Krmítka pre vtáky

O potrebe prikrmovať vtáčiky v záhradách a okolo domov dnes už asi nikto nepochybuje. Je všeobecne známe, že drobné spevavé vtáky na jar a v lete spotrebujú enormné množstvo hmyzu pre seba a svoje mláďatá a je dobré, keď ho chytajú v našej záhrade, čím ju chránia. Preto by sme my mali v treskúcom mraze chrániť vtáčiky. Napríklad vhodným prikrmovaním.

V zime a najmä pod snehom je pre vtáky čoraz častejšie nájsť si potravu. Rôzne semená tráv a drobné bobule na kríkoch nemusia byť prístupné. Energiu vtáčikom dodajú semená, najmä olejnaté, ktoré im podávame v krmítkach.

Krmítka sa dajú dnes kúpiť v rôznych hypermarketoch, v záhradkárskych predajniach alebo si ich šikovní kutili vyrobia sami. Plastové môžu mať zaujímavé tvary a dobrú životnosť, drevené lepšie zapadnú do prírodnej záhrady. Ich spoločným znakom by malo byť, že majú byť umiestnené tak, aby sa k nim nedostala mačka (cez konár stromu alebo cez vrch plotu či nejakého prístrešku), že do krmítka nemá pršať a stekať voda z rozpusteného snehu, aby potrava pre vtáky nielen nenamokla, ale hlavne nezmrzla. A mali by sme mať možnosť doň semená ľahko dopĺňať.

Plastové krmítko so zásobníkom kupované v obchode

Neurobíte zle, ak krmítko zavesíte na konár tak, aby bolo vo výške 2 až 3 metre nad zemou, aby po lanku, na ktorom je zavesené, nemohol predátor zošplhať dole a aby v blízkosti krmítka nebolo sklo okna. Vyplašené vtáky by sa nárazom do neviditeľnej prekážky mohli vážne zraniť.

Ozdobné drevené krmítko so zásobníkom

Drevené krmítko pre vtáky v záhrade nemusí byť nijakým komplikovaným výrobkom. A na rozdiel od vtáčích búdok, ktoré majú pre každý druh operencov odporúčané rozmery vnútra a vletových otvorov, tu sa môžete riadiť vlastnou fantáziou a dostupným materiálom.

Závesné krmítko so zásobníkom semien

Inšpiráciou vám môžu byť tu uverejnené fotografie.

Krmítko pod snehom

Nezabudnite spodnú základňu ohradiť aspoň 2 cm vysokým zábradlím z tenkých latok, aby sa semená nesypali z krmítka na zem. Vtáčiky sú síce schopné chutné sústa zozbierať aj z bieleho snehu, tu sú však vystavené riziku útoku mačiek oveľa viac, ako na krmítku, zavesenom na strome alebo nejakej konštrukcii. Keď vešiate krmítko na strom na drôte alebo tenkom lanku, podložte ho na konári kúskom kože alebo plastu, aby sa záves nezarezával do kôry stromu.

Kupované krmítko zavesené na opore pre kustovnicu
Jednoduché krmítko z dosák na jabloni

Začať prikrmovať vtáčiky môžete už od konca októbra až do apríla. Začiatkom jari sú vtáky slabé a potravy v prírode je ešte málo. Rozhodne nepoužívajte zvyšky chleba alebo pečiva či varené jedlo, spôsobilo by to vtákom vážne problémy. Slnečnicu dostanete kúpiť v chovateľských potrebách, mávajú tam aj rôzne hotové zmesi semien.

Súvisiace:  Ochrana ovocných stromov pred zimným obdobím

Keď si kŕmením vtáky zvyknú na vašu záhradu, zostanú v nej aj na jar, kedy sa v máji objavuje dostatok hmyzu. Bez vtákov by sa živil na vašich kríkoch a stromoch a oberal vás o úrodu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.