Obrábanie pôdy je náročná činnosť. Kým na rozsiahlych poliach pomáhajú traktory, pre mnohé záhrady a záhradky sú neprimerane veľké. Ale ručné rýľovanie je namáhavé a dlho trvá. Je jasné, že každá mechanizácia, ktorá odbremení záhradkárov od tejto činnosti je vítaná. Na úpravu pôdy pred sejbou a výsadbou sa používajú rotavátory a kultivátory.
Rôzne stroje na úpravu pôdy a práce v záhrade sú medzi malopestovateľmi obľúbené. Súhrnný názov „malá mechanizácia“ presne označuje, na čo sú určené. Na prácu v relatívne malých záhradkách a záhumienkach, všade tam, kde si chce pestovateľ uľahčiť prácu, kde ale súčasné veľké traktory a za nich pripájané stroje pre svoju veľkosť sa nedostanú. Alebo vzhľadom k ich veľkému výkonu sú neefektívne, najmä keď preprava na miesto práce trvá dlhšie, ako samotný výkon.
A tak kým na jednej strane rastie veľkosť a výkonnosť poľnohospodárskych strojov, na druhej zase sa ich veľkosť znižuje, aby boli cenovo dostupnejšie a efektívnejšie v záhradách. K obľúbeným dvojkolesovým traktorovým pohonom s možnosťou navesenia rôzneho náradia sa dokonca objavili elektrické traktoríky. Táto novinka dopĺňa už dlhšie dostupný elektrický fúrik. Oba stroje reprezentujú opačné póly záhradkárskej mechanizácie. Na jednej strane sa objavujú ucelené systémy s univerzálnou pohonnou jednotkou, na druhej sú špecializované jednoúčelové stroje. Obe stratégie majú svoje výhody aj nevýhody.
Keď dávate prednosť menšej záťaži poľnohospodárskej pôdy a nevadí vám trochu väčšia prácnosť, ale na druhej strane sa nechcete „urýľovať k smrti“, presne pre vás sú určené kypriče pôdy. Používajú sa pre jarnú úpravu pôdy a rozdrobenie hrúd zeme, ak ste na poli vykonali na jeseň orbu pluhom.
Elektrický kultivátor využijete v prípade, že máte záhon v blízkosti domu a teda dokážete k nemu privesiť predlžovacím káblom elektrický prúd. Alebo máte benzínový generátor elektriny. V každom prípade sú vhodné len pre malé záhony o ploche desiatok štvorcových metrov alebo do skleníkov. Najmä pre to, že sa celkové príkony predávaných elektrických kultivátorov pohybujú od 500 do 1500 W.
Oveľa väčší výkon a tým možnosť obrábať väčšie plochy s menšou námahou majú motorové kultivátory. Kým tie elektrické dostali prezývku „elektrická motyka„, pretože v záhradkárskej praxi slúžia namiesto motyky, tak motorové rotavátory v niektorých prípadoch dokážu nahradiť aj menší pluh. S natankovanou nádržou paliva je ich motor nezávislý od miesta, kde máte svoje záhradkárske zázemie a môžete s ním kypriť pôdu tak dlho, ako sami vládzete.