Presádzanie starších stromov

Určite ste sa už stretli so situáciou, že pekný a rodiaci ovocný strom by ste potrebovali premiestniť inam. Každý pestovateľ má bohaté skúsenosti so sadením nových ovocných stromčekov. Ale ako je to s presádzaním starších stromčekov a aký najstarší strom ešte môžeme presadiť?

Vôbec neplatí, že ovocný strom nemôžeme presadiť. Dokonca neplatí ani to, že ovocné stromy môžeme presádzať, kým začnú rodiť. Stačí, keď si uvedomíte, koľkokrát ste v záhradných marketoch videli staré stromčeky pestované vo veľkých kontajneroch, ktoré čakali na svojho nového majiteľa. Alebo koľkokrát ste videli špeciálne stroje, ktoré silou hydrauliky vyhĺbili šiestimi alebo ôsmymi oceľovými špicmi hlbokú a širokú jamu a rovnakým spôsobom vybrali statný strom zo zeme, aby ho usadili do tejto jamy na úplne inom mieste. A všetky takto presádzané stromy sa ujali a dobre prosperujú.

Takže dajú sa presádzať aj staršie stromy, len to chce mať správne vybavenie a urobiť celú operáciu tiež správne. A ide to urobiť aj v amatérskych podmienkach záhradkára a pestovateľa bez kupovania lebo prenájmu drahých strojov.

Dôvodov na presádzanie starších a rodiacich ovocných stromov môže byť viacero. Povedzme že chcete na pozemku postaviť nový prístrešok, rozšíriť cestu alebo zmeniť rozloženie zelene. Vyťať „zavadzajúci“ strom je jednoduché, no ak rodí obľúbené ovocie, nechcete oň prísť. Samotný výrub je necitlivý prístup, ak existuje iná možnosť, ako vyriešiť priestorový problém. Aj vysadenie stromčeka rovnakej odrody, len si chvíľu počkáte na novú úrodu. Presadenie ovocných stromov z jednej záhrady do druhej má význam aj vtedy, keď ste kúpili nový pozemok a okrem sťahovania zariadenia domu si chcete so sebou zobrať aj svoje ovocné stromy a kríky.

Vykopanie staršieho stromčeka

Presadiť dvadsaťročný alebo starší košatý strom asi nie je najľahšie, ale u moderných nízkokmenných stromčekov to nemusí byť problém. Na obrázku je osemročná nízkomenná čerešňa. Na začiatok ostrým rýľom bež špica je potrebné urobiť kruh okolo kmeňa o priemere asi 120 cm. Tým sa prerušia všetky korene, vedúce do strán. Potom je potrebné rýľom a štychárom (úzky dlhý rýľ) opatrne medzi koreňmi vybrať čo najviac zeminy. Občas si je treba pomôcť aj malou záhradníckou lopatkou.

Po odstránení čo najväčšieho množstva hliny spomedzi koreňov prichádza na rad asi najťažšia práca. Zistiť, kam smerujú ďalšie korene presádzaného stromu a prerušiť ich. Rýľom, štychárom, sekerkou, aj pod stromom. Pomôcť si môžete opatrným kývaním stromu do bokov. Dôležité je, aby ste korene prerušili na okraji koreňového bálu, nie pri kmeni.

Súvisiace:  Zelenina pestovaná na balkóne
Prevoz vykopaného stromu

Vykopanému stromu po vybratí z jamy opatrne očistite korene od zvyškov zeminy. Je to preto, aby bol strom čo najľahší na prenášanie. V rámci jednej záhrady ho môžete preniesť napríklad na pevnej plachte alebo previesť Motúčkom, na väčšie vzdialenosti asi vlečkou za auto, strom musíte pevne ukotviť, aby sa cestou nehýbal a nespôsoboval dopravné problémy.

Na novom mieste vykopte jamu, pokiaľ možno už pred prevozom stromu, o niečo širšiu, ako sú vykopané korene stromu. Na spodok nasypte kompost alebo kúpený záhradnícky substrát. Do jemnej zeminy budú nové korienky lepšie vrastať. Korene skontrolujte, poškodené odstrihnite. Pred zasypaním neuškodí použiť dávku mykoríznych húb a aktivátora zakoreňovania.

