Budovať záhradu úžitkovú alebo okrasnú?

Každý máme iný dôvod, prečo budovať záhradu. Každý sme dostal iný impulz, ktorý nás „vyhnal“ do prírody. A preto je aj každá záhrada iná. Každý od pobytu v nej očakávame niečo iné. Oddych od ruchu veľkomesta, produkciu ovocia, potešenie z farebných kvetov, relax pri žblnkajúcej vode alebo dopestovanie vlastnej bio-zeleniny. Podľa toho aj väčšina ľudí rozlišuje dva základné druhy záhrady. Úžitkovú a okrasnú. Skutočne to ale musíme od seba oddeľovať?

Klasické delenie záhrad je vidieť najmä pri domoch na vidieku. V prednej časti, medzi ulicou a domom, domáca pani pestuje kvety a často súťaží so susedkami, ktorá má krajšiu okrasnú záhradu pri dome. A za domom sú prísne úžitkové hriadky zeleniny, kríky ovocia alebo ovocné stromy. Ak nie sú v ulici predzáhradky, tak za domom je hneď okrasná záhrada a za ňou skryté úžitkové plochy. Zväčša v zemi vychodené chodníky, ktoré po daždi pripomínajú stavenisko, niekedy sú cez ne položené dosky, prípadne betónové dlaždice či pás gumolitu. Nič, čím by sa gazdiná chcela chváliť. Do takejto záhrady sa chodí robiť, neskôr zberať úroda, potraviny pre rodinu. Tu sa nerelaxuje, tu je všetko podriadené efektívnosti.

Klasické hriadky zeleniny

Keď hlava rodiny dospeje k záveru, že oni sa už narobili dosť, že majú svoje mestské zamestnanie, kde zarábajú toľko, aby rodina mala všetko, čo potrebuje a chce, tak sa stráca dôvod obrábať úžitkovú záhradu za účelom pestovania potravín, ktoré sa dajú pohodlne kúpiť v supermarkete. Vtedy dochádza k druhému extrému. Záhrada je za značných investícií pretvorená v záhradu okrasnú, kde sa nerobí nič, len oddychuje. Nanajvýš tak griluje s priateľmi a kolegami z pracoviska. Plocha neprináša žiadny hmatateľný úžitok, majitelia síce neprestávajú pôdu obrábať (kosiť trávu, strihať kríky, polievať kvety a trávnik), ale nedosahujú žiadnu úrodu. Všetko, čo tu vyrastie, sa stáva odpadom, za ktorého likvidáciu sa opäť platí.

V okrasnej záhrade sa nedá nič zjesť

Častým argumentom pre prerobenie úžitkovej záhrady na okrasnú je skutočnosť, že majiteľom záhrady pribúdajú roky a ubúdajú sily. Nevládzu už tak dlho pracovať na záhrade a majú pocit, že si zaslúžia po rokoch driny aj trochu odpočinku. U mladých majiteľov je to zase strach pred hrdlačením po návrate zo zamestnania. A keďže mnoho ľudí už prišlo na to, že ani okrasná záhrada nie je bezúdržbová, stále častejšie sa ako základný materiál v záhradách objavuje zámková dlažba alebo štrk na geotextílii. Je to ale vôbec ešte stále záhrada?

Súvisiace:  Kedy ošetriť jablone proti obaľovačovi
Štrk namiesto trávy?

Tak sa pojem „záhrada“ už nepoužíva na prírodné miesto, produkujúce ovocie, zeleninu a kvety, ale plocha mimo domu, pod voľným nebom. Namiesto výhľadu betónový plot, namiesto priestoru ohraničené miesto. Dobrovoľné väzenie?

Rozmýšľali ste skúsiť to skombinovať?

Čo tak pestovať kvety vedľa zeleniny? Mať rôzne rastlinky pekne pokope? Že je to chaos? A kde v prírode ste videli pravidelné plochy monokultúr? To len človek si vie takto vyrobiť problémy so škodcami a chorobami rastlín. A následne musí používať proti nim chemickú ochranu. Na plodiny, ktoré následne je.

