Majitelia mestských záhrad pri rodinných domoch a majitelia záhrad pri domoch na dedine, ktorí chcú napodobovať záhrady v mestách, investujú nemalé prostriedky a čas do svojho trávnika. Hladkú rovnú zelenú plochu považujú za svoju pýchu. Bránia ju najmä proti krtom a problémom sú pre nich aj dážďovky. Sú naozaj problémom?
Mnohí už na trávnik a jeho neustálu opateru rezignovali a nahradili ho zámkovou dlažbou alebo vrstvou štrku. Vraj je to bezúdržbové. Netreba sa o to starať. Tí, čo ostali verní zeleným plochám, pri zakladaní vzorového trávnika nezabúdajú položiť na zem najprv sieť proti krtom a až na ňu trávový koberec, predpestovaný kdesi na plantáži, alebo substrát, do ktorého zasejú trávové semeno. A potom začína neustály kolobeh. Strihanie trávnika, aby nebol veľmi vysoký, hnojenie trávnika, aby dobre rástol, keď už ho strihom zdecimovali. A zavlažovanie, aby doplnili vodu, ktorá sa z nízkeho trávnika rýchlo vyparuje, nech trávnik dobre rastie. Aby ho mohli pokosiť. A pokosenú trávu zlikvidovať ako odpad.
A teraz si predstavte, že sú ľudia, ktorým sa v trávniku objavia dážďovky! Proti nim nijaká sieť nepomáha, tak ako ich zlikvidovať?
Dážďovky sa živia zvyškami rastlín. Odumretými zvyškami, nepoškodzujú živé rastliny ani ich korene. Lezú zemou, vytváraním tenkých tunelov pôdu prevzdušňujú, kypria. Odstraňujú zvyšky a do zeme vypúšťajú humus, obohacujú ju o živiny. Tam, kde sú dážďovky, sa rastlinám dobre darí, prosperujú.
Lenže kde sú dážďovky, tam sa objavia krty, ktoré sa nimi živia. Preto sú v okrasných trávnikoch plastové siete proti nim nevyhnutné. Ale prečo sa dážďovky objavujú v okrasných trávnikoch? Čo ich tam láka a čo spôsobuje ich rýchle množenie?
Záhradkárova prílišná starostlivosť o trávnik.
Pri každom kosení zostáva na zemi trocha trávy. Či už ju hrabete hrabľami alebo používate na kosačke zberný kôš. A táto tráva sa rozkladá. Ideálna potrava pre dážďovky. A v trávniku sa môže objaviť aj značné množstvo odumretých koreňov, tiež skvelá potrava pre dážďovky.
Rastliny chcú udržiavať pomer medzi nadzemnou a podzemnou časťou. Ak zrazu prídu o značné množstvo nadzemných častí (pokosenie trávy po dlhšej dobe, prudké zrezanie drevín), zbavia sa aj časti koreňov. Tým dojde aj k uvoľneniu dusíka z nich do pôdy. To sa využíva pri „zelenom hnojení“.
Takže už viete, prečo je vo vašom trávniku veľa dážďoviek? Doprajete im dostatok krmiva a v prírode to funguje tak, že čím viac potravy je k dispozícii, tým viac sa živočíchy rozmnožujú. Veľa dážďoviek v trávniku ale tiež znamená, že trávnik je trvale, automaticky a bezplatne stále dobre hnojený. V podstate by ste mali byť radi a nie sa sťažovať.
Prečo dážďovky z trávnika vyliezajú?
Dážďovky sú svetloplaché živočíchy, nemajú radi svetlo. Keď sa aj dostanú na povrch, čo najrýchlejšie sa snažia zaliezť opäť pod zem. Tie, ktoré to nestihnú, hynú. Tak prečo vyliezajú von?
To je opäť v dôsledku prehnanej snahy pestovateľa trávnika. Dážďovky nemajú rady svetlo, ale ešte neradšej majú vodu. Ak je v tráve vody priveľa, vyliezajú na povrch a snažia sa nájsť miesto, kde je vody menej a žiadne svetlo. Čo to teda znamená, keď máte plný trávnik dážďoviek?
Priveľa polievate svoj trávnik a/lebo máte pod ním nepriepustnú vrstvu, ktorá nedovolí vode (zo závlahy alebo dažďa) vsiaknuť do pôdy. Mali by ste obmedziť zavlažovanie a tým dopriať vašim dážďovkám pokoj, aby mohli ďalej prevzdušňovať a hnojiť váš trávnik. Ušetríte za vertikutátor aj za hnojivá a tiež za vodu a elektrinu pre čerpadlo. Stačí pochopiť, že aj vaša záhrada a váš trávnik je súčasťou prírody a pozorovať ju, jej deje využívať pre svoj prospech a nie nasilu s prírodou bojovať, aby bolo vždy po vašom. Bude. Chvíľu a len dovtedy, kým ste ochotní do toho vrážať zbytočné peniaze.
Pingback: Za dážďovky by ste mali ďakovať | Moja záhradka