ho v každej betonárni doslova za facku.

Drvený štrk pevne spojí stĺp s vrutom v zemi

Krajné stĺpy plotov potrebujú šikmé opory stĺpov, aby sa neohýnali pod ťarchou pletiva. Tie bývajú priemeru 38 mm, takže pre ne môžete použiť aj menšie zemné skrutky 60 mm, ale keďže sa oveľa ťažšie osádzajú pod správnym uhlom, väčšia vôľa nie je na škodu a preto aj pre vzpery je lepšie použiť rovnaké zemné skrutky, ako pre stĺpy.

Stavať ploty môžete kedykoľvek

Stavba plotu bežnými postupmi je náročná a okrem partie šikovných pomocníkov potrebujete aj vhodné počasie. Nesmie byť mokro, nesmie byť veľmi sucho, nemalo by pršať a určite nemôže byť zima a mráz. Keď sa rozhodnete namiesto výkopov a betónu použiť zemné vruty, nie len, že nezáleží na počasí, ale ani na počte ľudí. V núdzi osadíte stĺpy pre ploty aj sám, samozrejme že vo dvojici ide práca rýchlejšie, a partiu využijete pri montáži pletiva.

Keď si prepočítate náklady na vŕtanie dier, betónovú zmes aj prepravu zeminy voči cene zemnej skrutky, vyjde to na jedno. Nemusíte však čakať na vytvrdnutie betónu. Ráno začnete osádzať stĺpy a večer môže byť váš plot hotový.

4 Comments

      1. Dobrý. Záleží od typu skrutky, môže to byť 19 aj 27 cm, treba vyskúšať konkrétny typ.
        Vzperu dávam rovnako dlhú, ako je stĺpik (na rovine), potom mi vychádza jej ukotvenie v optimálnej výške pri uhle 60° (od zeme).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.