Sadenie stromu na novom mieste

Všetko náradie a substrát si môžete priviesť na miesto sadenia motorovým fúrikom.

Elektrický fúrik je výdatným pomocníkom v záhrade

Okolo stromčeka vytvorte záchytnú jamu, ktorá udrží vodu v blízkosti koreňov. Po zasadení stromu na nové miesto je potrebné ho poriadne poliať, aspoň dve či tri vedrá. Nejde ani tak o vodu pre korene, ako o to, aby voda vytlačila zo zeme okolo korienkov prebytočný vzduch. Nezabudnite na kolík, pevne zabitý do zeme, ku ktorému stromček priviažte, aby ho vietor nevychýlil. Kolík dajte z južnej strany, aby bránil v zime prehrievaniu kmeňa slnkom, zabránite tak popraskaniu kmeňa.

Korene stromu očistite, ale nepoškoďte

Vykopanie jedného stromčeka môže trvať tak hodinu či dve, v závislosti od tvrdosti pôdy a komplikovanosti koreňového systému.

V zásade sú dve obdobia na sadenie stromčekov, a tie isté obdobia platia aj pri presádzaní starších stromov. Na jeseň sa odporúča sadiť stromy preto, že majú čas sa zakoreniť a zem je vlhkejšia, ako býva v lete. Podmienkou je, že ich nesadíte krátko pred mrazmi. Na jar nehrozí, že by stromčeky zamrzli, ale pôda skôr vysýcha. Odporúčame sadiť a presádzať ovocné stromy na jar, ale je treba ich prvý rok pravidelne zalievať, keď neprší.

Z čerstvo presadeného stromčeka treba odstrániť kvety

A prvú jar odstrániť všetky kvety. Môže vás síce tešiť, že sa stromčeky ujali a dobre sa im darí, ale kvitnutie a potom vývoj plodov stromčeky veľmi vysiľuje a po presadení by to mohla byť ich posledná úroda. Preto obetujte prvú úrodu na novom mieste a doprajte stromčekom čas na poriadne zakorenenie. Odmenia sa vám bohatou úrodou nasledujúci rok.

Po presadení môžete zakrátiť konáre, strom by mal mať veľkosť koruny prispôsobenú veľkosti koreňov. Presvetlenie koruny a skrátenie konárov tiež pomáha lepšiemu zakoreneniu po presadení. Ak ste vybrali stromčekom dobré miesto, odmenia sa vám veľkými prírastkami už koncom leta a na druhý rok.

Súvisiace:  Ochrana ovocných stromov pred zimným obdobím

Presadiť staršie ovocné stromy nie je problém. Stačí celému procesu venovať dostatok pozornosti a už onedlho vám môže robiť váš obľúbený strom radosť na novom mieste.

3 Comments

  1. Dobry den. Teraz v novembri som zasadil 4 stromceky ovocne. Dve jablone, ceresnu a broskynu. Problem je, ze som ich zasadil od seba vo vzialenosti 3,5-4 metre. Jablon, ceresna, broskyna a jablon, v takom poradi. Je to problem? Alebo ich nechat tak a postupne si formovat korunky? Za radu Vam vopred dakujem.

    1. Môžem vedieť, aký ste mali dôvod dávať ich v takej vzdialenosti? Aj keď záleží od toho, aké stromčeky ste sadili. Pôvodné odrody by v takej vzdialenosti nerástli dobre, Hričovského štepence na slaborastúcich podpníkoch by sa zmestili, ale by po pár rokoch pokapali, podľa plánu.
      Ak sú to nové stromčeky a máte miesto, budúcu jeseň ich presaďte. Ak nie, tak už len strihať a pripravovať sa o úrodu.

  2. Dobry den,
    Kupil som pozemok na ktorom chcem zacat stavat, kedze su tam velke mohutne stromy (jedla, lipa, breza, …), a nechcem ich drasticky zlikvidovat (maju cca 40 rokov a vysku asi 15-20m
    – vacsina je zdrava). Je mozne taketo stromy napriklad zrezat v nejakej vyske (neviem so prrdstavit prevoz takych stromov v celku) a presadit na nove miesto?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.