Kombinácia kvetov, zeleniny a ovocia v záhrade premení drinu na relax

Iste, skombinovať okrasnú a úžitkovú záhradu do jednej chce zmenu myslenia. Chápať záhradu inak. Zistiť, že napríklad cibuľa s jahodami je samoochranná kombinácia, odpudzujúca škodcov. Že tri farebné ruže medzi paprikami nie sú problém. Že nemusia byť všetky paradajky na jednom mieste a že pestovanie jahôd na viacerých miestach v záhrade nepridáva prácu navyše, ale dovolí sa „napásť“ kedykoľvek a kdekoľvek v záhrade. A baví to aj deti.

Pestovanie jednej plodiny na viacerých miestach záhrady dáva väčšiu šancu na úrodu, keď príde nečakané sucho. Alebo nečakané dažde. Na každom mieste sa zelenine darí inak, každé miesto má svoje výhody pri inom vrtochu počasia. Vždy budete mať aspoň časť úrody. A kvety medzi užitočnými rastlinami, napríklad nechtík lekársky či kapucínka, nie len ozdobia záhradu, ale ju aj chránia.

Jeseň v okrasnej úžitkovej záhrade

Keď sa postavíte do dverí domu a vidíte tie veľké plochy paprík, paradajok, veľké jahodovisko, čo vás ako prvé napadne? Drina, zase veľa roboty. No keď si skombinujete zeleninu, drobné ovocie a kvety, vidíte vždy radosť a krásu.

A ešte jedna otázka napadne neskúsených záhradkárov, keď sa navrhuje kombinovať úžitkovú a okrasnú funkciu do jednej záhrady:

Ako sa okopáva pri zmiešaných záhonoch?

Už sme to v tomto článku spomenuli. Zmena záhrady z čisto úžitkovej alebo z čisto okrasnej na krásnu úžitkovú záhradu vyžaduje zmenu myslenia. Začať robiť veci inak. Menej driny a viacej uvažovania.

Okopávanie zeleninovej hriadky spôsobuje okrem odstránenia buriny vysušovanie pôdy a to si vyžaduje viacej zavlažovania. To ovšem spôsobí tvrdnutie pôdy na povrchu a rast buriny, čo si vyžaduje… neustály kolobeh driny v záhrade. A okopávať papriku, keď hneď vedľa sú ruže a o kúsok ďalej nechtík…

Burina nerastie na políčku preto, aby príroda nazlostila záhradkára. Rastie tu preto, aby sa pokúsila zakryť holú zem a zabránila tak jej vysušovaniu vetrom a slnkom a erózii. Keď chcete zabrániť Prírode v produkcii buriny, nenechávajte pôdu holú. Iste, medzi jahodami alebo viničom môžete mať trávnik, dokonca aj okolo kríkov ríbezlí alebo egrešov. Medzi paradajkami alebo kalerábom by to asi nešlo.

Súvisiace:  Ako využiť orechové lístie v záhrade

Ale stačí pôdu zakryť vrstvou slamy alebo sena, vytvoriť nástieľku a burina nemá dôvod ale ani možnosť tu vyrásť. Súčasne zem nie je prehrievaná a vysušovaná. Spotrebujete menej vody na zálievku a motyku môžete úplne odložiť. A ak je po daždi, paradajky alebo jahody neležia na zemi, nehnijú, ale sú na vrstve mulču, pekne v suchu.

Jahody zamulčované senom po daždi nehnijú
Mulč zo slamy vydrží aj dva roky

Zdá sa vám to príliš radikálne oproti vášmu doterajšiemu spôsobu pestovania? Máme pre vás tip. Vyskúšajte si to na malej ploche. Vyčleňte jeden kúsok vašej záhrady, kde si otestujete pestovanie bez okopávania, bez striekania, zato s mulčovaním a kombináciou viacerých rastlín. Sami na sebe odskúšajte, či vás to bude takto baviť, či sa vám to takto bude páčiť a či vám to ušetrí čas a peniaze. Vrátiť sa k hrdlačeniu s motykou môžete vždy. No ak zistíte, že kombinácia rastlín, rozdelenie pestovania na viacero miest a striedanie zeleniny s kvetmi spolu s mulčom vás baví, vyhovuje vám, pokojne ďalší rok rozšírte tento spôsob pestovania o ďalší kút záhrady.

Záhrada sa tak pre vás stane miestom, kam nechodíte len pracovať, ale kde skutočne žijete.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.